Fransk landsholdsstjerne i svime over Højbjerg

Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra Pierre-Emile Højbjerg, siden de to blev holdkammerater.



Pierre-Emile Højbjerg har taget Marseille med storm, siden han i sommer skiftede til den sydfranske klub.

Udover at danskeren har spillet samtlige kampe, har han allerede båret anførerbindet tre gange i Ligue 1 for den traditionsrige klub, der har fået en glimrende start på sæsonen og aktuelt indtager ligaens tredjeplads.

Det er ikke kun udenfor banen, at den danske landsholdsanførers præstationer er blevet bemærket. Den relativt nytilkomne franske landsholdsprofil Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra sin midtbanekollega i Marseille.

– Pierre er en rigtig god fyr, jeg kendte ham ikke på forhånd. Menneskeligt er han meget venlig og god overfor andre, hvilket har været en glædelig overraskelse, siger Adrien Rabiot på et pressemøde inden Marseilles opgør lørdag eftermiddag mod Lens.

– Det er også vigtigt for mig, at jeg omgås nogen, som jeg kan tale med i løbet af dagen (hvilket han kan med Højbjerg, red.).

Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at Pierre-Emile Højbjerg har også imponeret sin holdkammerat inde på banen.

– Fodboldmæssigt har han imponeret mig dybt. Jeg har set, at han har mange atletiske kvaliteter på banen, men ikke kun det. Han er også en leder på holdet, og han ved præcis, hvordan han skal kommunikere med de andre på holdet.

Adrien Rabiot skiftede til den sydfranske storklub den 17. september, efter hans kontrakt med Juventus løb ud i sommer. Siden har det blevet til seks kampe for klubben i Ligue 1.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Scorer heftig lønstigning

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion