Han spillede kun få minutter i gruppespillet, men i knockoutfasen var Kasper Dolberg med fra start i alle Danmarks tre kampe.
Angriberen fra Nice scorede to gange mod Wales, et enkelt mod Tjekkiet, og i det hele taget viste den blonde bomber det store potentiale, som man har set i glimt og så i hans første sæson i AFC Ajax.
Danskeren er nu på ferie, inden han returnerer til OGC Nice, hvor han står til at tage hul på sin tredje sæson i den sydfranske klub.
Men klubbens nye træner, Christophe Galtier, lader selv til at være i tvivl om, hvad der skal ske med Kasper Dolberg, som kan være på udkig efter noget nyt og spændende.
– Bliver han? Jeg ved det ikke. Jeg ville ikke snakke med ham under EM, selv om jeg så alle hans kampe. Tillykke til ham (med et godt EM, red.). Ikke alt er gået godt i hans tilpasning her, men han er en angriber med en masse talent, hvis kropslige holdning nogle gange kan få det til at se ud, som om han ikke er så glad. Men ud fra de oplysninger, jeg har, er det noget andet, end hvad han viser.
– Jeg skal tale med ham, så snart han vender tilbage, og så vil jeg lytte til hans ønsker. Han kan gøre det meget, meget, meget bedre, end hvad han har gjort i Nice, siger Christophe Galtier til det store franske medie L’Equipe.
Kasper Dolbergs tid i Nice har været turbulent. I første sæson oplevede han at få stjålet et ur af en holdkammerat, der siden blev fyret. Og sidste år under en landsholdssamling havde den 23-årige dansker indbrud, hvor der blev stjålet fra hans hjem, ligesom han fik stjålet en bil.
Sidste sæson var også plaget af skader, da Dolberg blandt andet måtte opereres for blindtarmsbetændelse, og så testede han to gange positiv for coronavirus, hvor han anden gang havde problemer med træthed efterfølgende.
Angriberen, der har spillet 30 landskampe og scoret 10 gange for Danmark, scorede 11 gange i sin første sæson i Nice, mens han stod for seks scoringer i sidste sæson.
Kasper Dolberg kan, hvis han bliver i OGC NIce, se frem til at spille 4-4-2 i den kommende sæson, skriver L’Equipe. Galtier ønsker at gøre brug af Dolberg og den franske U21-landsholdsspiller Amine Gouiri i front.
Nice sluttede som nummer ni i Ligue 1.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Messi sætter ord på vildt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TOPNYHED
