Kamaldeen om klubvalg: Mere spilletid end i Ajax

Kamaldeen Sulemana fravalgte blandt andet et skifte til Ajax, da han forventer at få mere spilletid hos Rennes.



Længe så det ud til, at hollandske Ajax lå i førersædet til at hente Kamaldeen Sulemana, men så tog transfersagen en drejning, da franske Rennes kom ind i billedet.

Her formåede den franske klub at få overbevist den talentfulde ghaneser om, at de er det rigtige skridt i hans karriere, og nu forklarer den tidligere FC Nordsjælland-spiller, hvorfor han i sidste ende fravalgte talentfabrikken Ajax til fordel for Rennes.

– Jeg har mulighed for at spille i den bedste franske liga med Rennes, som er en af verdens bedste ligaer, så det er grund nok. Jeg talte med Michael Essien, som har spillet i Bastia og Lyon. Han sagde, at det er en af de bedste ligaer i Europa, og at det er en god mulighed. Hos Rennes vil jeg få mere spilletid end hos andre klubber, siger Kamaldeen til Rennes’ officielle hjemmeside i forbindelse den officielle indvielse af ghaneseren. 

Derudover understreger Kamaldeen, at klubben fra start af viste en oprigtig interesse for ham. 

– Allerede under mit første besøg hos klubben havde jeg mulighed for at tale med træneren og staben. Projektet er meget spændende, og jeg synes, at det er et godt valg for min karriere. Det er et stort hold, og de har udviklet store talenter. Derfor er det et godt sted at komme til, fortæller den hurtige offensivspiller. 

Rennes’ sportsdirektør Florian Maurice har da også store forventninger til sit nye våben, og han fremhæver særligt Kamaldeens fart. 

– Han er interessant på grund af hans fart, hans teknik og hans en-mod-en. Han kan udvikle sig på flere positioner, og det er også en del af årsagen til, at vi har købt ham.

– Vi går efter at hente spillere, som hurtigt kan gøre en forskel for holdet. Selvfølgelig har Kamaldeen brug for tid til at falde til, selvom nogen måske tidligt vil forvente mirakler med det prisskilt. Sådan er gamet, og nu er det op til træneren at få det bedste ud af ham, forklarer sportsdirektøren under præsentationen. 

Selv nævner Maurice, at det ikke var nogen dans på roser for klubben at erhverve spilleren hos FC Nordsjælland. 

– Det var lange og seje forhandlinger, men i sidste ende fik vi Kamaldeen overtalt, og vi får en alsidig spiller. Det var et mål at forstærke os i den position. Vi var i kamp med flere forskellige klubber, så det er en glæde for os, at vi lykkedes med at få fat i ham, forklarer Maurice.

Rennes har tidligere haft held med at fostre store talenter, hvilket Ousmane Dembele, Eduardo Camavinga og Jeremy Doku er tydelige eksempler på. Kamaldeen kan potentielt debutere for Rennes om halvanden uges tid, når klubben indleder Ligue 1-sæsonen med en kamp mod Lens.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Randers FC – Vejle Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Danmark indleder med et brag mod Norge

Bud landet: Dansker i sen transfer?



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Godt nyt – nu er han landet i København

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Afviser Anderlecht

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Arteta er utilfreds med disciplinen

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Derfor var Moukoko vraget

United-ejer giver offentlig undskyldning

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Hård dom over Franks fremtid

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen