Kasper Schmeichel indlemmet på flophold

En af Frankrigs førende aviser har placeret Kasper Schmeichels på flophold.



Kasper Schmeichel brød i sommer med Leicester City efter 11 år i klubben.

Den danske landsholdsmål skrev under på en ny udfordring på den franske sydkyst hos OGC Nice, hvor han er på kontrakt frem til sommeren 2025.

Opholdet for den 36-årige keeper er dog startet noget hakkende, hvor han modtog stor kritik særligt under de første måneder af opholdet. I perioder blev han sågar sat af til fordel for Marcin Bulka.

Kasper Schmeichel genvandt pladsen, og blev i november kåret til månedens spiller. Alligevel har den store franske avis Le Figaro ikke kunnet forbigå danskeren på deres flophold for sæsonens første halvdel.

– I buret har flere navne været oppe at vende, men det er helt sikkert Kasper Schmeichel, som indtager pladsen som den værste målmand i den første halvdel af sæsonen, skriver de som en del af deres begrundelse.

Le Figaro nævner også Benoît Costil og Angevin Paul Bernardoni som mulige kandidater til den kedelige titel. Mamadou Sakho og Jerome Boateng udgør midterforsvaret, mens Ronaël Pierre-Gabriel indtager højre back og Youssouf Koné er placeret på venstre.

Corentin Tolisso, der er en skygge af sig selv, får en plads på midtbanen. Det samme gør Marseilles Gerson, der har været langt fra niveauet i sidste sæson.

Det samme gør sig gældende for Ludovic Blas, der også har underpræsteret i denne sæson. Houssem Aouar, der for få sæsoner lignede en mand, der skulle afsted til en større adresse, er sammen med den tidligere Liverpool-spiller Takumi Minamino en del af flopholdets offensiv.

Strasbourgs angriber Ludovic Ajorque indtager den sidste plads på flopholdet. Den tidligere Vejle- og nuværende PSG-spiller Hugo Ekitike samt Nice-duoen Andy Delort og Gaëtan Laborde var også en del af snakken som flopholdets angriber.





Overbevisende: To chok i Parken




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Overbevisende: To chok i Parken

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Patrick Dorgu er med

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Gratis adgang til Superliga-brag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Smider Salah-bombe

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Det var vanvittigt brutalt