Medie: De er nået til enighed med Zidane

Ifølge fransk medie har Zinédine Zidane indgået en aftale med Saudi-Arabien, der har en plan om at købe stor Ligue 1-klub.



Marseille har i denne uge ansat Gennaro Gattuso som ny cheftræner, men italienerens ankomst har ikke fået rygterne om Zinédine Zidane til at dø fuldstændigt ud. 

Den spanske avis Mundo Deportivo skrev tidligere på ugen, at Zidane skulle have afvist Marseille, fordi han ikke er overbevist om klubbens nuværende projekt. 

Men ifølge mediet France Bleu er det meget muligt, at Zidane alligevel ender som Marseille-cheftræner på et tidspunkt. Ifølge France Bleu har den tidligere Real Madrid-boss nemlig indgået en aftale med Saudi-Arabien for få uger siden. 

Aftalen går kort fortalt ud på, at Zinédine Zidane er klar på at overtage cheftrænerjobbet i Marseille, hvis Ligue 1-klubben kommer på saudiarabiske hænder. 

Ifølge France Bleu har den saudiarabiske regering et ønske om at katapultere Marseille på et helt nyt niveau, akkurat som man har gjort med Newcastle i England. 

Og Zinédine Zidane er altså angiveligt klar på at blive en del af dette projekt, der vil give Marseille helt andre økonomiske muskler og sportslige muligheder. I første omgang har saudiaraberne angiveligt garanteret Zidane et transferbudget på over to milliarder kroner. 

Den i dag 51-årige Zinédine Zidane er født og opvokset i Marseille, men har ikke repræsenteret klubben som spiller, idet han indledte karrieren i Cannes, hvorefter han rykkede til Bordeaux, inden han i 1996 tog til Juventus. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde