Højbjerg i skudzonen: Hvor er chefen blevet af?

Pierre-Emile Højbjerg får kritik efter Marseilles skuffende indsats fredag aften.



Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.

Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.

Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret. 

Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.

– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France. 

Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning. 

Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.

Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.

– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:

– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.

Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe. 







LIVE

TransferLIVE: Drømmer om vild genforening

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Lyon er interesseret i endnu en dansker



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM

Overraskende skifte lurer

Grønbæk hylder dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne udtaget til VM

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!