Dolbergs ur-tyv er fundet: Erkender og undskylder

Lamine Diaby har ifølge AFP nu erkendt, at han stjal Kasper Dolbergs voldsomt dyre ur tidligere på måneden.



Den danske landsholdsspiller Kasper Dolberg har ikke været længe i sin nye, franske klub OGC Nice, inden han er blevet centrum for en ret ubehagelig sag. Den handler om, at han har fået stjålet et ur til godt en halv million kroner.

Det er tidligere på dagen blevet omtalt, hvor man det franske medie L’Equipe pegede på, at det var en 18-årige spiller, som stod bag.

Det er nu blevet bekræftet af det store, franske nyhedsbureau AFP, som kan fortælle, at det drejer sig om netop 18-årige Lamine Diaby, og han har ifølge bureauet erkendt, at det var ham, der stod bag tyveriet.

Derudover skulle han nu også have undskyldt overfor Nice-manager Patrick Vieira, ligesom Diaby skulle have været til stede på klubbens træningsanlæg denne torsdag, hvor han havde sine advokater med sig.

Dolberg fik sit ur stjålet 16. september mellem 16 og 16.45, og da der er videoovervågning, som har gjort efterforskningen en del nemmere. Her skulle to unge holdkammerater været blevet set, hvoraf Lamine Diaby er blevet fyret.

Kasper Dolberg kostede omkring 150 millioner kroner i sommer, da han skiftede fra Ajax Amsterdam til den sydfranske klub, hvor han hidtil ikke har leveret de store oplevelser for klubben.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dårligt nyt for Isaksen

Portugal – Kroatien

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF