De er ikke blevet franske mestre siden 2010, men i denne sæson kan Marseilles fans nok godt begynde at drømme stort.
Efter et stærkt transfervindue har den sydfranske klub fået en overbevisende sæsonstart, og efter lørdagens 2-0-sejr over Nice er der nu endnu mere at glæde sig over for Marseille-tilhængerne.
Den franske landsholdsstjerne Adrien Rabiot er nemlig landet i Marseille mandag for at gennemgå sit lægetjek og skrive under med den franske klub, ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano.
Og ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-profil Jerome Rothen bliver Marseille en mesterskabsbejler med Adrien Rabiots ankomst.
– Jeg kunne ikke tro det. Med tanke på, at man i begyndelsen af transfervinduet så alle de klubber, der var interesserede i Adrien Rabiot. Vi blev fortalt, at han var for grådig til at tage til Milan eller Manchester United. De klubber ville ikke give ham det, han bad om økonomisk, så han forblev klubløs. Og nu har en mulighed budt sig til, lyder det ifølge RMC Sport fra Jerome Rothen.
Ifølge Rothen er Rabiot præcis den type spiller, som Marseille-cheftræner Roberto De Zerbi ønskede sig.
– Man bider sig ikke fast og bliver en fast starter i Juventus ved et tilfælde. Selvom det ikke var det stærkeste Juventus-hold, så var han en vigtig spiller. Du bliver ikke en nøglespiller for Frankrig, med Didier Deschamps' tillid, ved et tilfælde. Sportsligt er det her selvfølgelig en forrygende mulighed for Olympique Marseille, siger Jerome Rothen.
På den centrale midtbane råder Marseille allerede over Pierre-Emile Højbjerg og den tidligere Atlético Madrid- og Inter-profil Geoffrey Kondogbia.
– I dag har holdet personlighed. Der er konkurrence, selv inde i hjertet af holdet. Når du sammenligner Marseilles midtbane med den, de havde i sidste sæson, så er det som nat og dag. Det er grunden til, at Marseille spiller med om mesterskabet. Til dato er det en af de bedste midtbaner i Ligue 1, sammen med PSG's. Der findes ikke mange hold, der har en bedre midtbane end Marseille har, lyder det fra Jerome Rothen.
Marseille har hentet 10 point i de første fire spillerunder i Ligue 1, hvor den tidligere Manchester United-profil Mason Greenwood er topscorer med fem mål.
Kun Paris Saint-Germain, der har hentet maksimumpoint, ligger over Marseille i Ligue 1-tabellen.
Siden 1992 er Marseille kun blevet fransk mester én gang, tilbage i 2010.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TOPNYHED
Slipper for stjerne
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE