Michael Laudrup: Det gør man ikke mod Real Madrid

Det har dog været hændelser, som ellers kunne have gjort skiftet umuligt, påpeger Michael Laudrup.



I lang tid efterhånden har rygterne om Kylian Mbappe taget mere og mere til. Tiden i Paris Saint Germain er ved at løbe ud, og Real Madrid virker til at være den franske stjernespillers næste klub.

Det er også noget, som den tidligere Real Madrid-spiller Michael Laudrup nu også er overbevist om. Det fortæller han i studiet på Viaplay.

Her var der blevet hevet en forside frem fra det meget velinformerede spanske hovedstadsmedie Marca, som ofte har ganske gode kanaler ind til Madrid-klubben, og det spiller ind på Laudrups vurdering af historien om Mbappe.

– Når det er oppe på det niveau, så vil jeg tro, at det ikke bare et rygte. Men hvor mange gange har vi snakket – og hvor mange gange er det i Real Madrid, Spanien og fodboldverdenen, at man har snakket om Kylian Mbappe til Real Madrid? Jeg tror så, at den er god nok den her gang, fastslår Laudrup.

Han erkender dog, at det ikke altid har set ud til, at det kunne lade sig gøre.

– Jeg har været i tvivl undervejs, især fordi han faktisk havde sagt ja, men så hoppede han alligevel fra. Det er normalt ikke noget, som du skal gøre overfor Real Madrids præsident Florentino Perez. Det glemmer han ikke, siger han og fortsætter:

– Det har han sikkert heller ikke gjort den her gang, men jeg tror, at han alligevel har vurderet, at hvis vi kan få ham, så skal vi have ham, lyder det fra Michael Laudrup.

Laudrup tid i Real Madrid var i perioden mellem 1994 og 1996, hvor han vandt det spanske mesterskab i den første sæson. Derudover hev han også fire af slagsen hjem i sin tid forinden i FC Barcelona.





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Rundens hold – VM

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-spiller åben for transfer

FCK-boss roser varm bomber

Brasilien – Haiti

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Møde med agenten – de vil have Højbjerg