PSG-boss raser: Overvejer at forlade hjemmebanen

Paris Saint-Germain er kommet på kant med byrådet i Paris, og ifølge klubpræsident Nasser Al-Khelaïfi overvejer hovedstadsklubben derfor nu at forlade hjemmebanen Parc des Princes.



Paris Saint-Germain har haft Parc des Princes som hjemmebane siden 1973, men det kan snart være slut. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den parisiske klubs præsident, Nasser Al-Khelaïfi, der nu raser mod byrådet i Paris. 

– Vores førsteprioritet er at blive, men jeg tror ikke, at byrådet ønsker, at vi skal blive. De presser os ud. Vi har diskuteret med dem i fem år, lyder det således, ifølge Get French Football News, fra Nasser Al-Khelaïfi. 

– Hver eneste gang er det de samme falske løfter. I dag, i morgen. Ved dette valg, ved det næste valg. Vi har fået nok af det. Vi har brug for en fair aftale. Jeg elsker Parc des Princes. Det er en del af vores historie, og jeg respekterer det mere end noget andet. Det har altid været vores førsteprioritet at blive. Men jeg tror ikke, at vi er ønsket der. 

– Byrådet tror, at vi joker. Men det gør vi ikke, og vi overvejer seriøst alternativer. Vi kigger på alternativer, fordi vi ikke er velkomne på Parc des Princes. De kører rundt med os, og vi er trætte af det. 

Paris Saint-Germain har været i dialog med byrådet om at udvide Parc des Princes, der har en kapacitet på knap 48.000. Nasser Al-Khelaïfi har tidligere udtalt, at det kan være en mulighed at købe Frankrigs nationalstadion, Stade de France, der har en kapacitet på over 81.000.





Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Parken kåret til Superligaens bedste bane