Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.
En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.
Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.
– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.
Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.
– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.
– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.
Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.
– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.
Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.
England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.
– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:
– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.
Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.
U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
‘De har problemer med os’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED