Mbappé erkender blandet forhold til holdkammerat

Der har altid været en gensidig respekt mellem Kylian Mbappé og Neymar, lyder det fra franskmanden, der dog samtidig erkender, at forholdet mellem de to superstjerner har budt på både op- og nedture.



Kylian Mbappé og Neymar er to af verdens mest anerkendte spillere, men på det seneste har der været rygter om, at de to herrer har et lettere anspændt forhold til hinanden i disse dage. 

Der har således angiveligt været uenighed om, hvem der skal sparke straffespark, mens Mbappé angiveligt ønsker, at Neymar skal sælges

Forud for aftenens Champions League-opgør mod Juventus er Kylian Mbappé så blevet spurgt til forholdet til Neymar, og her erkendte franskmanden, at det har været og op ned mellem de to superstjerner. 

– Hvis vi skal tale om Neymar, så er det her vores sjette år sammen, og jeg vil sige, at vi altid har haft et forhold, der er baseret på respekt. Men vi har altid haft situationer som den her, hvor vi nogle gange har haft perioder, hvor det har været mere køligt, og perioder, hvor det har været mere varmt, lød svaret, ifølge Sky Sports, således fra Kylian Mbappé. 

– Der har været tidspunkter, hvor vi har været bedste venner, og der har været tidspunkter, hvor vi ikke taler så meget. Det er sådan, vores forhold er. Men der er meget respekt. Jeg har en stor respekt for den spiller, han er. For den spiller, han repræsenterer, og den betydning, han har for vores hold. 

– Når man har to spillere, der begge har en stærk personlighed, så er livet ikke altid ligetil. Det kan ikke undgås, at der nogle gang sker ting, men der vil altid være respekt og fokus på PSG's interesser. 

Kylian Mbappé blev efterfølgende spurgt, hvem der skal tage et eventuelt straffespark, hvis Paris Saint-Germain får tildelt sådan en mulighed imod Juventus, og her svarede franskmanden, at det endnu ikke er besluttet, og at det afhænger af kampens forløb.  



Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Hold da op – den er helt gal

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Raser over dansk stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Eriksen med kontant udmelding

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Salah blev helten for Egypten

Det har taget røven på Steve Cooper

Overvejer Mathias Jensen-køb

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Presset Frank: Her er vores store problem

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

City-ejer sælger klub

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold