Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

Midtbanespiller har været gennem en vild udvikling siden afskeden med FC København.



Hákon Arnar Haraldsson tog FC København med storm og lykkedes med at blive skudt afsted til Lille for et stort millionbeløb i sommeren 2023.

Her er han i gang med sin anden sæson, hvor både klubben og islændingen selv har noget rigtig godt kørende for sig. Otte målinvolveringer har Hákon Arnar Haraldsson været involveret i, mens Lille er med i toppen af Ligue 1 og videre som syv’er i Champions League.

Ganske imponerende af den 21-årige islænding, som også har fået endnu større klubber som Newcastle og Manchester United blandt sine beundrere, erfarer Daily Mail.

Også hans lillebror, Haukur Andri Haraldsson, er stor beundrer.

– Det er fantastisk at se ham spille. Jeg forstår bare ikke, hvor langt han er kommet, og jeg tror heller ikke, at andre forstår det. Da han var i FCK, var han deres bedste spiller og blev kåret til kampens spiller mod Dortmund. Han har spillet fantastisk, hvilket er skønt at se, siger han til Fótbolti.net.

Hákon Arnar Haraldsson kom til FC København fra islandske ÍA Akranes og brød for alvor gennem lydmuren i foråret 2022, hvor han var med til at sikre FC København det danske mesterskab.

Året efter fik han en central rolle i FC København som både angriber og mere centralt placeret på midtbanen, hvor han særligt med sine mange løbemeter gjorde sig bemærket og altså vakte interessen hos Lille.

Faktisk tog Haukur Andri Haraldsson med sin storebror til Lille, men er altså vendt tilbage til deres fælles barndomsklub ÍA Akranes denne vinter.

– Det er måske lige i overkanten at skulle fange ham. Jeg skal bare tænke på mig selv, og så er han en god rollemodel i forhold til arbejdsmoral og den rette mentalitet. Det er godt at stræbe efter, siger han.

Hákon Arnar Haraldsson, 21 år, forlod FC København som et af klubbens dyreste salg nogensinde, da han ifølge B.T. røg afsted for omkring 127 millioner kroner.





Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

FC København kan få Jens Stage-millioner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’