Ny dansk landsholdsstjerne? Brændte det hele af

Mika Biereth er brandvarm og er i spil til det danske A-landshold. Tipsbladet har talt med U21-landstræner Steffen Højer.



Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.

En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.

Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.

– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.

Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.

– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.

– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.

Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.

– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.

Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Mika Biereth i kamp for AS Monaco mod Auxerre. Foto: Alamy.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.

England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.

– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:

– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.

Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.

– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.

U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Steve Cooper storroser stjerne

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Vejle Boldklub – FC København

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia