Længe så det ud til, at hollandske Ajax lå i førersædet til at hente Kamaldeen Sulemana, men så tog transfersagen en drejning, da franske Rennes kom ind i billedet.
Her formåede den franske klub at få overbevist den talentfulde ghaneser om, at de er det rigtige skridt i hans karriere, og nu forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvorfor han i sidste ende fravalgte talentfabrikken Ajax til fordel for Rennes.
– Jeg har mulighed for at spille i den bedste franske liga med Rennes, som er en af verdens bedste ligaer, så det er grund nok. Jeg talte med Michael Essien, som har spillet i Bastia og Lyon. Han sagde, at det er en af de bedste ligaer i Europa, og at det er en god mulighed. Hos Rennes vil jeg få mere spilletid end hos andre klubber, siger Kamaldeen til Rennes’ officielle hjemmeside i forbindelse den officielle indvielse af ghaneseren.
Derudover understreger Kamaldeen, at klubben fra start af viste en oprigtig interesse for ham.
– Allerede under mit første besøg hos klubben havde jeg mulighed for at tale med træneren og staben. Projektet er meget spændende, og jeg synes, at det er et godt valg for min karriere. Det er et stort hold, og de har udviklet store talenter. Derfor er det et godt sted at komme til, fortæller den hurtige offensivspiller.
Rennes’ sportsdirektør Florian Maurice har da også store forventninger til sit nye våben, og han fremhæver særligt Kamaldeens fart.
– Han er interessant på grund af hans fart, hans teknik og hans en-mod-en. Han kan udvikle sig på flere positioner, og det er også en del af årsagen til, at vi har købt ham.
– Vi går efter at hente spillere, som hurtigt kan gøre en forskel for holdet. Selvfølgelig har Kamaldeen brug for tid til at falde til, selvom nogen måske tidligt vil forvente mirakler med det prisskilt. Sådan er gamet, og nu er det op til træneren at få det bedste ud af ham, forklarer sportsdirektøren under præsentationen.
Selv nævner Maurice, at det ikke var nogen dans på roser for klubben at erhverve spilleren hos FC Nordsjælland.
– Det var lange og seje forhandlinger, men i sidste ende fik vi Kamaldeen overtalt, og vi får en alsidig spiller. Det var et mål at forstærke os i den position. Vi var i kamp med flere forskellige klubber, så det er en glæde for os, at vi lykkedes med at få fat i ham, forklarer Maurice.
Rennes har tidligere haft held med at fostre store talenter, hvilket Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga og Jeremy Doku er tydelige eksempler på. Kamaldeen kan potentielt debutere for Rennes om halvanden uges tid, når klubben indleder Ligue 1-sæsonen med en kamp mod Lens.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Arteta er utilfreds med disciplinen
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
