Ingen tvivl: PSG vil beholde de tre superstjerner

Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappé skal ingen vegne, hvis det står til PSG-præsidenten.



Der går ikke mange dage uden spekulationer om Lionel Messi, Sergio Ramos og Kylian Mbappés fremtid i Paris Saint-Germain. 

De to førstnævnte er nået en del op i alderen og har kontraktudløb til sommer, mens Kylian Mbappé med jævne mellemrum rygtes væk fra klubben. 

Står det til PSG-præsidenten Nasser AL-Khelaifi, så bliver alle tre verdensstjerner i klubben på den anden side af sommeren. Det siger han i et interview med spanske Marca.

– Vi er heldige med at have nogle af verdens bedste spillere, som har lyst til at spille for PSG, selv om de har modtaget tilbud fra andre klubber.

– Vi arbejder på at beholde dem. Vi kommer til at analysere på, hvad vi laver, og hvordan vi kan fortsætte med at udvikle os og gøre tingene ordentligt, forklarer Al-Khelaifi. 

PSG er igen i denne sæson blevet slået ud af Champions League, hvor den stenrige klub atter er blevet kritiseret for manglende balance på holdet. 

Det er også et punkt, som Al-Khelaifi har bidt mærke i, og som der skal gøres noget ved til sommer, betoner han.

– Vi kommer ikke til at begå fejl. Vi kommer til at se til sommer, hvad vi har brug for netop for at skabe den her balance på holdet. Jeg er ikke bekymret for transfervinduet overhovedet. 

– Jeg er meget stolt af vores kommende stjerner, som dukker frem: Warren Zaire-Emery, El Chadaille Bitshiabu og andre, forklarer han. 

PSG har ikke haft noget godt 2023, men har stadig kurs mod det franske mesterskab. Til gengæld blev klubben slået ud af ottendedelsfinalen i Champions League til Bayern München.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Den største genistreg i Superligaen?