Efter 13 års strid: Får stor million-erstatning

Der er næsten 10 millioner kroner på vej til Michael Gravgaard.



Efter 13 år har den tidligere danske landsholdsspiller Michael Gravgaard endelig fået sin erstatning af den franske klub Nantes og dens tidligere ejer Waldemar Kita, som han spillede for i slutningen af sin karriere. I alt lyder det på 9,6 millioner kroner.

Det skriver Ouest France.

Sagen handlede om, at Nantes kæmpede for at få erklæret Michael Gravgaard fodboldinvalid, mens han selv understregede, at han var klar til at spille i mere end et år. Til sidst stoppede Gravgaard karrieren, som han var tvunget til, fortalte han dengang. 

– Det er jo et valg, jeg nærmest har taget med pistolen for panden. Det der irriterer mig, og det, jeg er bitter over, er, at jeg ikke selv har fået lov at vælge. I stedet står jeg med en klub, der ikke vil lade mig spille fodbold eller lade mig spille andre steder, lød det i sin tid fra Michael Gravgaard til MetroXpress.

Tilbage i september 2008 blev Nantes idømt at skulle betale lige knap ni millioner kroner i erstatning for den omgang, som han havde været udsat for. Nantes ankede siden sagen, som nu omsider er blevet afsluttet nu.

Den forhenværende forsvarsspiller spillede for klubber som Viborg, FC København og HSV, og han nåede at få 18 landskampe med fem mål til følge.

Michael Gravgaard har efter karrieren som fodboldspiller været både tv-vært og direktør i Superliga-klubben Randers. Han fortæller om et muligt comeback til fodboldverdenen her.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Arsenal-træner er rasende

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Bo Svensson skriver Superliga-historie

AC Milan kigger på dansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Bo Svensson svært utilfreds