Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.
Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.
Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret.
Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.
– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France.
Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning.
Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.
Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.
– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:
– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.
Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT