Fransk lønloft på vej: Vil ramme PSG hårdt

Der skal enten skrues meget op for indtægterne eller skrues meget ned for lønninger i Paris Saint Germain i fremtiden.



I fransk fodbold, hvor PSG har domineret scenen i de seneste 10 år, er der nu udsigt til strammere økonomiske regler. Det vil gælde både i den bedste og i den næstbedste række, hvor der vil være et lønloft på vej.

Det skriver den store franske sportsavis L’Equipe.

Det er en arbejdsgruppe under den franske divisionsforening, som barsler med en regel om, at man kun må bruge 70 procent af sine indtægter på lønninger. Det følger desuden meget godt de regler, som UEFA er på vej med i den nye udgave af financial fair play.

Her er det bemærkelsesværdigt, at i det nuværende regnskabsår har Paris Saint Germain haft lønninger, som udgår 91 procent af deres indtægter, og dermed er der altså udsigt til en speciel tid for dem.

I UEFA’s nye plan er det sådan i det første år, at man må have 90 procent, dernæst 80 og om tre år skal den være nede på 70 procent. Det er ikke klart, hvordan det skal blive i Frankrig, men det er planen, at de første regler gælder til vinter.

Derudover er der også en regel på vej, som handler om gæld. Når de nye regler træder i kraft vil det være sådan, at man ikke må have en gæld, som overstiger ens egenkapital.

I den forbindelse er det tvivlsomt, hvorvidt det kan ramme PSG, som har deres ejere fra Qatar, som sørger for store økonomiske indsprøjtninger.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!