Fransk avis placerer Schmeichel på flop-liste

L'Equipe har udpeget Kasper Schmeichel som et af floppene i Nice i sæsonstarten, mens Rasmus Nicolaisen fremhæves positivt for præstationerne for Toulouse.



Kasper Schmeichel har fået overraskende meget kritik efter ankomsten til Nice i sommer, og i forbindelse med landskampspausen er den danske landsholdsmålmand nu blevet udpeget som et af floppene i den sydfranske klub. 

Det er avisen L'Equipe, der har gjort status over den første del af sæsonen ved at bringe en liste over de spillere, der har floppet, og de spillere, der har imponeret. Og her er Kasper Schmeichel desværre blevet placeret i den første kategori. 

– Nice havde forventet mere af danskeren. Han har ikke været afgørende nok på banen, og han har ikke leveret i de fleste kampe. I forhold til lederskab har han heller ikke formået at løfte gruppen. Allerede nu er han presset af Bulka [ung polsk målmand i Nice, red.], skriver L'Equipe således om Kasper Schmeichel, der sad på bænken i den seneste ligakamp.

Mediet RMC Sport skrev tidligere på ugen, at Kasper Schmeichel også har irriteret visse folk i omklædningsrummet ved at komme for sent til visse møder, mens Nice angiveligt også var overrasket over målmandens høje fedtprocent, da han ankom fra Leicester i sommer. 

Mens Kasper Schmeichel altså ikke vælter sig i ros i de franske medier i øjeblikket, så er situationen en anden for den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Nicolaisen, der tørner ud for Toulouse. 

– I sin første sæson i Ligue 1 har den 25-årige danske forsvarsspiller imponeret i luftspillet, og han har vist sig dygtig til at tilpasse sig. Det velfungerende makkerskab, han havde med Anthony Rouault i Ligue 2 i sidste sæson, er blevet endnu bedre, skriver L'Equipe således om Nicolaisen. 

Der optræder fem danskere i Ligue 1 i denne sæson. Udover Kasper Schmeichel og Rasmus Nicolaisen spiller Mads Bech Sørensen, Mikkel Desler og Andreas Bruus også i den bedste franske række i denne sæson.





Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Forlænger med Ståle Solbakken

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Trist Kvistgaarden-melding

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK