Mbappé erkender blandet forhold til holdkammerat

Der har altid været en gensidig respekt mellem Kylian Mbappé og Neymar, lyder det fra franskmanden, der dog samtidig erkender, at forholdet mellem de to superstjerner har budt på både op- og nedture.



Kylian Mbappé og Neymar er to af verdens mest anerkendte spillere, men på det seneste har der været rygter om, at de to herrer har et lettere anspændt forhold til hinanden i disse dage. 

Der har således angiveligt været uenighed om, hvem der skal sparke straffespark, mens Mbappé angiveligt ønsker, at Neymar skal sælges

Forud for aftenens Champions League-opgør mod Juventus er Kylian Mbappé så blevet spurgt til forholdet til Neymar, og her erkendte franskmanden, at det har været og op ned mellem de to superstjerner. 

– Hvis vi skal tale om Neymar, så er det her vores sjette år sammen, og jeg vil sige, at vi altid har haft et forhold, der er baseret på respekt. Men vi har altid haft situationer som den her, hvor vi nogle gange har haft perioder, hvor det har været mere køligt, og perioder, hvor det har været mere varmt, lød svaret, ifølge Sky Sports, således fra Kylian Mbappé. 

– Der har været tidspunkter, hvor vi har været bedste venner, og der har været tidspunkter, hvor vi ikke taler så meget. Det er sådan, vores forhold er. Men der er meget respekt. Jeg har en stor respekt for den spiller, han er. For den spiller, han repræsenterer, og den betydning, han har for vores hold. 

– Når man har to spillere, der begge har en stærk personlighed, så er livet ikke altid ligetil. Det kan ikke undgås, at der nogle gang sker ting, men der vil altid være respekt og fokus på PSG's interesser. 

Kylian Mbappé blev efterfølgende spurgt, hvem der skal tage et eventuelt straffespark, hvis Paris Saint-Germain får tildelt sådan en mulighed imod Juventus, og her svarede franskmanden, at det endnu ikke er besluttet, og at det afhænger af kampens forløb.  





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

AGF sluttede af med et brag