Efter 13 år har den tidligere danske landsholdsspiller Michael Gravgaard endelig fået sin erstatning af den franske klub Nantes og dens tidligere ejer Waldemar Kita, som han spillede for i slutningen af sin karriere. I alt lyder det på 9,6 millioner kroner.
Det skriver Ouest France.
Sagen handlede om, at Nantes kæmpede for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldinvalid, mens han selv understregede, at han var klar til at spille i mere end et år. Til sidst stoppede Gravgaard karrieren, som han var tvunget til, fortalte han dengang.
– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, lød det i sin tid fra Michael Gravgaard til MetroXpress.
Tilbage i september 2008 blev Nantes idømt at skulle betale lige knap ni millioner kroner i erstatning for den omgang, som han havde været udsat for. Nantes ankede siden sagen, som nu omsider er blevet afsluttet nu.
Den forhenværende forsvarsspiller spillede for klubber som Viborg, FC København og HSV, og han nåede at få 18 landskampe med fem mål til følge.
Michael Gravgaard har efter karrieren som fodboldspiller været både tv-vært og direktør i Superliga-klubben Randers. Han fortæller om et muligt comeback til fodboldverdenen her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
Belgien – Senegal
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
