Da vi overgik fra 2023 til 2024 stod det klart, at Kylian Mbappe kun har et halvt år tilbage af sin kontrakt med Paris Saint Germain. Dermed kan han tale frit med andre klubber om et gratis skifte til sommer.
Muligheden er dog også, at han vælger at forlænge med den Paris-klubben, men hvis han ender med at skrive med en anden klub, så har de selv en plan B. Det skriver den store franske sportsavis L'Equipe.
Her vil det være en åbning på en ny æra for PSG, hvor det særligt vil være unge spillere, som man vil have øje for i klubben, forlyder det.
Derudover står det klart, at der nok ikke vil gå ligeså lang tid som sidste gang, hvor Mbappe havde kontraktudløb, inden man vil komme frem til en afklaring. Dengang ventede han helt til maj med at komme frem til en beslutning om sin fremtid.
– Det vil ikke give mening at trække beslutningen ud som i 2022, lød det fra Mbappe efter Super Cup-kampen mod Toulouse i onsdags.
Optimismen lader dog til at være stor i PSG for, at det kan blive dem, der igen løber med den franske stjernespillers underskrift, fortæller en kilde tæt på klubben til førnævnte avis, som hævder, at Mbappe har 'kortene på bordet', og at de måske kender fremtiden før deres kamp i Champions League mod Real Sociedad 14. februar.
I sommer kom Mbappe i fokus, da han i første omgang slog fast, at han ikke ville forlænge sin kontrakt med PSG. Det reagerede klubben på ved at udelukke ham fra holdet, men da sæsonen gik i gang var han igen med.
Dengang lavede de også en aftale om, at han frasagde sig den såkaldte loyalitetsbonus, hvis han ikke forlængede.
Det ser desuden ud til, at der er to klubber, som er mest inde i kampen om at overtage Kylian Mbappe. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED