I lang tid efterhånden har rygterne om Kylian Mbappe taget mere og mere til. Tiden i Paris Saint Germain er ved at løbe ud, og Real Madrid virker til at være den franske stjernespillers næste klub.
Det er også noget, som den tidligere Real Madrid-spiller Michael Laudrup nu også er overbevist om. Det fortæller han i studiet på Viaplay.
Her var der blevet hevet en forside frem fra det meget velinformerede spanske hovedstadsmedie Marca, som ofte har ganske gode kanaler ind til Madrid-klubben, og det spiller ind på Laudrups vurdering af historien om Mbappe.
– Når det er oppe på det niveau, så vil jeg tro, at det ikke bare et rygte. Men hvor mange gange har vi snakket – og hvor mange gange er det i Real Madrid, Spanien og fodboldverdenen, at man har snakket om Kylian Mbappe til Real Madrid? Jeg tror så, at den er god nok den her gang, fastslår Laudrup.
Han erkender dog, at det ikke altid har set ud til, at det kunne lade sig gøre.
– Jeg har været i tvivl undervejs, især fordi han faktisk havde sagt ja, men så hoppede han alligevel fra. Det er normalt ikke noget, som du skal gøre overfor Real Madrids præsident Florentino Perez. Det glemmer han ikke, siger han og fortsætter:
– Det har han sikkert heller ikke gjort den her gang, men jeg tror, at han alligevel har vurderet, at hvis vi kan få ham, så skal vi have ham, lyder det fra Michael Laudrup.
Laudrup tid i Real Madrid var i perioden mellem 1994 og 1996, hvor han vandt det spanske mesterskab i den første sæson. Derudover hev han også fire af slagsen hjem i sin tid forinden i FC Barcelona.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
De 10 største stjerner, der misser VM
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED