Påtager sig ansvaret for Højbjergs skade

Marseille-cheftræner Roberto De Zerbi påtager sig ansvaret for, at Pierre-Emile Højbjerg i disse uger sidder ude med en skade.



Brian Riemer fik en træls melding inden de to Nations League-brag mod Portugal, da landsholdets anfører Pierre-Emile Højbjerg måtte melde afbud med en skade.

Og forud for dagens Ligue 1-kamp mod Reims har Marseille-cheftræner Roberto De Zerbi nu påtaget sig ansvaret for, at Pierre-Emile Højbjerg blev skadet.

– Pierre-Emile Højbjergs skade skete fordi, at han spillede mod Lens (den 8. marts, red.). Og måske var det min skyld – jeg beskyttede ham ikke. Jeg havde ikke ‘styrken’ til at gå imod spillerens ønsker. Det er det samme med Murillo, som også har spillet mange kampe, ligesom Bennacer.

– Bennacer ankom i slutningen af januar, men han ikke havde ikke spillet i de første måneder af sæsonen. Vi vidste, at der var en risiko. Vi er meget forsigtige hele tiden. Vi monitorerer det fysiske og det mentale pres samt restitutionen, lyder det, ifølge Le Phoceen, fra Roberto De Zerbi.

På pressemødet understregede Marseille-cheftræneren, at klubben bruger mange kræfter på at følge hver enkelt spillers fysiske situation.

– Vi har et dokument, hvor vi noterer hver enkelt spillers spilletid, rejsetid og anbefalingerne fra lægestaben og ernæringseksperten. Vi ved hvor mange timer de sover og hvordan kvaliteten af deres søvn er, fordi det er essentielt.

– Hvis du beder Højbjerg om at blive på bænken, så vil han ønske at spille, selv med en muskelskade, siger Roberto De Zerbi.

Pierre-Emile Højbjerg er ikke blevet sin skade kvit og er derfor ikke med i truppen til dagens opgør mod Reims.

Med otte kampe tilbage af sæsonen ligger Marseille på andenpladsen i Ligue 1, dog med hele 19 point op til topholdet Paris Saint-Germain.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

UEFA klar til at boykotte VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nærmer sig vild FCK-præstation

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stjerne på plads i Chelsea

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld