Kamaldeen om klubvalg: Mere spilletid end i Ajax

Kamaldeen Sulemana fravalgte blandt andet et skifte til Ajax, da han forventer at få mere spilletid hos Rennes.



Længe så det ud til, at hollandske Ajax lå i førersædet til at hente Kamaldeen Sulemana, men så tog transfersagen en drejning, da franske Rennes kom ind i billedet.

Her formåede den franske klub at få overbevist den talentfulde ghaneser om, at de er det rigtige skridt i hans karriere, og nu forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvorfor han i sidste ende fravalgte talentfabrikken Ajax til fordel for Rennes.

– Jeg har mulighed for at spille i den bedste franske liga med Rennes, som er en af verdens bedste ligaer, så det er grund nok. Jeg talte med Michael Essien, som har spillet i Bastia og Lyon. Han sagde, at det er en af de bedste ligaer i Europa, og at det er en god mulighed. Hos Rennes vil jeg få mere spilletid end hos andre klubber, siger Kamaldeen til Rennes’ officielle hjemmeside i forbindelse den officielle indvielse af ghaneseren. 

Derudover understreger Kamaldeen, at klubben fra start af viste en oprigtig interesse for ham. 

– Allerede under mit første besøg hos klubben havde jeg mulighed for at tale med træneren og staben. Projektet er meget spændende, og jeg synes, at det er et godt valg for min karriere. Det er et stort hold, og de har udviklet store talenter. Derfor er det et godt sted at komme til, fortæller den hurtige offensivspiller. 

Rennes’ sportsdirektør Florian Maurice har da også store forventninger til sit nye våben, og han fremhæver særligt Kamaldeens fart. 

– Han er interessant på grund af hans fart, hans teknik og hans en-mod-en. Han kan udvikle sig på flere positioner, og det er også en del af årsagen til, at vi har købt ham.

– Vi går efter at hente spillere, som hurtigt kan gøre en forskel for holdet. Selvfølgelig har Kamaldeen brug for tid til at falde til, selvom nogen måske tidligt vil forvente mirakler med det prisskilt. Sådan er gamet, og nu er det op til træneren at få det bedste ud af ham, forklarer sportsdirektøren under præsentationen. 

Selv nævner Maurice, at det ikke var nogen dans på roser for klubben at erhverve spilleren hos FC Nordsjælland. 

– Det var lange og seje forhandlinger, men i sidste ende fik vi Kamaldeen overtalt, og vi får en alsidig spiller. Det var et mål at forstærke os i den position. Vi var i kamp med flere forskellige klubber, så det er en glæde for os, at vi lykkedes med at få fat i ham, forklarer Maurice.

Rennes har tidligere haft held med at fostre store talenter, hvilket Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga og Jeremy Doku er tydelige eksempler på. Kamaldeen kan potentielt debutere for Rennes om halvanden uges tid, når klubben indleder Ligue 1-sæsonen med en kamp mod Lens.







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Blæst fuldstændig omkuld

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

FC Fredericia – Vejle Boldklub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storroser dansk super-talent

Har ondt af Steve Cooper

– Han ender i Premier League

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bayern slår rekord i ny storsejr

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Afviser mesterskabssnak

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’