Kaos i Nice: Staben foretrækker Schmeichels rival

Skiftet til Nice har indtil videre været en lidt kaotisk omgang for Kasper Schmeichel, der ikke ligner en fast starter og allerede nu tilsyneladende skal have ny træner.



Kasper Schmeichels franske eventyr har fået en omtumlet start, og nu forlyder det, at den danske landsholdsstjerne måske allerede skal have en ny chef. 

Det franske medie RMC Sport skriver således, at Lucien Favres dage er talte som Nice-cheftræner, mens ESPN skriver, at den sydfranske klub vil forsøge at hente Mauricio Pochettino ind som afløser for Favre. 

Nice har fået en halvskidt indledning på sæsonen, hvor man efter søndagens hjemmebanenederlag til Angers ligger på en skuffende 13. plads. Kasper Schmeichel var henvist til bænken i dette opgør, og ifølge avisen L'Equipe har den danske målmand bestemt heller ikke formået at overbevise efter skiftet fra Leicester. 

– Kasper Schmeichels ankomst virkede lovende. Men hans nuværende form kan aflæses af hans fremtoning. I bedste fald må vi beskrive hans præstationer som skuffende. Han var anfører i Leicester, og det var forventet, at han ville tilføre lederskab. Men det er i højere grad overfor Dave Brailsford [der har fungeret som sportsdirektør i Nice, red.], der hentede ham, end overfor Favre og anføreren Dante, at han har kommunikeret sine holdninger, skriver L'Equipe således.

– Danskeren er mere end nogensinde presset af den 22-årige Marcin Bulka. Polakken har bekræftet de forhåbninger, der var til ham, og han er allerede det foretrukne valg blandt Favres stab, som derfor har valgt at køre med en meget politisk rotation.

Kasper Schmeichel indledte sæsonen som starter i Ligue 1, mens Lucien Favre valgte at give Marcin Bulka chahcen i den første kamp i Conference League-gruppespillet. Polakken blev efterfølgende syg kort før den anden kamp i Conference League, hvorfor Schmeichel stod. Og i den seneste ligakamp imod Angers var det så Bulka, der var foretrukket.

Kasper Hjulmand har udtrykt undren over, at Schmeichel i weekenden sad på bænken for Nice. Den historie kan du læse HER.



Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Hård kritik af FC København-stjerne

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Aldrig set før

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Nu kommenterer han FC København-historie

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende