Kaos i Nice: Staben foretrækker Schmeichels rival

Skiftet til Nice har indtil videre været en lidt kaotisk omgang for Kasper Schmeichel, der ikke ligner en fast starter og allerede nu tilsyneladende skal have ny træner.



Kasper Schmeichels franske eventyr har fået en omtumlet start, og nu forlyder det, at den danske landsholdsstjerne måske allerede skal have en ny chef. 

Det franske medie RMC Sport skriver således, at Lucien Favres dage er talte som Nice-cheftræner, mens ESPN skriver, at den sydfranske klub vil forsøge at hente Mauricio Pochettino ind som afløser for Favre. 

Nice har fået en halvskidt indledning på sæsonen, hvor man efter søndagens hjemmebanenederlag til Angers ligger på en skuffende 13. plads. Kasper Schmeichel var henvist til bænken i dette opgør, og ifølge avisen L'Equipe har den danske målmand bestemt heller ikke formået at overbevise efter skiftet fra Leicester. 

– Kasper Schmeichels ankomst virkede lovende. Men hans nuværende form kan aflæses af hans fremtoning. I bedste fald må vi beskrive hans præstationer som skuffende. Han var anfører i Leicester, og det var forventet, at han ville tilføre lederskab. Men det er i højere grad overfor Dave Brailsford [der har fungeret som sportsdirektør i Nice, red.], der hentede ham, end overfor Favre og anføreren Dante, at han har kommunikeret sine holdninger, skriver L'Equipe således.

– Danskeren er mere end nogensinde presset af den 22-årige Marcin Bulka. Polakken har bekræftet de forhåbninger, der var til ham, og han er allerede det foretrukne valg blandt Favres stab, som derfor har valgt at køre med en meget politisk rotation.

Kasper Schmeichel indledte sæsonen som starter i Ligue 1, mens Lucien Favre valgte at give Marcin Bulka chahcen i den første kamp i Conference League-gruppespillet. Polakken blev efterfølgende syg kort før den anden kamp i Conference League, hvorfor Schmeichel stod. Og i den seneste ligakamp imod Angers var det så Bulka, der var foretrukket.

Kasper Hjulmand har udtrykt undren over, at Schmeichel i weekenden sad på bænken for Nice. Den historie kan du læse HER.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job