Økonomisk vagthund truer Lyon med tvangsnedrykning

Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i Lyon, har en gæld på omkring 3,8 milliarder kroner.



Den franske fodboldklub Lyon kan ikke købe nye spillere, når transfervinduet åbner efter nytår.

Det er konsekvensen af klubbens problemer med at få økonomien til at hænge sammen på en måde, der tilfredsstiller fransk fodbolds økonomiske vagthund, DNCG.

DNCG truer ligeledes den gældsplagede fodboldklub med en nedrykning fra den bedste franske fodboldliga, Ligue 1, såfremt klubben ikke formår at vende den dårlige økonomi.

Fodboldklubben sættes også under et omfattende løntilsyn.

John Textor, der er klubbens amerikanske ejer, fortæller, at han på trods af sanktionen "ikke er så bekymret".

Selskabet Textor Eagle Football Holding, der er hovedaktionær i en række fodboldklubber, herunder Lyon, Crystal Palace og Botafogo, har i øjeblikket en samlet gæld på 505,1 million euro ifølge New York Times. Det svarer til små 3,8 milliarder kroner.

– Jeg har tillid til vores tal. Vi vil få flere hundrede millioner euro ind i de kommende måneder, siger Textor efter sanktionen til journalister.

Selskabet forventer, at der kommer penge ind fra den brasilianske klub Botafogo og den belgiske klub Molenbeek, som kan være med til at afvikle gælden.

DNCG's revisorer antyder fredag, at de muligvis ikke vil være i stand til at godkende klubbens regnskab, fordi de ikke er sikre på, at de kan bedømme karakteren af de pengestrømme, som selskabet refererer til.

– De tilsynsførende kigger kun på den franske fodboldklub og har ikke taget højde for de hundredvis af millioner dollar, der kommer ind fra de forskellige dele af vores organisation, siger Textor.

Han insisterer på, at det ikke bliver aktuelt for klubben at sælge ud af deres bedste spillere.

– Vi tjener omkring 90 millioner euro om året på salget af spillere. Det vil fortsætte, men bare rolig, det vil ikke være jeres yndlingsspillere eller de bedste spillere, hvis ikke vi har nogen til at erstatte dem, og som kan spille bedre, siger Textor.

Fodboldklubben Lyon ligger i øjeblikket på en femteplads i Ligue 1.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte