Fransk landsholdsstjerne i svime over Højbjerg

Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra Pierre-Emile Højbjerg, siden de to blev holdkammerater.



Pierre-Emile Højbjerg har taget Marseille med storm, siden han i sommer skiftede til den sydfranske klub.

Udover at danskeren har spillet samtlige kampe, har han allerede båret anførerbindet tre gange i Ligue 1 for den traditionsrige klub, der har fået en glimrende start på sæsonen og aktuelt indtager ligaens tredjeplads.

Det er ikke kun udenfor banen, at den danske landsholdsanførers præstationer er blevet bemærket. Den relativt nytilkomne franske landsholdsprofil Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra sin midtbanekollega i Marseille.

– Pierre er en rigtig god fyr, jeg kendte ham ikke på forhånd. Menneskeligt er han meget venlig og god overfor andre, hvilket har været en glædelig overraskelse, siger Adrien Rabiot på et pressemøde inden Marseilles opgør lørdag eftermiddag mod Lens.

– Det er også vigtigt for mig, at jeg omgås nogen, som jeg kan tale med i løbet af dagen (hvilket han kan med Højbjerg, red.).

Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at Pierre-Emile Højbjerg har også imponeret sin holdkammerat inde på banen.

– Fodboldmæssigt har han imponeret mig dybt. Jeg har set, at han har mange atletiske kvaliteter på banen, men ikke kun det. Han er også en leder på holdet, og han ved præcis, hvordan han skal kommunikere med de andre på holdet.

Adrien Rabiot skiftede til den sydfranske storklub den 17. september, efter hans kontrakt med Juventus løb ud i sommer. Siden har det blevet til seks kampe for klubben i Ligue 1.





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Toptræner hylder Danmark og FC København

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Norges kronprins rejser til USA