Kaos i Nice: Staben foretrækker Schmeichels rival

Skiftet til Nice har indtil videre været en lidt kaotisk omgang for Kasper Schmeichel, der ikke ligner en fast starter og allerede nu tilsyneladende skal have ny træner.



Kasper Schmeichels franske eventyr har fået en omtumlet start, og nu forlyder det, at den danske landsholdsstjerne måske allerede skal have en ny chef. 

Det franske medie RMC Sport skriver således, at Lucien Favres dage er talte som Nice-cheftræner, mens ESPN skriver, at den sydfranske klub vil forsøge at hente Mauricio Pochettino ind som afløser for Favre. 

Nice har fået en halvskidt indledning på sæsonen, hvor man efter søndagens hjemmebanenederlag til Angers ligger på en skuffende 13. plads. Kasper Schmeichel var henvist til bænken i dette opgør, og ifølge avisen L'Equipe har den danske målmand bestemt heller ikke formået at overbevise efter skiftet fra Leicester. 

– Kasper Schmeichels ankomst virkede lovende. Men hans nuværende form kan aflæses af hans fremtoning. I bedste fald må vi beskrive hans præstationer som skuffende. Han var anfører i Leicester, og det var forventet, at han ville tilføre lederskab. Men det er i højere grad overfor Dave Brailsford [der har fungeret som sportsdirektør i Nice, red.], der hentede ham, end overfor Favre og anføreren Dante, at han har kommunikeret sine holdninger, skriver L'Equipe således.

– Danskeren er mere end nogensinde presset af den 22-årige Marcin Bulka. Polakken har bekræftet de forhåbninger, der var til ham, og han er allerede det foretrukne valg blandt Favres stab, som derfor har valgt at køre med en meget politisk rotation.

Kasper Schmeichel indledte sæsonen som starter i Ligue 1, mens Lucien Favre valgte at give Marcin Bulka chahcen i den første kamp i Conference League-gruppespillet. Polakken blev efterfølgende syg kort før den anden kamp i Conference League, hvorfor Schmeichel stod. Og i den seneste ligakamp imod Angers var det så Bulka, der var foretrukket.

Kasper Hjulmand har udtrykt undren over, at Schmeichel i weekenden sad på bænken for Nice. Den historie kan du læse HER.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent