Højbjerg i skudzonen: Hvor er chefen blevet af?

Pierre-Emile Højbjerg får kritik efter Marseilles skuffende indsats fredag aften.



Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.

Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.

Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret. 

Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.

– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France. 

Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning. 

Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.

Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.

– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:

– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.

Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe. 





VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Irak – Norge

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Spanien – Kap Verde

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Blæst bagover af 18-årig