Højbjerg i skudzonen: Hvor er chefen blevet af?

Pierre-Emile Højbjerg får kritik efter Marseilles skuffende indsats fredag aften.



Der har ikke været meget negativt at sige om Pierre-Emile Højbjergs Marseille-karriere efter skiftet fra Tottenham i sommer, men han bør nok ikke læse aviser lørdag morgen.

Fredag aften skuffede Marseille nemlig fælt i hjemmekampen mod Angers, som man spillede 1-1 mod, og efterfølgende var danskeren i skudzonen.

Højbjerg leverede ikke sin bedste kamp inde på den centrale midtbane, som han var rykket tilbage på, efter han ellers havde spillet en enkelt kamp i midterforsvaret. 

Højbjerg spillede en andel i Angers' udligning, og efterfølgende blev han også fremhævet af cheftræner Roberto De Zerbi, der skulle sætte ord på skuffelsen, der kommer i kølvandet på sæsonens første nederlag mod Strasbourg.

– Det har været et par svære kampe. Det går ikke vores vej lige i øjeblikket, og nogle afgørende spillere er ikke helt der, hvor de skal være. Luis Henrique, Mason Greenwood, Pierre-Emile Højbjerg… De ramte den ikke helt, men vi skulle have vundet alligevel, lød det efterfølgende fra De Zerbi ifølge flere franske medier, heriblandt Ouest France. 

Tager man et kig på bedømmelsen af Højbjergs præstation mod Angers, så er det heller ikke opmuntrende læsning. 

Hos 90min scorer Højbjerg karakteren fire ud af ti med begrundelsen, at det ikke nødvendigvis var bedre for danskeren at være tilbage på midtbanen, og at hans fejl var skyld i, at Angers udlignede i anden halvleg.

Også mediet La Provence udtrykker bekymring over Højbjergs præstation.

– Hvor er midtbanechefen blevet af? Det spørgsmål stiller alle Marseille-fans sig selv efter den bedøvende indsats mod Angers, siger mediet og fortsætter:

– Den tidligere Tottenham-spiller stammede i sin fodbold og udsendte meget mindre ro end i hans tidligere kampe, hvor han hævede sig over alle andre som anfører på midtbanen.

Det ændrer dog ikke på, at Pierre-Emile Højbjerg har været en af hovedpersonerne i Marseilles glimrende sæsonstart, hvor man har hentet 14 point for de første syv ligakampe. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen