Kamaldeen om klubvalg: Mere spilletid end i Ajax

Kamaldeen Sulemana fravalgte blandt andet et skifte til Ajax, da han forventer at få mere spilletid hos Rennes.



Længe så det ud til, at hollandske Ajax lå i førersædet til at hente Kamaldeen Sulemana, men så tog transfersagen en drejning, da franske Rennes kom ind i billedet.

Her formåede den franske klub at få overbevist den talentfulde ghaneser om, at de er det rigtige skridt i hans karriere, og nu forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvorfor han i sidste ende fravalgte talentfabrikken Ajax til fordel for Rennes.

– Jeg har mulighed for at spille i den bedste franske liga med Rennes, som er en af verdens bedste ligaer, så det er grund nok. Jeg talte med Michael Essien, som har spillet i Bastia og Lyon. Han sagde, at det er en af de bedste ligaer i Europa, og at det er en god mulighed. Hos Rennes vil jeg få mere spilletid end hos andre klubber, siger Kamaldeen til Rennes’ officielle hjemmeside i forbindelse den officielle indvielse af ghaneseren. 

Derudover understreger Kamaldeen, at klubben fra start af viste en oprigtig interesse for ham. 

– Allerede under mit første besøg hos klubben havde jeg mulighed for at tale med træneren og staben. Projektet er meget spændende, og jeg synes, at det er et godt valg for min karriere. Det er et stort hold, og de har udviklet store talenter. Derfor er det et godt sted at komme til, fortæller den hurtige offensivspiller. 

Rennes’ sportsdirektør Florian Maurice har da også store forventninger til sit nye våben, og han fremhæver særligt Kamaldeens fart. 

– Han er interessant på grund af hans fart, hans teknik og hans en-mod-en. Han kan udvikle sig på flere positioner, og det er også en del af årsagen til, at vi har købt ham.

– Vi går efter at hente spillere, som hurtigt kan gøre en forskel for holdet. Selvfølgelig har Kamaldeen brug for tid til at falde til, selvom nogen måske tidligt vil forvente mirakler med det prisskilt. Sådan er gamet, og nu er det op til træneren at få det bedste ud af ham, forklarer sportsdirektøren under præsentationen. 

Selv nævner Maurice, at det ikke var nogen dans på roser for klubben at erhverve spilleren hos FC Nordsjælland. 

– Det var lange og seje forhandlinger, men i sidste ende fik vi Kamaldeen overtalt, og vi får en alsidig spiller. Det var et mål at forstærke os i den position. Vi var i kamp med flere forskellige klubber, så det er en glæde for os, at vi lykkedes med at få fat i ham, forklarer Maurice.

Rennes har tidligere haft held med at fostre store talenter, hvilket Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga og Jeremy Doku er tydelige eksempler på. Kamaldeen kan potentielt debutere for Rennes om halvanden uges tid, når klubben indleder Ligue 1-sæsonen med en kamp mod Lens.



De vil hente Andreas Maxsø

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Det er fuldkommen meningsløst

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

– De skal skille sig af med ham!

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud