Økonomisk vagthund truer Lyon med tvangsnedrykning

Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i Lyon, har en gæld på omkring 3,8 milliarder kroner.



Den franske fodboldklub Lyon kan ikke købe nye spillere, når transfervinduet åbner efter nytår.

Det er konsekvensen af klubbens problemer med at få økonomien til at hænge sammen på en måde, der tilfredsstiller fransk fodbolds økonomiske vagthund, DNCG.

DNCG truer ligeledes den gældsplagede fodboldklub med en nedrykning fra den bedste franske fodboldliga, Ligue 1, såfremt klubben ikke formår at vende den dårlige økonomi.

Fodboldklubben sættes også under et omfattende løntilsyn.

John Textor, der er klubbens amerikanske ejer, fortæller, at han på trods af sanktionen "ikke er så bekymret".

Selskabet Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i en række fodboldklubber, herunder Lyon, Crystal Palace og Botafogo, har i øjeblikket en samlet gæld på 505,1 million euro ifølge New York Times. Det svarer til små 3,8 milliarder kroner.

– Jeg har tillid til vores tal. Vi vil få flere hundrede millioner euro ind i de kommende måneder, siger Textor efter sanktionen til journalister.

Selskabet forventer, at der kommer penge ind fra den brasilianske klub Botafogo og den belgiske klub Molenbeek, som kan være med til at afvikle gælden.

DNCG's revisorer antyder fredag, at de muligvis ikke vil være i stand til at godkende klubbens regnskab, fordi de ikke er sikre på, at de kan bedømme karakteren af de pengestrømme, som selskabet refererer til.

– De tilsynsførende kigger kun på den franske fodboldklub og har ikke taget højde for de hundredvis af millioner dollar, der kommer ind fra de forskellige dele af vores organisation, siger Textor.

Han insisterer på, at det ikke bliver aktuelt for klubben at sælge ud af deres bedste spillere.

– Vi tjener omkring 90 millioner euro om året på salget af spillere. Det vil fortsætte, men bare rolig, det vil ikke være jeres yndlingsspillere eller de bedste spillere, hvis ikke vi har nogen til at erstatte dem, og som kan spille bedre, siger Textor.

Fodboldklubben Lyon ligger i øjeblikket på en femteplads i Ligue 1.

/ritzau/AFP







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Messi-statue fjernes

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De kan være færdige i Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’