Kasper Schmeichel har fået overraskende meget kritik efter ankomsten til Nice i sommer, og i forbindelse med landskampspausen er den danske landsholdsmålmand nu blevet udpeget som et af floppene i den sydfranske klub.
Det er avisen L'Equipe, der har gjort status over den første del af sæsonen ved at bringe en liste over de spillere, der har floppet, og de spillere, der har imponeret. Og her er Kasper Schmeichel desværre blevet placeret i den første kategori.
– Nice havde forventet mere af danskeren. Han har ikke været afgørende nok på banen, og han har ikke leveret i de fleste kampe. I forhold til lederskab har han heller ikke formået at løfte gruppen. Allerede nu er han presset af Bulka [ung polsk målmand i Nice, red.], skriver L'Equipe således om Kasper Schmeichel, der sad på bænken i den seneste ligakamp.
Mediet RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel også har irriteret visse folk i omklædningsrummet ved at komme for sent til visse møder, mens Nice angiveligt også var overrasket over målmandens høje fedtprocent, da han ankom fra Leicester i sommer.
Mens Kasper Schmeichel altså ikke vælter sig i ros i de franske medier i øjeblikket, så er situationen en anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Nicolaisen, der tørner ud for Toulouse.
– I sin første sæson i Ligue 1 har den 25-årige danske forsvarsspiller imponeret i luftspillet, og han har vist sig dygtig til at tilpasse sig. Det velfungerende makkerskab, han havde med Anthony Rouault i Ligue 2 i sidste sæson, er blevet endnu bedre, skriver L'Equipe således om Nicolaisen.
Der optræder fem danskere i Ligue 1 i denne sæson. Udover Kasper Schmeichel og Rasmus Nicolaisen spiller Mads Bech Sørensen, Mikkel Desler og Andreas Bruus også i den bedste franske række i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TOPNYHED