Siden 2013 har Paris Saint-Germain vundet otte ud af ni Ligue 1-mesterskaber, men nu er magten i den franske liga tippet.
Lille har sæsonen igennem gjort livet surt for PSG, og da klubben søndag aften slog Angers 2-1 i sæsonens sidste kamp, kunne spillerne kalde sig franske mestre.
Lille og PSG sluttede med blot et points forskel i toppen af tabellen. Det er Lilles fjerde mesterskab i historien og det første siden 2011.
PSG gjorde ellers sit hjemmearbejde og vandt med 2-0 over Brest, men det var ikke nok til at overhale Lille. Hovedstadsklubben kan dog glæde sig over at have sikret sig en plads i Champions League.
Lyon havde en matematisk chance for at vinde trofæet, men det gik galt mod Nice. Klubben tabte 2-3, og danske Kasper Dolberg scorede det ene af målene for Nice. Med nederlaget dumpede Lyon ned på fjerdepladsen.
Monaco fik nemlig uafgjort mod Lens og overtog tredjepladsen og en billet til Champions Leagues kvalifikationsturnering.
Lille havde overhånden i mesterskabskampen inden den sidste runde. Der var ét point ned til PSG på andenpladsen, og Lille skulle dermed slå Angers for at være sikker på guld.
Lille-spillerne kom godt fra start, og allerede efter ti minutter bragte stortalentet Jonathan David klubben på sejrskurs.
I første halvlegs overtid var den rutinerede tyrkiske angriber Burak Yilmaz på pletten, da han fik chancen på straffespark.
Angers reducerede kort før tid, men de to scoringer fra første halvleg var nok til sejr og altså det første franske mesterskab i ti år.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
LIVE: PSG vinder Champions League
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE
