Massiv lønnedgang: Så meget tjener Schmeichel

Kasper Schmeichel har næsten halveret sin løn efter skiftet til OGC Nice.



Kasper Schmeichel valgte i sommer at skifte væk fra Leicester City efter mere end et årti i klubben.

Nu tørner den danske landsholdsmålmand ud for OGC Nice, hvor han til at starte med kæmpede noget for at være sine lønkroner værd. Det har siden ændret sig.

Danskeren har langt om længe fundet fodfæste i fransk fodbold, hvor han har underskrevet en aftale med OGC Nice frem til 2025. Med underskriften i sommer måtte Kasper Schmeichel også indkassere en massiv lønnedgang.

Den franske avis L'Equipe udgiver hvert år en liste over lønningerne i Ligue 1. Ikke overraskende sidder Paris Saint-Germain massivt på flere af de allerstørste lønninger. Kylian Mbappé er eksempelvis højdespringer med en månedsløn på knap 45 millioner kroner.

Noget længere nede af listen finder man Kasper Schmeichel. Ifølge L'Equipe tjener den danske stjerne lige på den anden side af to millioner kroner om måneden uden bonusser. Det svarer til en årsløn på lige knap 25 millioner kroner.

Det er cirka en halvering af hans løn fra Leicester. Her tjente Kasper Schmeichel 3,7 millioner kroner om måneden, hvilket svarer til en årsløn på knap 45 millioner kroner.

Selvom Kasper Schmeichel drog til Nice som en stor stjerne, så er der flere spillere over ham i lønhierakiet. Arsenal-lejesvenden Nicolas Pepe tjener omkring 2,2 millioner kroner om måneden.

Gaëtan Laborde er tæt på samme beløb på andenpladsen, mens Terem Moffi afslutter podiet. På fjerdepladsen er Kasper Schmeichel placeret med sine to millioner kroner om måneden.

Kasper Schmeichel, 36 år, har siden ansættelsen af Didier Digard som cheftræner haft masser af succes i OGC Nice. Man har endnu til gode at tabe en ligakamp efter ansættelsen af den franske chef. I samme periode er det blevet til seks clean sheets for danskeren.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv