Økonomisk vagthund truer Lyon med tvangsnedrykning

Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i Lyon, har en gæld på omkring 3,8 milliarder kroner.



Den franske fodboldklub Lyon kan ikke købe nye spillere, når transfervinduet åbner efter nytår.

Det er konsekvensen af klubbens problemer med at få økonomien til at hænge sammen på en måde, der tilfredsstiller fransk fodbolds økonomiske vagthund, DNCG.

DNCG truer ligeledes den gældsplagede fodboldklub med en nedrykning fra den bedste franske fodboldliga, Ligue 1, såfremt klubben ikke formår at vende den dårlige økonomi.

Fodboldklubben sættes også under et omfattende løntilsyn.

John Textor, der er klubbens amerikanske ejer, fortæller, at han på trods af sanktionen "ikke er så bekymret".

Selskabet Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i en række fodboldklubber, herunder Lyon, Crystal Palace og Botafogo, har i øjeblikket en samlet gæld på 505,1 million euro ifølge New York Times. Det svarer til små 3,8 milliarder kroner.

– Jeg har tillid til vores tal. Vi vil få flere hundrede millioner euro ind i de kommende måneder, siger Textor efter sanktionen til journalister.

Selskabet forventer, at der kommer penge ind fra den brasilianske klub Botafogo og den belgiske klub Molenbeek, som kan være med til at afvikle gælden.

DNCG's revisorer antyder fredag, at de muligvis ikke vil være i stand til at godkende klubbens regnskab, fordi de ikke er sikre på, at de kan bedømme karakteren af de pengestrømme, som selskabet refererer til.

– De tilsynsførende kigger kun på den franske fodboldklub og har ikke taget højde for de hundredvis af millioner dollar, der kommer ind fra de forskellige dele af vores organisation, siger Textor.

Han insisterer på, at det ikke bliver aktuelt for klubben at sælge ud af deres bedste spillere.

– Vi tjener omkring 90 millioner euro om året på salget af spillere. Det vil fortsætte, men bare rolig, det vil ikke være jeres yndlingsspillere eller de bedste spillere, hvis ikke vi har nogen til at erstatte dem, og som kan spille bedre, siger Textor.

Fodboldklubben Lyon ligger i øjeblikket på en femteplads i Ligue 1.

/ritzau/AFP







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb