Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.
Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.
Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret.
Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.
– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France.
Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning.
Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.
Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.
– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:
– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.
Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
City med vildt rekordbud
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT