Drastisk Schmeichel-forandring: Han var usynlig

Efter en efterårssæson med meget kritik er situationen nu vendt for Kasper Schmeichel i Nice, idet danskeren nu roses for sine præstationer og sin forbedrede attitude.



Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse. 

Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice. 

De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring. 

– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe

Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler. 

– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo. 

Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål. 







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Premier League-dansker skal have ny manager



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Overraskende skifte lurer

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool