Lille støder mægtige PSG af den franske trone

Paris Saint-Germain kan ikke længere kalde sig fransk mester. Den titel er Lille nu indehaver af.



Siden 2013 har Paris Saint-Germain vundet otte ud af ni Ligue 1-mesterskaber, men nu er magten i den franske liga tippet.

Lille har sæsonen igennem gjort livet surt for PSG, og da klubben søndag aften slog Angers 2-1 i sæsonens sidste kamp, kunne spillerne kalde sig franske mestre.

Lille og PSG sluttede med blot et points forskel i toppen af tabellen. Det er Lilles fjerde mesterskab i historien og det første siden 2011.

PSG gjorde ellers sit hjemmearbejde og vandt med 2-0 over Brest, men det var ikke nok til at overhale Lille. Hovedstadsklubben kan dog glæde sig over at have sikret sig en plads i Champions League.

Lyon havde en matematisk chance for at vinde trofæet, men det gik galt mod Nice. Klubben tabte 2-3, og danske Kasper Dolberg scorede det ene af målene for Nice. Med nederlaget dumpede Lyon ned på fjerdepladsen.

Monaco fik nemlig uafgjort mod Lens og overtog tredjepladsen og en billet til Champions Leagues kvalifikationsturnering.

Lille havde overhånden i mesterskabskampen inden den sidste runde. Der var ét point ned til PSG på andenpladsen, og Lille skulle dermed slå Angers for at være sikker på guld.

Lille-spillerne kom godt fra start, og allerede efter ti minutter bragte stortalentet Jonathan David klubben på sejrskurs.

I første halvlegs overtid var den rutinerede tyrkiske angriber Burak Yilmaz på pletten, da han fik chancen på straffespark.

Angers reducerede kort før tid, men de to scoringer fra første halvleg var nok til sejr og altså det første franske mesterskab i ti år.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente