Medie: De er nået til enighed med Zidane

Ifølge fransk medie har Zinédine Zidane indgået en aftale med Saudi-Arabien, der har en plan om at købe stor Ligue 1-klub.



Marseille har i denne uge ansat Gennaro Gattuso som ny cheftræner, men italienerens ankomst har ikke fået rygterne om Zinédine Zidane til at dø fuldstændigt ud. 

Den spanske avis Mundo Deportivo skrev tidligere på ugen, at Zidane skulle have afvist Marseille, fordi han ikke er overbevist om klubbens nuværende projekt. 

Men ifølge mediet France Bleu er det meget muligt, at Zidane alligevel ender som Marseille-cheftræner på et tidspunkt. Ifølge France Bleu har den tidligere Real Madrid-boss nemlig indgået en aftale med Saudi-Arabien for få uger siden. 

Aftalen går kort fortalt ud på, at Zinédine Zidane er klar på at overtage cheftrænerjobbet i Marseille, hvis Ligue 1-klubben kommer på saudiarabiske hænder. 

Ifølge France Bleu har den saudiarabiske regering et ønske om at katapultere Marseille på et helt nyt niveau, akkurat som man har gjort med Newcastle i England. 

Og Zinédine Zidane er altså angiveligt klar på at blive en del af dette projekt, der vil give Marseille helt andre økonomiske muskler og sportslige muligheder. I første omgang har saudiaraberne angiveligt garanteret Zidane et transferbudget på over to milliarder kroner. 

Den i dag 51-årige Zinédine Zidane er født og opvokset i Marseille, men har ikke repræsenteret klubben som spiller, idet han indledte karrieren i Cannes, hvorefter han rykkede til Bordeaux, inden han i 1996 tog til Juventus. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De vil gerne have Jens Jønsson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK