Efter 13 års strid: Får stor million-erstatning

Der er næsten 10 millioner kroner på vej til Michael Gravgaard.



Efter 13 år har den tidligere danske landsholdsspiller Michael Gravgaard endelig fået sin erstatning af den franske klub Nantes og dens tidligere ejer Waldemar Kita, som han spillede for i slutningen af sin karriere. I alt lyder det på 9,6 millioner kroner.

Det skriver Ouest France.

Sagen handlede om, at Nantes kæmpede for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldinvalid, mens han selv understregede, at han var klar til at spille i mere end et år. Til sidst stoppede Gravgaard karrieren, som han var tvunget til, fortalte han dengang. 

– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, lød det i sin tid fra Michael Gravgaard til MetroXpress.

Tilbage i september 2008 blev Nantes idømt at skulle betale lige knap ni millioner kroner i erstatning for den omgang, som han havde været udsat for. Nantes ankede siden sagen, som nu omsider er blevet afsluttet nu.

Den forhenværende forsvarsspiller spillede for klubber som Viborg, FC København og HSV, og han nåede at få 18 landskampe med fem mål til følge.

Michael Gravgaard har efter karrieren som fodboldspiller været både tv-vært og direktør i Superliga-klubben Randers. Han fortæller om et muligt comeback til fodboldverdenen her.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

En voldsom ulighed

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen