Brian Riemer fik en træls melding inden de to Nations League-brag mod Portugal, da landsholdets anfører Pierre-Emile Højbjerg måtte melde afbud med en skade.
Og forud for dagens Ligue 1-kamp mod Reims har Marseille-cheftræner Roberto De Zerbi nu påtaget sig ansvaret for, at Pierre-Emile Højbjerg blev skadet.
– Pierre-Emile Højbjergs skade skete fordi, at han spillede mod Lens (den 8. marts, red.). Og måske var det min skyld – jeg beskyttede ham ikke. Jeg havde ikke ‘styrken’ til at gå imod spillerens ønsker. Det er det samme med Murillo, som også har spillet mange kampe, ligesom Bennacer.
– Bennacer ankom i slutningen af januar, men han ikke havde ikke spillet i de første måneder af sæsonen. Vi vidste, at der var en risiko. Vi er meget forsigtige hele tiden. Vi monitorerer det fysiske og det mentale pres samt restitutionen, lyder det, ifølge Le Phoceen, fra Roberto De Zerbi.
På pressemødet understregede Marseille-cheftræneren, at klubben bruger mange kræfter på at følge hver enkelt spillers fysiske situation.
– Vi har et dokument, hvor vi noterer hver enkelt spillers spilletid, rejsetid og anbefalingerne fra lægestaben og ernæringseksperten. Vi ved hvor mange timer de sover og hvordan kvaliteten af deres søvn er, fordi det er essentielt.
– Hvis du beder Højbjerg om at blive på bænken, så vil han ønske at spille, selv med en muskelskade, siger Roberto De Zerbi.
Pierre-Emile Højbjerg er ikke blevet sin skade kvit og er derfor ikke med i truppen til dagens opgør mod Reims.
Med otte kampe tilbage af sæsonen ligger Marseille på andenpladsen i Ligue 1, dog med hele 19 point op til topholdet Paris Saint-Germain.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM