Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse.
Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice.
De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring.
– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe.
Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler.
– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo.
Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT