Mika Biereth er et navn vi i Danmark godt kan begynde at vænne os til.
En fortid på Arsenals akademi siger noget om talentets størrelse, som han det seneste halvandet år er begyndt at rulle ud på seniorniveau.
Lige nu sker det i AS Monaco, som han skiftede til i januar for over 100 millioner kroner, mens han før scorede mål på samlebånd i Østrig.
– Han brændte det hele af i Sturm Graz, som er en god klub, da man i Østrig kommer frem til mange chancer som angriber. De forlanger også, at du arbejder stenhamrende hårdt, så det har passet godt til Mika. Det har jo et eller andet sted været næsten mere imponerende, at han bare har taget det næste skridt hver gang, som han nu også er i gang med i Monaco.
Det fortæller Danmarks U21-landstræner, Steffen Højer, til Tipsbladet. Han har givet Mika Biereth spilletid i seks landskampe og ser et rigtig stort talent i den 22-årige angriber.
– Han har en god fornemmelse for tingene i feltet og behøves ikke nødvendigvis at være specielt meget med i spillet. Jeg synes, han har forbedret sig med ryggen til mål, selvom det ikke er det, der er hans allerstørste force.
– Den er, når han er omkring feltet og hans måde at løbe bag modstanderne på. Han er en type, der ligger på kanten af offside, men tager de rigtige løb på de rigtige tidspunkter, og så er han en topklasse afslutter.
Men det er ikke kun hans evner foran mål, der gør Mika Biereth til noget særligt – også mentalt er han et godt sted ifølge Steffen Højer.
– Jeg tror, at hans indstilling og ærgerrighed i forhold til at ville fodbolden, er vigtig. Han er god til at lave mål, men han arbejder også hårdt i holdets tjeneste og er god imod bolden, hvilket ikke er så tosset en egenskab, når du går fra ungdomsfodbold til at være senior.
Mika Biereth har efter skiftet til AS Monaco scoret syv gange i fem ligakampe – deriblandt er det blevet til to hattricks.

Hiver og flår i ham
Mika Biereth har indtil videre valgt at repræsentere de danske landshold, men har faktisk mulighed for at gå andre veje.
England, Serbien og Bosnien kan han også stille op for, mens han vil blive låst, hvis han får sin A-landsholdsdebut i for eksempel en dansk landsholdstrikot.
– Vi kommer ikke til at udtage nogen for at låse dem, selvom det selvfølgelig kunne være nemt. Men det ville også være unfair overfor spilleren, hvis nu det aldrig blev til landskampe igen, siger Steffen Højer og tilføjer:
– Mika konkurrerer på samme vilkår som alle andre, og lige nu er der en mulighed for at komme på det danske A-landshold, og hvis jeg var ham, ville jeg følge den. Jeg har heller ikke hørt andet end, det er den vej, han gerne vil gå. Så må vi se, hvornår det bliver.
Det kan allerede blive om en måned, hvor Danmark møder Portugal over to kampe i Nations League.
– Han er stadigvæk i min bruttotrup, men det er sket før, at jeg har måttet strege nogle, fordi de skulle med et andet landshold. Sådan er det, når der er gang i en positiv udvikling, og spillere gør det godt, siger Steffen Højer.
U21-landstræneren fortæller desuden, at Mika Biereth begår sig fint på dansk og holdte sin debuttale på dansk.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
INTERVIEW
– Det er lort!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Victor Froholdt bliver matchvinder
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Sune Smith-Nielsen færdig
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER