Messi og Ramos slutter af med nedtur i PSG

Paris Saint-Germain førte 2-0 i sæsonens sidste kamp, men endte med at tabe 2-3 til Clermont i ligaen.



Det blev til lidt af en fuser af en afskedsfest, da Paris Saint-Germain lørdag skulle sige farvel til Lionel Messi og Sergio Ramos i sæsonens sidste kamp.

Hjemme mod Clermont kom PSG ellers foran 2-0 – blandt andet takket være et mål af Ramos – men så gik det altså galt for hovedstadsklubben.

Clermont fik vendt kampen på hovedet og kunne rejse fra Paris med en 3-2-sejr i bagagen.

Paris Saint-Germain havde allerede inden kampen sikret sig det franske mesterskab, men ender med at slutte med blot et enkelt point ned til Lens på andenpladsen.

Torsdag lød det fra PSG-træner Christophe Galtier på et pressemøde, at lørdagens kamp ville blive Messis sidste for klubben. Det blev dog først endeligt bekræftet på klubbens egne kanaler kort før kickoff mod Clermont.

Fredag blev det meldt ud, at også Sergio Ramos forlader PSG efter denne sæson. Den spanske forsvarsveteran har kontraktudløb ved udgangen af juni, og aftalen bliver altså ikke forlænget.

Ramos fik som nævnt sagt farvel med en scoring, da han et kvarter inde i kampen pandede bolden ind til 1-0. Fem minutter senere scorede Kylian Mbappe på et straffespark, og PSG så ud til at have sat kurs mod en sejr.

Men Clermont ville det altså anderledes. Allerede ved pausen var der blevet udlignet, og små 20 minutter inde i anden halvleg scorede Grejohn Kyei til slutresultatet 3-2.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Argentina – Østrig

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Spanien – Saudi-Arabien

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal