Den franske fodboldklub Lyon kan ikke købe nye spillere, når transfervinduet åbner efter nytår.
Det er konsekvensen af klubbens problemer med at få økonomien til at hænge sammen på en måde, der tilfredsstiller fransk fodbolds økonomiske vagthund, DNCG.
DNCG truer ligeledes den gældsplagede fodboldklub med en nedrykning fra den bedste franske fodboldliga, Ligue 1, såfremt klubben ikke formår at vende den dårlige økonomi.
Fodboldklubben sættes også under et omfattende løntilsyn.
John Textor, der er klubbens amerikanske ejer, fortæller, at han på trods af sanktionen "ikke er så bekymret".
Selskabet Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i en række fodboldklubber, herunder Lyon, Crystal Palace og Botafogo, har i øjeblikket en samlet gæld på 505,1 million euro ifølge New York Times. Det svarer til små 3,8 milliarder kroner.
– Jeg har tillid til vores tal. Vi vil få flere hundrede millioner euro ind i de kommende måneder, siger Textor efter sanktionen til journalister.
Selskabet forventer, at der kommer penge ind fra den brasilianske klub Botafogo og den belgiske klub Molenbeek, som kan være med til at afvikle gælden.
DNCG's revisorer antyder fredag, at de muligvis ikke vil være i stand til at godkende klubbens regnskab, fordi de ikke er sikre på, at de kan bedømme karakteren af de pengestrømme, som selskabet refererer til.
– De tilsynsførende kigger kun på den franske fodboldklub og har ikke taget højde for de hundredvis af millioner dollar, der kommer ind fra de forskellige dele af vores organisation, siger Textor.
Han insisterer på, at det ikke bliver aktuelt for klubben at sælge ud af deres bedste spillere.
– Vi tjener omkring 90 millioner euro om året på salget af spillere. Det vil fortsætte, men bare rolig, det vil ikke være jeres yndlingsspillere eller de bedste spillere, hvis ikke vi har nogen til at erstatte dem, og som kan spille bedre, siger Textor.
Fodboldklubben Lyon ligger i øjeblikket på en femteplads i Ligue 1.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse
FCK-direktør får job i West Ham
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Canada – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS