Ingen tvivl: PSG vil beholde de tre superstjerner

Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappé skal ingen vegne, hvis det står til PSG-præsidenten.



Der går ikke mange dage uden spekulationer om Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappés fremtid i Paris Saint-Germain. 

De to førstnævnte er nået en del op i alderen og har kontraktudløb til sommer, mens Kylian Mbappé med jævne mellemrum rygtes væk fra klubben. 

Står det til PSG-præsidenten Nasser AL-Khelaifi, så bliver alle tre verdensstjerner i klubben på den anden side af sommeren. Det siger han i et interview med spanske Marca.

– Vi er heldige med at have nogle af verdens bedste spillere, som har lyst til at spille for PSG, selv om de har modtaget tilbud fra andre klubber.

– Vi arbejder på at beholde dem. Vi kommer til at analysere på, hvad vi laver, og hvordan vi kan fortsætte med at udvikle os og gøre tingene ordentligt, forklarer Al-Khelaifi. 

PSG er igen i denne sæson blevet slået ud af Champions League, hvor den stenrige klub atter er blevet kritiseret for manglende balance på holdet. 

Det er også et punkt, som Al-Khelaifi har bidt mærke i, og som der skal gøres noget ved til sommer, betoner han.

– Vi kommer ikke til at begå fejl. Vi kommer til at se til sommer, hvad vi har brug for netop for at skabe den her balance på holdet. Jeg er ikke bekymret for transfervinduet overhovedet. 

– Jeg er meget stolt af vores kommende stjerner, som dukker frem: Warren Zaire-Emery, El Chadaille Bitshiabu og andre, forklarer han. 

PSG har ikke haft noget godt 2023, men har stadig kurs mod det franske mesterskab. Til gengæld blev klubben slået ud af ottendedelsfinalen i Champions League til Bayern München.





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.