Kasper Schmeichels første tid i Nice var ikke den nemmeste for den danske landsholdmsmålmand, der ofte blev hængt ud i den franske presse.
Efter årsskiftet har piben dog fået en markant anden lyd, idet Kasper Schmeichel i de seneste uger har fået stor ros for sine præstationer for Nice.
De forbedrede præstationer er kommet efter fyringen af cheftræner Lucien Favre, og ifølge den tidligere Nice-målmand Jérôme Alonzo fortjener den nye cheftræner Didier Digard stor ros for de stærke resultater efter Favres fyring.
– Didier er Lucien Favres modsætning. Det her hold har hjerte og sjæl. Det er et godt udgangspunkt. Med Favre var det en nærmest død patient, men nu banker hjertet derudad. Aldrig har en sammenligning været så skæv. Man skal bare tage et hurtigt kig på spillernes ansigtsudtryk og deres kropsholdning. Alt er forandret. Selv Kasper Schmeichel, siger Alonzo til L'Equipe.
Jérôme Alonzo peger på, at Didier Digard har lavet flere vigtige ændringer på holdkortet, mens flere af efterårets skuffelser nu pludselig sprudler.
– Vi troede, at Aaron Ramsey kun var kommet for at hæve sin løncheck, men nu virker han helt forandret. Det samme gælder for Schmeichel. I den omvendte kamp (mod Marseille i august, red.) indkasserede han tre mål på tre skud. Han var usynlig, også i forhold til hans attitude. Det er ikke længere tilfældet, siger Alonzo.
Kasper Schmeichel og Nice slog søndag Marseille med 3-1 på udebane, og det var første gang i fire ligakampe, at den danske målmand indkasserede et mål.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN