Medie: De er nået til enighed med Zidane

Ifølge fransk medie har Zinédine Zidane indgået en aftale med Saudi-Arabien, der har en plan om at købe stor Ligue 1-klub.



Marseille har i denne uge ansat Gennaro Gattuso som ny cheftræner, men italienerens ankomst har ikke fået rygterne om Zinédine Zidane til at dø fuldstændigt ud. 

Den spanske avis Mundo Deportivo skrev tidligere på ugen, at Zidane skulle have afvist Marseille, fordi han ikke er overbevist om klubbens nuværende projekt. 

Men ifølge mediet France Bleu er det meget muligt, at Zidane alligevel ender som Marseille-cheftræner på et tidspunkt. Ifølge France Bleu har den tidligere Real Madrid-boss nemlig indgået en aftale med Saudi-Arabien for få uger siden. 

Aftalen går kort fortalt ud på, at Zinédine Zidane er klar på at overtage cheftrænerjobbet i Marseille, hvis Ligue 1-klubben kommer på saudiarabiske hænder. 

Ifølge France Bleu har den saudiarabiske regering et ønske om at katapultere Marseille på et helt nyt niveau, akkurat som man har gjort med Newcastle i England. 

Og Zinédine Zidane er altså angiveligt klar på at blive en del af dette projekt, der vil give Marseille helt andre økonomiske muskler og sportslige muligheder. I første omgang har saudiaraberne angiveligt garanteret Zidane et transferbudget på over to milliarder kroner. 

Den i dag 51-årige Zinédine Zidane er født og opvokset i Marseille, men har ikke repræsenteret klubben som spiller, idet han indledte karrieren i Cannes, hvorefter han rykkede til Bordeaux, inden han i 1996 tog til Juventus. 







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Australien – Egypten

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg teaser for transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

De køber ham for 740 mio.

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen