Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse.
Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice.
De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring.
– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe.
Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler.
– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo.
Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
AVIS