Kasper Schmeichel har fået overraskende meget kritik efter ankomsten til Nice i sommer, og i forbindelse med landskampspausen er den danske landsholdsmålmand nu blevet udpeget som et af floppene i den sydfranske klub.
Det er avisen L'Equipe, der har gjort status over den første del af sæsonen ved at bringe en liste over de spillere, der har floppet, og de spillere, der har imponeret. Og her er Kasper Schmeichel desværre blevet placeret i den første kategori.
– Nice havde forventet mere af danskeren. Han har ikke været afgørende nok på banen, og han har ikke leveret i de fleste kampe. I forhold til lederskab har han heller ikke formået at løfte gruppen. Allerede nu er han presset af Bulka [ung polsk målmand i Nice, red.], skriver L'Equipe således om Kasper Schmeichel, der sad på bænken i den seneste ligakamp.
Mediet RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel også har irriteret visse folk i omklædningsrummet ved at komme for sent til visse møder, mens Nice angiveligt også var overrasket over målmandens høje fedtprocent, da han ankom fra Leicester i sommer.
Mens Kasper Schmeichel altså ikke vælter sig i ros i de franske medier i øjeblikket, så er situationen en anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Nicolaisen, der tørner ud for Toulouse.
– I sin første sæson i Ligue 1 har den 25-årige danske forsvarsspiller imponeret i luftspillet, og han har vist sig dygtig til at tilpasse sig. Det velfungerende makkerskab, han havde med Anthony Rouault i Ligue 2 i sidste sæson, er blevet endnu bedre, skriver L'Equipe således om Nicolaisen.
Der optræder fem danskere i Ligue 1 i denne sæson. Udover Kasper Schmeichel og Rasmus Nicolaisen spiller Mads Bech Sørensen, Mikkel Desler og Andreas Bruus også i den bedste franske række i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
AVIS