PSG-boss raser: Overvejer at forlade hjemmebanen

Paris Saint-Germain er kommet på kant med byrådet i Paris, og ifølge klubpræsident Nasser Al-Khelaïfi overvejer hovedstadsklubben derfor nu at forlade hjemmebanen Parc des Princes.



Paris Saint-Germain har haft Parc des Princes som hjemmebane siden 1973, men det kan snart være slut. 

Sådan lyder det i hvert fald fra den parisiske klubs præsident, Nasser Al-Khelaïfi, der nu raser mod byrådet i Paris. 

– Vores førsteprioritet er at blive, men jeg tror ikke, at byrådet ønsker, at vi skal blive. De presser os ud. Vi har diskuteret med dem i fem år, lyder det således, ifølge Get French Football News, fra Nasser Al-Khelaïfi. 

– Hver eneste gang er det de samme falske løfter. I dag, i morgen. Ved dette valg, ved det næste valg. Vi har fået nok af det. Vi har brug for en fair aftale. Jeg elsker Parc des Princes. Det er en del af vores historie, og jeg respekterer det mere end noget andet. Det har altid været vores førsteprioritet at blive. Men jeg tror ikke, at vi er ønsket der. 

– Byrådet tror, at vi joker. Men det gør vi ikke, og vi overvejer seriøst alternativer. Vi kigger på alternativer, fordi vi ikke er velkomne på Parc des Princes. De kører rundt med os, og vi er trætte af det. 

Paris Saint-Germain har været i dialog med byrådet om at udvide Parc des Princes, der har en kapacitet på knap 48.000. Nasser Al-Khelaïfi har tidligere udtalt, at det kan være en mulighed at købe Frankrigs nationalstadion, Stade de France, der har en kapacitet på over 81.000.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: FC København sælger Achouri

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Snød FC København for keeper

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub