Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.
En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.
Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.
– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.
Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.
– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.
– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.
Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.
– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.
Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.
England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.
– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:
– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.
Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.
U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen