Kasper Schmeichel har fået overraskende meget kritik efter ankomsten til Nice i sommer, og i forbindelse med landskampspausen er den danske landsholdsmålmand nu blevet udpeget som et af floppene i den sydfranske klub.
Det er avisen L'Equipe, der har gjort status over den første del af sæsonen ved at bringe en liste over de spillere, der har floppet, og de spillere, der har imponeret. Og her er Kasper Schmeichel desværre blevet placeret i den første kategori.
– Nice havde forventet mere af danskeren. Han har ikke været afgørende nok på banen, og han har ikke leveret i de fleste kampe. I forhold til lederskab har han heller ikke formået at løfte gruppen. Allerede nu er han presset af Bulka [ung polsk målmand i Nice, red.], skriver L'Equipe således om Kasper Schmeichel, der sad på bænken i den seneste ligakamp.
Mediet RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel også har irriteret visse folk i omklædningsrummet ved at komme for sent til visse møder, mens Nice angiveligt også var overrasket over målmandens høje fedtprocent, da han ankom fra Leicester i sommer.
Mens Kasper Schmeichel altså ikke vælter sig i ros i de franske medier i øjeblikket, så er situationen en anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Nicolaisen, der tørner ud for Toulouse.
– I sin første sæson i Ligue 1 har den 25-årige danske forsvarsspiller imponeret i luftspillet, og han har vist sig dygtig til at tilpasse sig. Det velfungerende makkerskab, han havde med Anthony Rouault i Ligue 2 i sidste sæson, er blevet endnu bedre, skriver L'Equipe således om Nicolaisen.
Der optræder fem danskere i Ligue 1 i denne sæson. Udover Kasper Schmeichel og Rasmus Nicolaisen spiller Mads Bech Sørensen, Mikkel Desler og Andreas Bruus også i den bedste franske række i denne sæson.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF