Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse.
Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice.
De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring.
– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe.
Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler.
– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo.
Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’