Kasper Schmeichel valgte i sommer at skifte væk fra Leicester City efter mere end et årti i klubben.
Nu tørner den danske landsholdsmålmand ud for OGC Nice, hvor han til at starte med kæmpede noget for at være sine lønkroner værd. Det har siden ændret sig.
Danskeren har langt om længe fundet fodfæste i fransk fodbold, hvor han har underskrevet en aftale med OGC Nice frem til 2025. Med underskriften i sommer måtte Kasper Schmeichel også indkassere en massiv lønnedgang.
Den franske avis L'Equipe udgiver hvert år en liste over lønningerne i Ligue 1. Ikke overraskende sidder Paris Saint-Germain massivt på flere af de allerstørste lønninger. Kylian Mbappé er eksempelvis højdespringer med en månedsløn på knap 45 millioner kroner.
Noget længere nede af listen finder man Kasper Schmeichel. Ifølge L'Equipe tjener den danske stjerne lige på den anden side af to millioner kroner om måneden uden bonusser. Det svarer til en årsløn på lige knap 25 millioner kroner.
Det er cirka en halvering af hans løn fra Leicester. Her tjente Kasper Schmeichel 3,7 millioner kroner om måneden, hvilket svarer til en årsløn på knap 45 millioner kroner.
Selvom Kasper Schmeichel drog til Nice som en stor stjerne, så er der flere spillere over ham i lønhierakiet. Arsenal-lejesvenden Nicolas Pepe tjener omkring 2,2 millioner kroner om måneden.
Gaëtan Laborde er tæt på samme beløb på andenpladsen, mens Terem Moffi afslutter podiet. På fjerdepladsen er Kasper Schmeichel placeret med sine to millioner kroner om måneden.
Kasper Schmeichel, 36 år, har siden ansættelsen af Didier Digard som cheftræner haft masser af succes i OGC Nice. Man har endnu til gode at tabe en ligakamp efter ansættelsen af den franske chef. I samme periode er det blevet til seks clean sheets for danskeren.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere