Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse.
Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice.
De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring.
– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe.
Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler.
– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo.
Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål.
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER