PSG-boss raser: Overvejer at forlade hjemmebanen

Paris Saint-Germain er kommet på kant med byrådet i Paris, og ifølge klubpræsident Nasser Al-Khelaïfi overvejer hovedstadsklubben derfor nu at forlade hjemmebanen Parc des Princes.



Paris Saint-Germain har haft Parc des Princes som hjemmebane siden 1973, men det kan snart være slut. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den parisiske klubs præsident, Nasser Al-Khelaïfi, der nu raser mod byrådet i Paris. 

– Vores førsteprioritet er at blive, men jeg tror ikke, at byrådet ønsker, at vi skal blive. De presser os ud. Vi har diskuteret med dem i fem år, lyder det således, ifølge Get French Football News, fra Nasser Al-Khelaïfi. 

– Hver eneste gang er det de samme falske løfter. I dag, i morgen. Ved dette valg, ved det næste valg. Vi har fået nok af det. Vi har brug for en fair aftale. Jeg elsker Parc des Princes. Det er en del af vores historie, og jeg respekterer det mere end noget andet. Det har altid været vores førsteprioritet at blive. Men jeg tror ikke, at vi er ønsket der. 

– Byrådet tror, at vi joker. Men det gør vi ikke, og vi overvejer seriøst alternativer. Vi kigger på alternativer, fordi vi ikke er velkomne på Parc des Princes. De kører rundt med os, og vi er trætte af det. 

Paris Saint-Germain har været i dialog med byrådet om at udvide Parc des Princes, der har en kapacitet på knap 48.000. Nasser Al-Khelaïfi har tidligere udtalt, at det kan være en mulighed at købe Frankrigs nationalstadion, Stade de France, der har en kapacitet på over 81.000.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Viborg FF – OB

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København sælger Achouri

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England