Der går ikke mange dage uden spekulationer om Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappés fremtid i Paris Saint-Germain.
De to førstnævnte er nået en del op i alderen og har kontraktudløb til sommer, mens Kylian Mbappé med jævne mellemrum rygtes væk fra klubben.
Står det til PSG-præsidenten Nasser AL-Khelaifi, så bliver alle tre verdensstjerner i klubben på den anden side af sommeren. Det siger han i et interview med spanske Marca.
– Vi er heldige med at have nogle af verdens bedste spillere, som har lyst til at spille for PSG, selv om de har modtaget tilbud fra andre klubber.
– Vi arbejder på at beholde dem. Vi kommer til at analysere på, hvad vi laver, og hvordan vi kan fortsætte med at udvikle os og gøre tingene ordentligt, forklarer Al-Khelaifi.
PSG er igen i denne sæson blevet slået ud af Champions League, hvor den stenrige klub atter er blevet kritiseret for manglende balance på holdet.
Det er også et punkt, som Al-Khelaifi har bidt mærke i, og som der skal gøres noget ved til sommer, betoner han.
– Vi kommer ikke til at begå fejl. Vi kommer til at se til sommer, hvad vi har brug for netop for at skabe den her balance på holdet. Jeg er ikke bekymret for transfervinduet overhovedet.
– Jeg er meget stolt af vores kommende stjerner, som dukker frem: Warren Zaire-Emery, El Chadaille Bitshiabu og andre, forklarer han.
PSG har ikke haft noget godt 2023, men har stadig kurs mod det franske mesterskab. Til gengæld blev klubben slået ud af ottendedelsfinalen i Champions League til Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER