Medie: Her vil Messi spille i næste sæson

Lionel Messi har angiveligt ingen planer om at forlade Paris Saint-Germain, selvom argentineren kontrakt udløber til sommer



Hvor spiller Lionel Messi i næste sæson? 

Det ved ingen endnu, men argentineren hælder angiveligt klart til at at blive i Paris efter sommerferien. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at Lionel Messi lige nu foretrækker at blive i Paris Saint-Germain frem for at rykke retur til Barcelona eller skifte til USA. 

Ifølge Sport ønsker Lionel Messi at blive i Paris Saint-Germain, fordi argentineren er overbevist om, at han stadig kan kæmpe med om de store trofæer. Derudover forlyder det, at Messi kommer godt overens med både holdkammeraterne og ledelsen i den parisiske klub. 

Sport skriver, at Messi allerede har klaret den sværeste ting, hvilket var at tilpasse sig til tilværelsen i den franske klub. Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder er angiveligt tilfreds i Paris og ser derfor ingen grund til at skifte. I sin kontrakt med Paris Saint-Germain har Messi da også en option på en et-årig forlængelse. 

I weekenden kom det ellers frem, at Barcelona er interesseret i at lokke Messi tilbage allerede til januar. Men den plan kan den catalanske klub, der i øvrigt skal spille Europa League til foråret, tilsyneladende godt glemme alt om. 

Den 35-årige Lionel Messi er i denne sæson noteret for 12 mål og 13 assister i 17 kampe for Paris Saint-Germain. 





LIVE

LIVE: Dyster Hjulmand-melding

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Supercomputer: De vinder Superligaen