Længe så det ud til, at hollandske Ajax lå i førersædet til at hente Kamaldeen Sulemana, men så tog transfersagen en drejning, da franske Rennes kom ind i billedet.
Her formåede den franske klub at få overbevist den talentfulde ghaneser om, at de er det rigtige skridt i hans karriere, og nu forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvorfor han i sidste ende fravalgte talentfabrikken Ajax til fordel for Rennes.
– Jeg har mulighed for at spille i den bedste franske liga med Rennes, som er en af verdens bedste ligaer, så det er grund nok. Jeg talte med Michael Essien, som har spillet i Bastia og Lyon. Han sagde, at det er en af de bedste ligaer i Europa, og at det er en god mulighed. Hos Rennes vil jeg få mere spilletid end hos andre klubber, siger Kamaldeen til Rennes’ officielle hjemmeside i forbindelse den officielle indvielse af ghaneseren.
Derudover understreger Kamaldeen, at klubben fra start af viste en oprigtig interesse for ham.
– Allerede under mit første besøg hos klubben havde jeg mulighed for at tale med træneren og staben. Projektet er meget spændende, og jeg synes, at det er et godt valg for min karriere. Det er et stort hold, og de har udviklet store talenter. Derfor er det et godt sted at komme til, fortæller den hurtige offensivspiller.
Rennes’ sportsdirektør Florian Maurice har da også store forventninger til sit nye våben, og han fremhæver særligt Kamaldeens fart.
– Han er interessant på grund af hans fart, hans teknik og hans en-mod-en. Han kan udvikle sig på flere positioner, og det er også en del af årsagen til, at vi har købt ham.
– Vi går efter at hente spillere, som hurtigt kan gøre en forskel for holdet. Selvfølgelig har Kamaldeen brug for tid til at falde til, selvom nogen måske tidligt vil forvente mirakler med det prisskilt. Sådan er gamet, og nu er det op til træneren at få det bedste ud af ham, forklarer sportsdirektøren under præsentationen.
Selv nævner Maurice, at det ikke var nogen dans på roser for klubben at erhverve spilleren hos FC Nordsjælland.
– Det var lange og seje forhandlinger, men i sidste ende fik vi Kamaldeen overtalt, og vi får en alsidig spiller. Det var et mål at forstærke os i den position. Vi var i kamp med flere forskellige klubber, så det er en glæde for os, at vi lykkedes med at få fat i ham, forklarer Maurice.
Rennes har tidligere haft held med at fostre store talenter, hvilket Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga og Jeremy Doku er tydelige eksempler på. Kamaldeen kan potentielt debutere for Rennes om halvanden uges tid, når klubben indleder Ligue 1-sæsonen med en kamp mod Lens.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
