Dolbergs ur-tyv er fundet: Erkender og undskylder

Lamine Diaby har ifølge AFP nu erkendt, at han stjal Kasper Dolbergs voldsomt dyre ur tidligere på måneden.



Den danske landsholdsspiller Kasper Dolberg har ikke været længe i sin nye, franske klub OGC Nice, inden han er blevet centrum for en ret ubehagelig sag. Den handler om, at han har fået stjålet et ur til godt en halv million kroner.

Det er tidligere på dagen blevet omtalt, hvor man det franske medie L’Equipe pegede på, at det var en 18-årige spiller, som stod bag.

Det er nu blevet bekræftet af det store, franske nyhedsbureau AFP, som kan fortælle, at det drejer sig om netop 18-årige Lamine Diaby, og han har ifølge bureauet erkendt, at det var ham, der stod bag tyveriet.

Derudover skulle han nu også have undskyldt overfor Nice-manager Patrick Vieira, ligesom Diaby skulle have været til stede på klubbens træningsanlæg denne torsdag, hvor han havde sine advokater med sig.

Dolberg fik sit ur stjålet 16. september mellem 16 og 16.45, og da der er videoovervågning, som har gjort efterforskningen en del nemmere. Her skulle to unge holdkammerater været blevet set, hvoraf Lamine Diaby er blevet fyret.

Kasper Dolberg kostede omkring 150 millioner kroner i sommer, da han skiftede fra Ajax Amsterdam til den sydfranske klub, hvor han hidtil ikke har leveret de store oplevelser for klubben.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Barcelona – Real Madrid

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen