Hylder Daramy efter vild kamp: Det er storslået

Mohamed Daramy bliver hyldet af både cheftræneren og anføreren i Reims efter søndagens 2-1-sejr over Le Havre, hvor den danske landsholdsspiller blev den helt store helt.



Efter næsten fem måneder uden mål i ligaen blev Mohamed Daramy søndag den helt store helt, da Reims mødte Le Havre på udebane. 

Den tidligere FC København-stjerne blev indskiftet i det 63. minut og skulle herefter blot bruge 30 sekunder på banen, før han med med en genial aktion fik vendt rundt om sig selv i feltet, inden han sparkede Reims på 1-0. 

Han har alt talent i verden og alle evnerne til at tage endnu et skridt i sin karriere.

Will Still
Cheftræner, Reims

Hjemmeholdet fik udlignet kort efter, men i det syvende minuts tillægstid slog Mohamed Daramy så til igen, da Reims fik tilkendt et straffespark. Den danske landsholdsspiller tog ansvaret og scorede til slutresultatet 2-1, og efter kampen har Mohamed Daramy så fået stor ros af sin cheftræner Will Still. 

– Jeg havde spurgt ham: 'Hvornår var den seneste gang, du scorede?' Og han gav mig svar på tiltale ved at blive dobbelt målscorer. Det er storslået. Det må vi tage hatten af for. Det var det svar, jeg havde håbet på.

– Han har alt talent i verden og alle evnerne til at tage endnu et skridt i sin karriere. Der, hvor han kan udvikle sig, er hans effektivitet. Han scorer ikke nok, lød det ifølge L'Equipe fra Will Still. 

Mohamed Daramy udtalte sig efter kampen også om det afgørende straffespark i det 97. minut. 

– Jeg spurgte Junya Ito, om han ville tage straffesparket, men han gav mig bolden. Jeg spurgte også Yunis (Abdelhamid, red.). Jeg vidste, at jeg ville score, lød det ifølge Prime fra Daramy. 

Også Reims-anfører Yunis Abdelhamid var klar med ros til Mohamed Daramy efter søndagens sejr. 

– Vi har ikke været efter ham, men vi er rigtig glade på hans vegne. Han havde brug for at score, og han ønskede at score, lød det fra kaptajnen. 

Med de to fuldtræffere mod Le Havre er Mohamed Daramy nu oppe på fire scoringer i 22 kampe i Ligue 1 i denne sæson. 

Reims ligger nummer otte i Ligue efter 23 spillerunder. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet