Medie: Her vil Messi spille i næste sæson

Lionel Messi har angiveligt ingen planer om at forlade Paris Saint-Germain, selvom argentineren kontrakt udløber til sommer



Hvor spiller Lionel Messi i næste sæson? 

Det ved ingen endnu, men argentineren hælder angiveligt klart til at at blive i Paris efter sommerferien. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at Lionel Messi lige nu foretrækker at blive i Paris Saint-Germain frem for at rykke retur til Barcelona eller skifte til USA. 

Ifølge Sport ønsker Lionel Messi at blive i Paris Saint-Germain, fordi argentineren er overbevist om, at han stadig kan kæmpe med om de store trofæer. Derudover forlyder det, at Messi kommer godt overens med både holdkammeraterne og ledelsen i den parisiske klub. 

Sport skriver, at Messi allerede har klaret den sværeste ting, hvilket var at tilpasse sig til tilværelsen i den franske klub. Den syvdobbelte Ballon d'Or-vinder er angiveligt tilfreds i Paris og ser derfor ingen grund til at skifte. I sin kontrakt med Paris Saint-Germain har Messi da også en option på en et-årig forlængelse. 

I weekenden kom det ellers frem, at Barcelona er interesseret i at lokke Messi tilbage allerede til januar. Men den plan kan den catalanske klub, der i øvrigt skal spille Europa League til foråret, tilsyneladende godt glemme alt om. 

Den 35-årige Lionel Messi er i denne sæson noteret for 12 mål og 13 assister i 17 kampe for Paris Saint-Germain. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Stort FCK-talent er blevet solgt

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Du er en fucking maskine!”

FCK-direktør får job i West Ham

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Portugal – Spanien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er 1/8-finalerne ved VM