Frankrigs rigeste familie køber sig ind i fodbold

Paris FC, der topper den næstbedste franske fodboldrække, står til at få nye, stenrige ejere.



Frankrigs rigeste familie vil de kommende dage sikre sig aktiemajoriteten i den franske fodboldklub Paris FC, der ligger nummer et i den næstbedste franske fodboldrække.

Det siger klubpræsident Pierre Ferracci onsdag på et pressemøde.

Det er den franske rigmand Bernaud Arnault og hans familie, der inden længe overtager klubben. Energidrikgiganten Red Bull ventes derudover at købe en mindre del af klubben.

Arnault og hans familie er med en anslået formue på 156 milliarder dollar – 1100 milliarder kroner – nummer fem på Forbes' liste over de rigeste mennesker i verden.

Paris FC's klubpræsident oplyser, at der den 29. november vil blive holdt en generalforsamling, hvor en ny bestyrelse skal vælges.

Han tilføjer, at selv om Red Bull også bliver en del af det nye ejerskab, så vil klubben ikke blive en del af den model, der inkluderer klubberne RB Leipzig og FC Red Bull Salzburg fra henholdsvis Tyskland og Østrig.

Efter næste uges generalforsamling vil Arnault-familien eje 52 procent af Paris FC, mens Red Bull vil eje 11 procent.

Begge tal stiger, når den nuværende klubpræsident, Pierre Ferracci, i 2027 forlader klubben. Herefter vil Arnault-familien eje omkring 80 procent, og Red Bull vil eje 15 procent.

Paris FC står i den franske hovedstad i skyggen af klubben Paris Saint-Germain, der i mange år har været en dominerende faktor i fransk fodbold.

Mens Paris FC aldrig har vundet nogen større trofæer, så kan Paris Saint-Germain blandt andet kalde sig 12-dobbelt fransk mester.

Paris FC topper i øjeblikket den næstbedste franske fodboldrække, Ligue 2, med 27 point efter 13 kampe.

Hvis klubben sikrer sig oprykning, vil det være første gang i over 30 år, at der er to hold fra Paris i den bedste franske fodboldliga, Ligue 1.

Paris Saint-Germain er i forvejen en del af Ligue 1 og ligger i øjeblikket på førstepladsen med 29 point efter 11 kampe.

Bernard Arnault er administrerende direktør for LVMH, der er et konglomerat af luksusvarer.

/ritzau/AFP





TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Anmelder politiker for racisme mod Mbappé

Supercomputer: De vinder VM

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Hvor er Kasper Dolberg?

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Enig med FC Midtjylland-angriber

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Scorer vanvittig løn i Premier League