PSG-boss raser: Overvejer at forlade hjemmebanen

Paris Saint-Germain er kommet på kant med byrådet i Paris, og ifølge klubpræsident Nasser Al-Khelaïfi overvejer hovedstadsklubben derfor nu at forlade hjemmebanen Parc des Princes.



Paris Saint-Germain har haft Parc des Princes som hjemmebane siden 1973, men det kan snart være slut. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den parisiske klubs præsident, Nasser Al-Khelaïfi, der nu raser mod byrådet i Paris. 

– Vores førsteprioritet er at blive, men jeg tror ikke, at byrådet ønsker, at vi skal blive. De presser os ud. Vi har diskuteret med dem i fem år, lyder det således, ifølge Get French Football News, fra Nasser Al-Khelaïfi. 

– Hver eneste gang er det de samme falske løfter. I dag, i morgen. Ved dette valg, ved det næste valg. Vi har fået nok af det. Vi har brug for en fair aftale. Jeg elsker Parc des Princes. Det er en del af vores historie, og jeg respekterer det mere end noget andet. Det har altid været vores førsteprioritet at blive. Men jeg tror ikke, at vi er ønsket der. 

– Byrådet tror, at vi joker. Men det gør vi ikke, og vi overvejer seriøst alternativer. Vi kigger på alternativer, fordi vi ikke er velkomne på Parc des Princes. De kører rundt med os, og vi er trætte af det. 

Paris Saint-Germain har været i dialog med byrådet om at udvide Parc des Princes, der har en kapacitet på knap 48.000. Nasser Al-Khelaïfi har tidligere udtalt, at det kan være en mulighed at købe Frankrigs nationalstadion, Stade de France, der har en kapacitet på over 81.000.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Magiske Messi slår til igen

Atletico Madrid interesseret i dansker

Iran kommer med krav før VM

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Klubboss raser efter skandalescener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl