PSG-angriber blev et andet menneske i Danmark

Fransk angriber lærte rigtig meget om sig selv i løbet af sin tid i Superligaen.



For et år siden landede franske Hugo Ekitike i Superligaen, da han blev udlejet fra Reims til Vejle Boldklub.

I sommeren 2021 tog den franske angriber afsked med Danmark, og nu spiller han så i Paris Saint-Germain. "Det kan gå stærkt i fodboldverden" er en klassisk floskel, men den passer ikke desto mindre på Hugo Ekitike.

For efter sit ophold i Vejle Boldklub drog han retur til Reims, og her så han sig ikke tilbage. Han satte et helt forrygende efterår sammen, som fik PSG overbevist om at give ham chancen sidste sommer.

Skiftet på en sæsonlang lejeaftale til PSG var aldrig kommet i stand, hvis ikke det var for Ekitikes tid i dansk fodbold. Det halve år i Vejle Boldklub ændrede rigtig meget for den 20-årige angriber.

– Jeg ankom om vinteren, og det var koldt. Jeg kendte ingen, og det ændrede mig fuldstændig. Det var der, at jeg opdagede ting om mig selv, livet og om andre mennesker, siger Hugo Ekitike til PF og fortsætter.

– Det var en rigtig hård oplevelse. Jeg kom stærkere ud af det, og det hjalp mig. Jeg har kendt til komplicerede situationer. Jeg lærte om modstandskraft og tålmodighed. Jeg tror, grunden til at jeg er, hvor jeg er i dag, er på grund af den her passage.

Hugo Ekitike nåede i løbet af sit halve år i Superligaen at score tre gange i 11 optrædener for Vejle. Det var ikke fordi, at han brændte banen af i Superligaen, men det gjorde han til gengæld efter sin retur til Reims, som han er på kontrakt hos frem til 2024.

I PSG er konkurrencen om pladserne i front anderledes hård, da han skal slås med Lionel Messi, Kylian Mbappé og Neymar om spilletiden. Alligevel har han fået flere indhop, hvor det også er blevet til to scoringer i Ligue 1.

I afspilleren ovenfor kan du se hans tre scoringer fra tiden i Vejle Boldklub.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Salah sender særlig besked

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Hold nu kæft, hvor er han god!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Så er det officielt

Arsenal – Burnley

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Teaser for ny AGF-aftale

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med