Frankrigs rigeste familie køber sig ind i fodbold

Paris FC, der topper den næstbedste franske fodboldrække, står til at få nye, stenrige ejere.



Frankrigs rigeste familie vil de kommende dage sikre sig aktiemajoriteten i den franske fodboldklub Paris FC, der ligger nummer et i den næstbedste franske fodboldrække.

Det siger klubpræsident Pierre Ferracci onsdag på et pressemøde.

Det er den franske rigmand Bernaud Arnault og hans familie, der inden længe overtager klubben. Energidrikgiganten Red Bull ventes derudover at købe en mindre del af klubben.

Arnault og hans familie er med en anslået formue på 156 milliarder dollar – 1100 milliarder kroner – nummer fem på Forbes' liste over de rigeste mennesker i verden.

Paris FC's klubpræsident oplyser, at der den 29. november vil blive holdt en generalforsamling, hvor en ny bestyrelse skal vælges.

Han tilføjer, at selv om Red Bull også bliver en del af det nye ejerskab, så vil klubben ikke blive en del af den model, der inkluderer klubberne RB Leipzig og FC Red Bull Salzburg fra henholdsvis Tyskland og Østrig.

Efter næste uges generalforsamling vil Arnault-familien eje 52 procent af Paris FC, mens Red Bull vil eje 11 procent.

Begge tal stiger, når den nuværende klubpræsident, Pierre Ferracci, i 2027 forlader klubben. Herefter vil Arnault-familien eje omkring 80 procent, og Red Bull vil eje 15 procent.

Paris FC står i den franske hovedstad i skyggen af klubben Paris Saint-Germain, der i mange år har været en dominerende faktor i fransk fodbold.

Mens Paris FC aldrig har vundet nogen større trofæer, så kan Paris Saint-Germain blandt andet kalde sig 12-dobbelt fransk mester.

Paris FC topper i øjeblikket den næstbedste franske fodboldrække, Ligue 2, med 27 point efter 13 kampe.

Hvis klubben sikrer sig oprykning, vil det være første gang i over 30 år, at der er to hold fra Paris i den bedste franske fodboldliga, Ligue 1.

Paris Saint-Germain er i forvejen en del af Ligue 1 og ligger i øjeblikket på førstepladsen med 29 point efter 11 kampe.

Bernard Arnault er administrerende direktør for LVMH, der er et konglomerat af luksusvarer.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Harry Maguire i chok

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!