Der går ikke mange dage uden spekulationer om Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappés fremtid i Paris Saint-Germain.
De to førstnævnte er nået en del op i alderen og har kontraktudløb til sommer, mens Kylian Mbappé med jævne mellemrum rygtes væk fra klubben.
Står det til PSG-præsidenten Nasser AL-Khelaifi, så bliver alle tre verdensstjerner i klubben på den anden side af sommeren. Det siger han i et interview med spanske Marca.
– Vi er heldige med at have nogle af verdens bedste spillere, som har lyst til at spille for PSG, selv om de har modtaget tilbud fra andre klubber.
– Vi arbejder på at beholde dem. Vi kommer til at analysere på, hvad vi laver, og hvordan vi kan fortsætte med at udvikle os og gøre tingene ordentligt, forklarer Al-Khelaifi.
PSG er igen i denne sæson blevet slået ud af Champions League, hvor den stenrige klub atter er blevet kritiseret for manglende balance på holdet.
Det er også et punkt, som Al-Khelaifi har bidt mærke i, og som der skal gøres noget ved til sommer, betoner han.
– Vi kommer ikke til at begå fejl. Vi kommer til at se til sommer, hvad vi har brug for netop for at skabe den her balance på holdet. Jeg er ikke bekymret for transfervinduet overhovedet.
– Jeg er meget stolt af vores kommende stjerner, som dukker frem: Warren Zaire-Emery, El Chadaille Bitshiabu og andre, forklarer han.
PSG har ikke haft noget godt 2023, men har stadig kurs mod det franske mesterskab. Til gengæld blev klubben slået ud af ottendedelsfinalen i Champions League til Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER