Hákon Arnar Haraldsson tog FC København med storm og lykkedes med at blive skudt afsted til Lille for et stort millionbeløb i sommeren 2023.
Her er han i gang med sin anden sæson, hvor både klubben og islændingen selv har noget rigtig godt kørende for sig. Otte målinvolveringer har Hákon Arnar Haraldsson været involveret i, mens Lille er med i toppen af Ligue 1 og videre som syv’er i Champions League.
Ganske imponerende af den 21-årige islænding, som også har fået endnu større klubber som Newcastle og Manchester United blandt sine beundrere, erfarer Daily Mail.
Også hans lillebror, Haukur Andri Haraldsson, er stor beundrer.
– Det er fantastisk at se ham spille. Jeg forstår bare ikke, hvor langt han er kommet, og jeg tror heller ikke, at andre forstår det. Da han var i FCK, var han deres bedste spiller og blev kåret til kampens spiller mod Dortmund. Han har spillet fantastisk, hvilket er skønt at se, siger han til Fótbolti.net.
Hákon Arnar Haraldsson kom til FC København fra islandske ÍA Akranes og brød for alvor gennem lydmuren i foråret 2022, hvor han var med til at sikre FC København det danske mesterskab.
Året efter fik han en central rolle i FC København som både angriber og mere centralt placeret på midtbanen, hvor han særligt med sine mange løbemeter gjorde sig bemærket og altså vakte interessen hos Lille.
Faktisk tog Haukur Andri Haraldsson med sin storebror til Lille, men er altså vendt tilbage til deres fælles barndomsklub ÍA Akranes denne vinter.
– Det er måske lige i overkanten at skulle fange ham. Jeg skal bare tænke på mig selv, og så er han en god rollemodel i forhold til arbejdsmoral og den rette mentalitet. Det er godt at stræbe efter, siger han.
Hákon Arnar Haraldsson, 21 år, forlod FC København som et af klubbens dyreste salg nogensinde, da han ifølge B.T. røg afsted for omkring 127 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE