Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

Midtbanespiller har været gennem en vild udvikling siden afskeden med FC København.



Hákon Arnar Haraldsson tog FC København med storm og lykkedes med at blive skudt afsted til Lille for et stort millionbeløb i sommeren 2023.

Her er han i gang med sin anden sæson, hvor både klubben og islændingen selv har noget rigtig godt kørende for sig. Otte målinvolveringer har Hákon Arnar Haraldsson været involveret i, mens Lille er med i toppen af Ligue 1 og videre som syv’er i Champions League.

Ganske imponerende af den 21-årige islænding, som også har fået endnu større klubber som Newcastle og Manchester United blandt sine beundrere, erfarer Daily Mail.

Også hans lillebror, Haukur Andri Haraldsson, er stor beundrer.

– Det er fantastisk at se ham spille. Jeg forstår bare ikke, hvor langt han er kommet, og jeg tror heller ikke, at andre forstår det. Da han var i FCK, var han deres bedste spiller og blev kåret til kampens spiller mod Dortmund. Han har spillet fantastisk, hvilket er skønt at se, siger han til Fótbolti.net.

Hákon Arnar Haraldsson kom til FC København fra islandske ÍA Akranes og brød for alvor gennem lydmuren i foråret 2022, hvor han var med til at sikre FC København det danske mesterskab.

Året efter fik han en central rolle i FC København som både angriber og mere centralt placeret på midtbanen, hvor han særligt med sine mange løbemeter gjorde sig bemærket og altså vakte interessen hos Lille.

Faktisk tog Haukur Andri Haraldsson med sin storebror til Lille, men er altså vendt tilbage til deres fælles barndomsklub ÍA Akranes denne vinter.

– Det er måske lige i overkanten at skulle fange ham. Jeg skal bare tænke på mig selv, og så er han en god rollemodel i forhold til arbejdsmoral og den rette mentalitet. Det er godt at stræbe efter, siger han.

Hákon Arnar Haraldsson, 21 år, forlod FC København som et af klubbens dyreste salg nogensinde, da han ifølge B.T. røg afsted for omkring 127 millioner kroner.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen