Medie: Her vil Messi spille i næste sæson

Lionel Messi har angiveligt ingen planer om at forlade Paris Saint-Germain, selvom argentineren kontrakt udløber til sommer



Hvor spiller Lionel Messi i næste sæson? 

Det ved ingen endnu, men argentineren hælder angiveligt klart til at at blive i Paris efter sommerferien. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at Lionel Messi lige nu foretrækker at blive i Paris Saint-Germain frem for at rykke retur til Barcelona eller skifte til USA. 

Ifølge Sport ønsker Lionel Messi at blive i Paris Saint-Germain, fordi argentineren er overbevist om, at han stadig kan kæmpe med om de store trofæer. Derudover forlyder det, at Messi kommer godt overens med både holdkammeraterne og ledelsen i den parisiske klub. 

Sport skriver, at Messi allerede har klaret den sværeste ting, hvilket var at tilpasse sig til tilværelsen i den franske klub. Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder er angiveligt tilfreds i Paris og ser derfor ingen grund til at skifte. I sin kontrakt med Paris Saint-Germain har Messi da også en option på en et-årig forlængelse. 

I weekenden kom det ellers frem, at Barcelona er interesseret i at lokke Messi tilbage allerede til januar. Men den plan kan den catalanske klub, der i øvrigt skal spille Europa League til foråret, tilsyneladende godt glemme alt om. 

Den 35-årige Lionel Messi er i denne sæson noteret for 12 mål og 13 assister i 17 kampe for Paris Saint-Germain. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Skotland – Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

USA – Australien

Jonas Lössl stopper karrieren

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Mexico – Sydkorea



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman