Fransk landsholdsstjerne i svime over Højbjerg

Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra Pierre-Emile Højbjerg, siden de to blev holdkammerater.



Pierre-Emile Højbjerg har taget Marseille med storm, siden han i sommer skiftede til den sydfranske klub.

Udover at danskeren har spillet samtlige kampe, har han allerede båret anførerbindet tre gange i Ligue 1 for den traditionsrige klub, der har fået en glimrende start på sæsonen og aktuelt indtager ligaens tredjeplads.

Det er ikke kun udenfor banen, at den danske landsholdsanførers præstationer er blevet bemærket. Den relativt nytilkomne franske landsholdsprofil Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra sin midtbanekollega i Marseille.

– Pierre er en rigtig god fyr, jeg kendte ham ikke på forhånd. Menneskeligt er han meget venlig og god overfor andre, hvilket har været en glædelig overraskelse, siger Adrien Rabiot på et pressemøde inden Marseilles opgør lørdag eftermiddag mod Lens.

– Det er også vigtigt for mig, at jeg omgås nogen, som jeg kan tale med i løbet af dagen (hvilket han kan med Højbjerg, red.).

Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at Pierre-Emile Højbjerg har også imponeret sin holdkammerat inde på banen.

– Fodboldmæssigt har han imponeret mig dybt. Jeg har set, at han har mange atletiske kvaliteter på banen, men ikke kun det. Han er også en leder på holdet, og han ved præcis, hvordan han skal kommunikere med de andre på holdet.

Adrien Rabiot skiftede til den sydfranske storklub den 17. september, efter hans kontrakt med Juventus løb ud i sommer. Siden har det blevet til seks kampe for klubben i Ligue 1.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ruben Amorim favorit til dette job

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!