De er ikke blevet franske mestre siden 2010, men i denne sæson kan Marseilles fans nok godt begynde at drømme stort.
Efter et stærkt transfervindue har den sydfranske klub fået en overbevisende sæsonstart, og efter lørdagens 2-0-sejr over Nice er der nu endnu mere at glæde sig over for Marseille-tilhængerne.
Den franske landsholdsstjerne Adrien Rabiot er nemlig landet i Marseille mandag for at gennemgå sit lægetjek og skrive under med den franske klub, ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano.
Og ifølge den tidligere Paris Saint-Germain-profil Jerome Rothen bliver Marseille en mesterskabsbejler med Adrien Rabiots ankomst.
– Jeg kunne ikke tro det. Med tanke på, at man i begyndelsen af transfervinduet så alle de klubber, der var interesserede i Adrien Rabiot. Vi blev fortalt, at han var for grådig til at tage til Milan eller Manchester United. De klubber ville ikke give ham det, han bad om økonomisk, så han forblev klubløs. Og nu har en mulighed budt sig til, lyder det ifølge RMC Sport fra Jerome Rothen.
Ifølge Rothen er Rabiot præcis den type spiller, som Marseille-cheftræner Roberto De Zerbi ønskede sig.
– Man bider sig ikke fast og bliver en fast starter i Juventus ved et tilfælde. Selvom det ikke var det stærkeste Juventus-hold, så var han en vigtig spiller. Du bliver ikke en nøglespiller for Frankrig, med Didier Deschamps' tillid, ved et tilfælde. Sportsligt er det her selvfølgelig en forrygende mulighed for Olympique Marseille, siger Jerome Rothen.
På den centrale midtbane råder Marseille allerede over Pierre-Emile Højbjerg og den tidligere Atlético Madrid- og Inter-profil Geoffrey Kondogbia.
– I dag har holdet personlighed. Der er konkurrence, selv inde i hjertet af holdet. Når du sammenligner Marseilles midtbane med den, de havde i sidste sæson, så er det som nat og dag. Det er grunden til, at Marseille spiller med om mesterskabet. Til dato er det en af de bedste midtbaner i Ligue 1, sammen med PSG's. Der findes ikke mange hold, der har en bedre midtbane end Marseille har, lyder det fra Jerome Rothen.
Marseille har hentet 10 point i de første fire spillerunder i Ligue 1, hvor den tidligere Manchester United-profil Mason Greenwood er topscorer med fem mål.
Kun Paris Saint-Germain, der har hentet maksimumpoint, ligger over Marseille i Ligue 1-tabellen.
Siden 1992 er Marseille kun blevet fransk mester én gang, tilbage i 2010.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED