Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

Midtbanespiller har været gennem en vild udvikling siden afskeden med FC København.



Hákon Arnar Haraldsson tog FC København med storm og lykkedes med at blive skudt afsted til Lille for et stort millionbeløb i sommeren 2023.

Her er han i gang med sin anden sæson, hvor både klubben og islændingen selv har noget rigtig godt kørende for sig. Otte målinvolveringer har Hákon Arnar Haraldsson været involveret i, mens Lille er med i toppen af Ligue 1 og videre som syv’er i Champions League.

Ganske imponerende af den 21-årige islænding, som også har fået endnu større klubber som Newcastle og Manchester United blandt sine beundrere, erfarer Daily Mail.

Også hans lillebror, Haukur Andri Haraldsson, er stor beundrer.

– Det er fantastisk at se ham spille. Jeg forstår bare ikke, hvor langt han er kommet, og jeg tror heller ikke, at andre forstår det. Da han var i FCK, var han deres bedste spiller og blev kåret til kampens spiller mod Dortmund. Han har spillet fantastisk, hvilket er skønt at se, siger han til Fótbolti.net.

Hákon Arnar Haraldsson kom til FC København fra islandske ÍA Akranes og brød for alvor gennem lydmuren i foråret 2022, hvor han var med til at sikre FC København det danske mesterskab.

Året efter fik han en central rolle i FC København som både angriber og mere centralt placeret på midtbanen, hvor han særligt med sine mange løbemeter gjorde sig bemærket og altså vakte interessen hos Lille.

Faktisk tog Haukur Andri Haraldsson med sin storebror til Lille, men er altså vendt tilbage til deres fælles barndomsklub ÍA Akranes denne vinter.

– Det er måske lige i overkanten at skulle fange ham. Jeg skal bare tænke på mig selv, og så er han en god rollemodel i forhold til arbejdsmoral og den rette mentalitet. Det er godt at stræbe efter, siger han.

Hákon Arnar Haraldsson, 21 år, forlod FC København som et af klubbens dyreste salg nogensinde, da han ifølge B.T. røg afsted for omkring 127 millioner kroner.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg