Kaos i Nice: Staben foretrækker Schmeichels rival

Skiftet til Nice har indtil videre været en lidt kaotisk omgang for Kasper Schmeichel, der ikke ligner en fast starter og allerede nu tilsyneladende skal have ny træner.



Kasper Schmeichels franske eventyr har fået en omtumlet start, og nu forlyder det, at den danske landsholdsstjerne måske allerede skal have en ny chef. 

Det franske medie RMC Sport skriver således, at Lucien Favres dage er talte som Nice-cheftræner, mens ESPN skriver, at den sydfranske klub vil forsøge at hente Mauricio Pochettino ind som afløser for Favre. 

Nice har fået en halvskidt indledning på sæsonen, hvor man efter søndagens hjemmebanenederlag til Angers ligger på en skuffende 13. plads. Kasper Schmeichel var henvist til bænken i dette opgør, og ifølge avisen L'Equipe har den danske målmand bestemt heller ikke formået at overbevise efter skiftet fra Leicester. 

– Kasper Schmeichels ankomst virkede lovende. Men hans nuværende form kan aflæses af hans fremtoning. I bedste fald må vi beskrive hans præstationer som skuffende. Han var anfører i Leicester, og det var forventet, at han ville tilføre lederskab. Men det er i højere grad overfor Dave Brailsford [der har fungeret som sportsdirektør i Nice, red.], der hentede ham, end overfor Favre og anføreren Dante, at han har kommunikeret sine holdninger, skriver L'Equipe således.

– Danskeren er mere end nogensinde presset af den 22-årige Marcin Bulka. Polakken har bekræftet de forhåbninger, der var til ham, og han er allerede det foretrukne valg blandt Favres stab, som derfor har valgt at køre med en meget politisk rotation.

Kasper Schmeichel indledte sæsonen som starter i Ligue 1, mens Lucien Favre valgte at give Marcin Bulka chahcen i den første kamp i Conference League-gruppespillet. Polakken blev efterfølgende syg kort før den anden kamp i Conference League, hvorfor Schmeichel stod. Og i den seneste ligakamp imod Angers var det så Bulka, der var foretrukket.

Kasper Hjulmand har udtrykt undren over, at Schmeichel i weekenden sad på bænken for Nice. Den historie kan du læse HER.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Han virker frustreret!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Det giver absolut ingen mening!

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

– Jeg tror de vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

AGF – OB

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

‘De er tilbage’

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ikke set i 30 år

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Tottenham boykotter Viaplay

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Jakub Trefil skifter til Danmark

Han er på vej væk fra AGF

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie