Medie: De er nået til enighed med Zidane

Ifølge fransk medie har Zinédine Zidane indgået en aftale med Saudi-Arabien, der har en plan om at købe stor Ligue 1-klub.



Marseille har i denne uge ansat Gennaro Gattuso som ny cheftræner, men italienerens ankomst har ikke fået rygterne om Zinédine Zidane til at dø fuldstændigt ud. 

Den spanske avis Mundo Deportivo skrev tidligere på ugen, at Zidane skulle have afvist Marseille, fordi han ikke er overbevist om klubbens nuværende projekt. 

Men ifølge mediet France Bleu er det meget muligt, at Zidane alligevel ender som Marseille-cheftræner på et tidspunkt. Ifølge France Bleu har den tidligere Real Madrid-boss nemlig indgået en aftale med Saudi-Arabien for få uger siden. 

Aftalen går kort fortalt ud på, at Zinédine Zidane er klar på at overtage cheftrænerjobbet i Marseille, hvis Ligue 1-klubben kommer på saudiarabiske hænder. 

Ifølge France Bleu har den saudiarabiske regering et ønske om at katapultere Marseille på et helt nyt niveau, akkurat som man har gjort med Newcastle i England. 

Og Zinédine Zidane er altså angiveligt klar på at blive en del af dette projekt, der vil give Marseille helt andre økonomiske muskler og sportslige muligheder. I første omgang har saudiaraberne angiveligt garanteret Zidane et transferbudget på over to milliarder kroner. 

Den i dag 51-årige Zinédine Zidane er født og opvokset i Marseille, men har ikke repræsenteret klubben som spiller, idet han indledte karrieren i Cannes, hvorefter han rykkede til Bordeaux, inden han i 1996 tog til Juventus. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nantes kan overraske i Lens

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Køber snart Brøndby-angriber

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

– Det var en af de værste dage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Manchester City – Brentford

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige