Drastisk Schmeichel-forandring: Han var usynlig

Efter en efterårssæson med meget kritik er situationen nu vendt for Kasper Schmeichel i Nice, idet danskeren nu roses for sine præstationer og sin forbedrede attitude.



Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse. 

Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice. 

De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring. 

– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe

Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler. 

– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo. 

Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Hårdt angreb på DBU-boss

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Højlund slutter sæsonen med bravour

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Topboss sviner Barça til

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til