I lang tid efterhånden har rygterne om Kylian Mbappe taget mere og mere til. Tiden i Paris Saint Germain er ved at løbe ud, og Real Madrid virker til at være den franske stjernespillers næste klub.
Det er også noget, som den tidligere Real Madrid-spiller Michael Laudrup nu også er overbevist om. Det fortæller han i studiet på Viaplay.
Her var der blevet hevet en forside frem fra det meget velinformerede spanske hovedstadsmedie Marca, som ofte har ganske gode kanaler ind til Madrid-klubben, og det spiller ind på Laudrups vurdering af historien om Mbappe.
– Når det er oppe på det niveau, så vil jeg tro, at det ikke bare et rygte. Men hvor mange gange har vi snakket – og hvor mange gange er det i Real Madrid, Spanien og fodboldverdenen, at man har snakket om Kylian Mbappe til Real Madrid? Jeg tror så, at den er god nok den her gang, fastslår Laudrup.
Han erkender dog, at det ikke altid har set ud til, at det kunne lade sig gøre.
– Jeg har været i tvivl undervejs, især fordi han faktisk havde sagt ja, men så hoppede han alligevel fra. Det er normalt ikke noget, som du skal gøre overfor Real Madrids præsident Florentino Perez. Det glemmer han ikke, siger han og fortsætter:
– Det har han sikkert heller ikke gjort den her gang, men jeg tror, at han alligevel har vurderet, at hvis vi kan få ham, så skal vi have ham, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup tid i Real Madrid var i perioden mellem 1994 og 1996, hvor han vandt det spanske mesterskab i den første sæson. Derudover hev han også fire af slagsen hjem i sin tid forinden i FC Barcelona.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED