Nu forklarer Mbappé hvorfor han ombestemte sig

På et pressemøde mandag har Kylian Mbappé forklaret sin beslutning om at blive i Paris Saint-Germain.



Kylian Mbappé forlængede lørdag sin kontakt med Paris Saint-Germain, og på et pressemøde mandag begrundede den franske stjerneangriber så sin beslutning om at afvise Real Madrid. 

– Jeg har altid drømt om at bære Real Madrids trøje. Det gjorde jeg endda, da jeg var 14 år [da han blev inviteret til Real Madrid, red.]. Jeg er taknemmelig overfor dem, og jeg forstår deres skuffelse. Jeg håber, at de forstår min beslutning om at blive i mit land, lød det således, ifølge Talksport, fra Kylian Mbappé på pressemødet. 

– Jeg er fransk, og som franskmand har jeg en drøm om at fortsætte med at kæmpe for at se Frankrig og vores liga helt i top. Alle ved, at jeg ønskede at skifte sidste sommer, og på det tidspunkt var det den bedst mulige situation. 

– Konteksten er anderledes nu. Nu ved jeg, hvad jeg kan hjælpe mit land med. Landet, jeg drømmer om at spille i. Der er også et sentimentalt element, og projektet har ændret sig. Jeg føler ikke, at min historie her er overstået. 

På pressemødet afslørede Mbappé desuden, at han selv ringede til Real Madrid-præsident Florentino Perez for at meddele sin beslutning.

– Efterfølgende tog jeg en beslutning om at ringe til Florentino Perez. Jeg har en stor respekt for Real Madrid. De gjorde alt, hvad de kunne, for at hente mig til deres klub, og det er jeg taknemmelig for. Jeg var nødt til at fortælle ham det personligt. 

Kylian Mbappés nye kontrakt med Paris Saint-Germain løber frem til 2025. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal – Fulham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’