Kasper Schmeichel valgte i sommer at skifte væk fra Leicester City efter mere end et årti i klubben.
Nu tørner den danske landsholdsmålmand ud for OGC Nice, hvor han til at starte med kæmpede noget for at være sine lønkroner værd. Det har siden ændret sig.
Danskeren har langt om længe fundet fodfæste i fransk fodbold, hvor han har underskrevet en aftale med OGC Nice frem til 2025. Med underskriften i sommer måtte Kasper Schmeichel også indkassere en massiv lønnedgang.
Den franske avis L'Equipe udgiver hvert år en liste over lønningerne i Ligue 1. Ikke overraskende sidder Paris Saint-Germain massivt på flere af de allerstørste lønninger. Kylian Mbappé er eksempelvis højdespringer med en månedsløn på knap 45 millioner kroner.
Noget længere nede af listen finder man Kasper Schmeichel. Ifølge L'Equipe tjener den danske stjerne lige på den anden side af to millioner kroner om måneden uden bonusser. Det svarer til en årsløn på lige knap 25 millioner kroner.
Det er cirka en halvering af hans løn fra Leicester. Her tjente Kasper Schmeichel 3,7 millioner kroner om måneden, hvilket svarer til en årsløn på knap 45 millioner kroner.
Selvom Kasper Schmeichel drog til Nice som en stor stjerne, så er der flere spillere over ham i lønhierakiet. Arsenal-lejesvenden Nicolas Pepe tjener omkring 2,2 millioner kroner om måneden.
Gaëtan Laborde er tæt på samme beløb på andenpladsen, mens Terem Moffi afslutter podiet. På fjerdepladsen er Kasper Schmeichel placeret med sine to millioner kroner om måneden.
Kasper Schmeichel, 36 år, har siden ansættelsen af Didier Digard som cheftræner haft masser af succes i OGC Nice. Man har endnu til gode at tabe en ligakamp efter ansættelsen af den franske chef. I samme periode er det blevet til seks clean sheets for danskeren.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
INTERVIEW