Kasper Schmeichel har fået overraskende meget kritik efter ankomsten til Nice i sommer, og i forbindelse med landskampspausen er den danske landsholdsmålmand nu blevet udpeget som et af floppene i den sydfranske klub.
Det er avisen L'Equipe, der har gjort status over den første del af sæsonen ved at bringe en liste over de spillere, der har floppet, og de spillere, der har imponeret. Og her er Kasper Schmeichel desværre blevet placeret i den første kategori.
– Nice havde forventet mere af danskeren. Han har ikke været afgørende nok på banen, og han har ikke leveret i de fleste kampe. I forhold til lederskab har han heller ikke formået at løfte gruppen. Allerede nu er han presset af Bulka [ung polsk målmand i Nice, red.], skriver L'Equipe således om Kasper Schmeichel, der sad på bænken i den seneste ligakamp.
Mediet RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel også har irriteret visse folk i omklædningsrummet ved at komme for sent til visse møder, mens Nice angiveligt også var overrasket over målmandens høje fedtprocent, da han ankom fra Leicester i sommer.
Mens Kasper Schmeichel altså ikke vælter sig i ros i de franske medier i øjeblikket, så er situationen en anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Nicolaisen, der tørner ud for Toulouse.
– I sin første sæson i Ligue 1 har den 25-årige danske forsvarsspiller imponeret i luftspillet, og han har vist sig dygtig til at tilpasse sig. Det velfungerende makkerskab, han havde med Anthony Rouault i Ligue 2 i sidste sæson, er blevet endnu bedre, skriver L'Equipe således om Nicolaisen.
Der optræder fem danskere i Ligue 1 i denne sæson. Udover Kasper Schmeichel og Rasmus Nicolaisen spiller Mads Bech Sørensen, Mikkel Desler og Andreas Bruus også i den bedste franske række i denne sæson.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW