Massiv lønnedgang: Så meget tjener Schmeichel

Kasper Schmeichel har næsten halveret sin løn efter skiftet til OGC Nice.



Kasper Schmeichel valgte i sommer at skifte væk fra Leicester City efter mere end et årti i klubben.

Nu tørner den danske landsholdsmålmand ud for OGC Nice, hvor han til at starte med kæmpede noget for at være sine lønkroner værd. Det har siden ændret sig.

Danskeren har langt om længe fundet fodfæste i fransk fodbold, hvor han har underskrevet en aftale med OGC Nice frem til 2025. Med underskriften i sommer måtte Kasper Schmeichel også indkassere en massiv lønnedgang.

Den franske avis L'Equipe udgiver hvert år en liste over lønningerne i Ligue 1. Ikke overraskende sidder Paris Saint-Germain massivt på flere af de allerstørste lønninger. Kylian Mbappé er eksempelvis højdespringer med en månedsløn på knap 45 millioner kroner.

Noget længere nede af listen finder man Kasper Schmeichel. Ifølge L'Equipe tjener den danske stjerne lige på den anden side af to millioner kroner om måneden uden bonusser. Det svarer til en årsløn på lige knap 25 millioner kroner.

Det er cirka en halvering af hans løn fra Leicester. Her tjente Kasper Schmeichel 3,7 millioner kroner om måneden, hvilket svarer til en årsløn på knap 45 millioner kroner.

Selvom Kasper Schmeichel drog til Nice som en stor stjerne, så er der flere spillere over ham i lønhierakiet. Arsenal-lejesvenden Nicolas Pepe tjener omkring 2,2 millioner kroner om måneden.

Gaëtan Laborde er tæt på samme beløb på andenpladsen, mens Terem Moffi afslutter podiet. På fjerdepladsen er Kasper Schmeichel placeret med sine to millioner kroner om måneden.

Kasper Schmeichel, 36 år, har siden ansættelsen af Didier Digard som cheftræner haft masser af succes i OGC Nice. Man har endnu til gode at tabe en ligakamp efter ansættelsen af den franske chef. I samme periode er det blevet til seks clean sheets for danskeren.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Toptræner hylder Danmark og FC København

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Norges kronprins rejser til USA