Der går sjældent en sommer uden transferdrama vedrørende Kylian Mbappé, og også i det forgangne vindue var superstjernen på kant med sin arbedsgiver.
Paris Saint-Germain krævede nemlig, at Mbappé skulle forlænge sin kontrakt, fordi klubben ikke vil risikere at miste angriberen på en fri transfer i 2024.
Kylian Mbappé nægtede dog at adlyde ordre, hvorefter pariserne kortvarigt udelukkede stjernen fra spillertruppen, inden man så tog ham tilbage, selvom han ikke forlængede sin kontrakt.
Ifølge Michael Laudrup har sommerens transferdrama næppe påvirket holdkammeraternes syn på Kylian Mbappé. Den danske legende mener samtidig, at Paris Saint-Germains krav var urealistisk.
– Jeg tror, at han stadigvæk er meget, meget højt anset, for han har jo ikke på noget tidspunkt sagt, at han vil væk, siger Michael Laudrup.
– Det er jo ikke sådan, at han er gået ud og har sagt 'hey, I skal sælge mig nu'. Nej, han har sagt 'prøv at høre her, jeg har et år tilbage, og jeg vil blive her og jeg vil spille.' Det er jo fordi, at klubben er kommet og har sagt 'du skal forlænge nu'. Det er fuldstændig utopi altså.
– Der er en kontrakt, hvor han har ét år tilbage. Så kan du da ikke sige 'du skal forlænge, ellers kommer du ikke til at spille'. Så jeg tror ikke, at der er nogen problemer i omklædningsrummet.
Ifølge Preben Elkjær siger det næsten sig selv, at Paris Saint-Germain ikke kan smide Kylian Mbappé op på tribunen, selvom stjernen nægter at forlænge sin kontrakt.
– Han er jo sindssygt dygtig. Det er jeg bare nødt til at sige. Han er en fantastisk fodboldspiller, som jo også kan ændre et hold.
– Det er selvfølgelig en kæmpe spiller, som PSG ikke ved, hvor lang tid, de har. Men de er jo nødt til at spille ham. Hvis det havde været en anden spiller, havde man måske sendt ham op på tribunen. Men det kan jo ikke gøre med den her spiller, siger Preben Elkjær.
I afspilleren over artiklen kan du se hele diskussionen om Kylian Mbappé i Viaplay-studiet.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER