Drastisk Schmeichel-forandring: Han var usynlig

Efter en efterårssæson med meget kritik er situationen nu vendt for Kasper Schmeichel i Nice, idet danskeren nu roses for sine præstationer og sin forbedrede attitude.



Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse. 

Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice. 

De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring. 

– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe

Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler. 

– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo. 

Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål. 





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League