Fransk landsholdsstjerne i svime over Højbjerg

Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra Pierre-Emile Højbjerg, siden de to blev holdkammerater.



Pierre-Emile Højbjerg har taget Marseille med storm, siden han i sommer skiftede til den sydfranske klub.

Udover at danskeren har spillet samtlige kampe, har han allerede båret anførerbindet tre gange i Ligue 1 for den traditionsrige klub, der har fået en glimrende start på sæsonen og aktuelt indtager ligaens tredjeplads.

Det er ikke kun udenfor banen, at den danske landsholdsanførers præstationer er blevet bemærket. Den relativt nytilkomne franske landsholdsprofil Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra sin midtbanekollega i Marseille.

– Pierre er en rigtig god fyr, jeg kendte ham ikke på forhånd. Menneskeligt er han meget venlig og god overfor andre, hvilket har været en glædelig overraskelse, siger Adrien Rabiot på et pressemøde inden Marseilles opgør lørdag eftermiddag mod Lens.

– Det er også vigtigt for mig, at jeg omgås nogen, som jeg kan tale med i løbet af dagen (hvilket han kan med Højbjerg, red.).

Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at Pierre-Emile Højbjerg har også imponeret sin holdkammerat inde på banen.

– Fodboldmæssigt har han imponeret mig dybt. Jeg har set, at han har mange atletiske kvaliteter på banen, men ikke kun det. Han er også en leder på holdet, og han ved præcis, hvordan han skal kommunikere med de andre på holdet.

Adrien Rabiot skiftede til den sydfranske storklub den 17. september, efter hans kontrakt med Juventus løb ud i sommer. Siden har det blevet til seks kampe for klubben i Ligue 1.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Snød FC København for keeper

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Nu er der nyt om Mads Roerslev



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Spanien har et ekstra øje på Messi