• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Lars Gram-Hanssen

Medie: Schmeichels situation vil blive diskuteret

Foto: Getty Images

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano skal Kasper Schmeichels situation i Nice diskuteres i de kommende uger og måneder.

Af Lars Gram-Hanssen

Kasper Schmeichel er ikke nødvendigvis i Nice, når vi når frem til februar. 

Sådan lyder det nu fra transferjournalisten Fabrizio Romano, der i sin klumme for CaughtOffside har kommenteret den danske landsholdsmålmands situation i det sydfranske. 

- Det er klart, at Kasper Schmeichel ikke har haft den bedste tid i Nice siden sommerens skifte fra Leicester City. Jeg har fået at vide, at situationen vil blive diskuteret i de kommende uger og måneder, lyder det således fra Fabrizio Romano. 

- Nice insisterer på, at han ikke er til salg, men virkeligheden kan se anderledes ud om et par uger. Så vi bliver nødt til at vente en smule længere, det er sikkert.

Kasper Schmeichel har fået en del kritik af den franske presse i de seneste måneder, men i de seneste uger har den danske målmands situation taget en mere positiv drejning. 

Schmeichel er således blevet kåret som Nices bedste spiller i de seneste tre kampe, og efter søndagens 1-0-sejr over Brest har den danske landsholdsmålmand også fået ros af Nice-cheftræner Lucien Favre. Det kan du læse om HER