Mbappé erkender blandet forhold til holdkammerat

Der har altid været en gensidig respekt mellem Kylian Mbappé og Neymar, lyder det fra franskmanden, der dog samtidig erkender, at forholdet mellem de to superstjerner har budt på både op- og nedture.



Kylian Mbappé og Neymar er to af verdens mest anerkendte spillere, men på det seneste har der været rygter om, at de to herrer har et lettere anspændt forhold til hinanden i disse dage. 

Der har således angiveligt været uenighed om, hvem der skal sparke straffespark, mens Mbappé angiveligt ønsker, at Neymar skal sælges

Forud for aftenens Champions League-opgør mod Juventus er Kylian Mbappé så blevet spurgt til forholdet til Neymar, og her erkendte franskmanden, at det har været og op ned mellem de to superstjerner. 

– Hvis vi skal tale om Neymar, så er det her vores sjette år sammen, og jeg vil sige, at vi altid har haft et forhold, der er baseret på respekt. Men vi har altid haft situationer som den her, hvor vi nogle gange har haft perioder, hvor det har været mere køligt, og perioder, hvor det har været mere varmt, lød svaret, ifølge Sky Sports, således fra Kylian Mbappé. 

– Der har været tidspunkter, hvor vi har været bedste venner, og der har været tidspunkter, hvor vi ikke taler så meget. Det er sådan, vores forhold er. Men der er meget respekt. Jeg har en stor respekt for den spiller, han er. For den spiller, han repræsenterer, og den betydning, han har for vores hold. 

– Når man har to spillere, der begge har en stærk personlighed, så er livet ikke altid ligetil. Det kan ikke undgås, at der nogle gang sker ting, men der vil altid være respekt og fokus på PSG's interesser. 

Kylian Mbappé blev efterfølgende spurgt, hvem der skal tage et eventuelt straffespark, hvis Paris Saint-Germain får tildelt sådan en mulighed imod Juventus, og her svarede franskmanden, at det endnu ikke er besluttet, og at det afhænger af kampens forløb.  





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kalder tronskifte i Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Er det Dolbergs vilde millionløn?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’