Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.
En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.
Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.
– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.
Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.
– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.
– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.
Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.
– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.
Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.
England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.
– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:
– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.
Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.
U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT