Ny dansk landsholdsstjerne? Brændte det hele af

Mika Biereth er brandvarm og er i spil til det danske A-landshold. Tipsbladet har talt med U21-landstræner Steffen Højer.



Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.

En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.

Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.

– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.

Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.

– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.

– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.

Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.

– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.

Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Mika Biereth i kamp for AS Monaco mod Auxerre. Foto: Alamy.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.

England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.

– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:

– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.

Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.

– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.

U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Tullberg tror på overraskelsen

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fem bud på David Nielsens afløser

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sænker prisen mod Midtjylland

Neestrups svar: Hvem så?

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool