Pierre-Emile Højbjerg har taget Marseille med storm, siden han i sommer skiftede til den sydfranske klub.
Udover at danskeren har spillet samtlige kampe, har han allerede båret anførerbindet tre gange i Ligue 1 for den traditionsrige klub, der har fået en glimrende start på sæsonen og aktuelt indtager ligaens tredjeplads.
Det er ikke kun udenfor banen, at den danske landsholdsanførers præstationer er blevet bemærket. Den relativt nytilkomne franske landsholdsprofil Adrien Rabiot er dybt imponeret over, hvad han har set fra sin midtbanekollega i Marseille.
– Pierre er en rigtig god fyr, jeg kendte ham ikke på forhånd. Menneskeligt er han meget venlig og god overfor andre, hvilket har været en glædelig overraskelse, siger Adrien Rabiot på et pressemøde inden Marseilles opgør lørdag eftermiddag mod Lens.
– Det er også vigtigt for mig, at jeg omgås nogen, som jeg kan tale med i løbet af dagen (hvilket han kan med Højbjerg, red.).
Men det er ikke kun på det menneskelige plan, at Pierre-Emile Højbjerg har også imponeret sin holdkammerat inde på banen.
– Fodboldmæssigt har han imponeret mig dybt. Jeg har set, at han har mange atletiske kvaliteter på banen, men ikke kun det. Han er også en leder på holdet, og han ved præcis, hvordan han skal kommunikere med de andre på holdet.
Adrien Rabiot skiftede til den sydfranske storklub den 17. september, efter hans kontrakt med Juventus løb ud i sommer. Siden har det blevet til seks kampe for klubben i Ligue 1.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED