Mbappé erkender blandet forhold til holdkammerat

Der har altid været en gensidig respekt mellem Kylian Mbappé og Neymar, lyder det fra franskmanden, der dog samtidig erkender, at forholdet mellem de to superstjerner har budt på både op- og nedture.



Kylian Mbappé og Neymar er to af verdens mest anerkendte spillere, men på det seneste har der været rygter om, at de to herrer har et lettere anspændt forhold til hinanden i disse dage. 

Der har således angiveligt været uenighed om, hvem der skal sparke straffespark, mens Mbappé angiveligt ønsker, at Neymar skal sælges

Forud for aftenens Champions League-opgør mod Juventus er Kylian Mbappé så blevet spurgt til forholdet til Neymar, og her erkendte franskmanden, at det har været og op ned mellem de to superstjerner. 

– Hvis vi skal tale om Neymar, så er det her vores sjette år sammen, og jeg vil sige, at vi altid har haft et forhold, der er baseret på respekt. Men vi har altid haft situationer som den her, hvor vi nogle gange har haft perioder, hvor det har været mere køligt, og perioder, hvor det har været mere varmt, lød svaret, ifølge Sky Sports, således fra Kylian Mbappé. 

– Der har været tidspunkter, hvor vi har været bedste venner, og der har været tidspunkter, hvor vi ikke taler så meget. Det er sådan, vores forhold er. Men der er meget respekt. Jeg har en stor respekt for den spiller, han er. For den spiller, han repræsenterer, og den betydning, han har for vores hold. 

– Når man har to spillere, der begge har en stærk personlighed, så er livet ikke altid ligetil. Det kan ikke undgås, at der nogle gang sker ting, men der vil altid være respekt og fokus på PSG's interesser. 

Kylian Mbappé blev efterfølgende spurgt, hvem der skal tage et eventuelt straffespark, hvis Paris Saint-Germain får tildelt sådan en mulighed imod Juventus, og her svarede franskmanden, at det endnu ikke er besluttet, og at det afhænger af kampens forløb.  







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!