Nu forklarer Mbappé hvorfor han ombestemte sig

På et pressemøde mandag har Kylian Mbappé forklaret sin beslutning om at blive i Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé forlængede lørdag sin kontakt med Paris Saint-Germain, og på et pressemøde mandag begrundede den franske stjerneangriber så sin beslutning om at afvise Real Madrid. 

– Jeg har altid drømt om at bære Real Madrids trøje. Det gjorde jeg endda, da jeg var 14 år [da han blev inviteret til Real Madrid, red.]. Jeg er taknemmelig overfor dem, og jeg forstår deres skuffelse. Jeg håber, at de forstår min beslutning om at blive i mit land, lød det således, ifølge Talksport, fra Kylian Mbappé på pressemødet. 

– Jeg er fransk, og som franskmand har jeg en drøm om at fortsætte med at kæmpe for at se Frankrig og vores liga helt i top. Alle ved, at jeg ønskede at skifte sidste sommer, og på det tidspunkt var det den bedst mulige situation. 

– Konteksten er anderledes nu. Nu ved jeg, hvad jeg kan hjælpe mit land med. Landet, jeg drømmer om at spille i. Der er også et sentimentalt element, og projektet har ændret sig. Jeg føler ikke, at min historie her er overstået. 

På pressemødet afslørede Mbappé desuden, at han selv ringede til Real Madrid-præsident Florentino Perez for at meddele sin beslutning.

– Efterfølgende tog jeg en beslutning om at ringe til Florentino Perez. Jeg har en stor respekt for Real Madrid. De gjorde alt, hvad de kunne, for at hente mig til deres klub, og det er jeg taknemmelig for. Jeg var nødt til at fortælle ham det personligt. 

Kylian Mbappés nye kontrakt med Paris Saint-Germain løber frem til 2025. 







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade