Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

Midtbanespiller har været gennem en vild udvikling siden afskeden med FC København.



Hákon Arnar Haraldsson tog FC København med storm og lykkedes med at blive skudt afsted til Lille for et stort millionbeløb i sommeren 2023.

Her er han i gang med sin anden sæson, hvor både klubben og islændingen selv har noget rigtig godt kørende for sig. Otte målinvolveringer har Hákon Arnar Haraldsson været involveret i, mens Lille er med i toppen af Ligue 1 og videre som syv’er i Champions League.

Ganske imponerende af den 21-årige islænding, som også har fået endnu større klubber som Newcastle og Manchester United blandt sine beundrere, erfarer Daily Mail.

Også hans lillebror, Haukur Andri Haraldsson, er stor beundrer.

– Det er fantastisk at se ham spille. Jeg forstår bare ikke, hvor langt han er kommet, og jeg tror heller ikke, at andre forstår det. Da han var i FCK, var han deres bedste spiller og blev kåret til kampens spiller mod Dortmund. Han har spillet fantastisk, hvilket er skønt at se, siger han til Fótbolti.net.

Hákon Arnar Haraldsson kom til FC København fra islandske ÍA Akranes og brød for alvor gennem lydmuren i foråret 2022, hvor han var med til at sikre FC København det danske mesterskab.

Året efter fik han en central rolle i FC København som både angriber og mere centralt placeret på midtbanen, hvor han særligt med sine mange løbemeter gjorde sig bemærket og altså vakte interessen hos Lille.

Faktisk tog Haukur Andri Haraldsson med sin storebror til Lille, men er altså vendt tilbage til deres fælles barndomsklub ÍA Akranes denne vinter.

– Det er måske lige i overkanten at skulle fange ham. Jeg skal bare tænke på mig selv, og så er han en god rollemodel i forhold til arbejdsmoral og den rette mentalitet. Det er godt at stræbe efter, siger han.

Hákon Arnar Haraldsson, 21 år, forlod FC København som et af klubbens dyreste salg nogensinde, da han ifølge B.T. røg afsted for omkring 127 millioner kroner.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil