Han spillede kun få minutter i gruppespillet, men i knockoutfasen var Kasper Dolberg med fra start i alle Danmarks tre kampe.
Angriberen fra Nice scorede to gange mod Wales, et enkelt mod Tjekkiet, og i det hele taget viste den blonde bomber det store potentiale, som man har set i glimt og så i hans første sæson i AFC Ajax.
Danskeren er nu på ferie, inden han returnerer til OGC Nice, hvor han står til at tage hul på sin tredje sæson i den sydfranske klub.
Men klubbens nye træner, Christophe Galtier, lader selv til at være i tvivl om, hvad der skal ske med Kasper Dolberg, som kan være på udkig efter noget nyt og spændende.
– Bliver han? Jeg ved det ikke. Jeg ville ikke snakke med ham under EM, selv om jeg så alle hans kampe. Tillykke til ham (med et godt EM, red.). Ikke alt er gået godt i hans tilpasning her, men han er en angriber med en masse talent, hvis kropslige holdning nogle gange kan få det til at se ud, som om han ikke er så glad. Men ud fra de oplysninger, jeg har, er det noget andet, end hvad han viser.
– Jeg skal tale med ham, så snart han vender tilbage, og så vil jeg lytte til hans ønsker. Han kan gøre det meget, meget, meget bedre, end hvad han har gjort i Nice, siger Christophe Galtier til det store franske medie L’Equipe.
Kasper Dolbergs tid i Nice har været turbulent. I første sæson oplevede han at få stjålet et ur af en holdkammerat, der siden blev fyret. Og sidste år under en landsholdssamling havde den 23-årige dansker indbrud, hvor der blev stjålet fra hans hjem, ligesom han fik stjålet en bil.
Sidste sæson var også plaget af skader, da Dolberg blandt andet måtte opereres for blindtarmsbetændelse, og så testede han to gange positiv for coronavirus, hvor han anden gang havde problemer med træthed efterfølgende.
Angriberen, der har spillet 30 landskampe og scoret 10 gange for Danmark, scorede 11 gange i sin første sæson i Nice, mens han stod for seks scoringer i sidste sæson.
Kasper Dolberg kan, hvis han bliver i OGC NIce, se frem til at spille 4-4-2 i den kommende sæson, skriver L’Equipe. Galtier ønsker at gøre brug af Dolberg og den franske U21-landsholdsspiller Amine Gouiri i front.
Nice sluttede som nummer ni i Ligue 1.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
Hård kritik af FC København-stjerne
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
