Højbjerg i skudzonen: Hvor er chefen blevet af?

Pierre-Emile Højbjerg får kritik efter Marseilles skuffende indsats fredag aften.



Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.

Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.

Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret. 

Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.

– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France. 

Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning. 

Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.

Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.

– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:

– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.

Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København interesseret i Jonas Kersken

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AC Horsens – FC Nordsjælland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

‘De har haft det værste transfervindue’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Nu taler Messi