Mauricio Pochettino afviser, at der skulle være problemer med at holde stjernerne glade i Paris Saint-Germain.
Paris Saint-Germain har samlet et utrolig stjernespækket hold denne sommer, hvor blandt andre Lionel Messi er kommet til, og mange har spekuleret i, om alle mon kan holdes glade i den franske storklub.
I weekenden var der især spekulationer om, hvorvidt forholdet mellem angriberstjernerne Neymar og Kylian Mbappe ikke var synderligt godt.
Efter en udskiftning brokkede Kylian Mbappe sig nemlig til en holdkammerat på bænken over, at Neymar ikke ville spille ham bolden i løbet af kampen, mens han efter sigende også kaldte brasilianeren en “bums”. Ironisk nok lagde Neymar så op til et mål af Julian Draxler, der afløste Mbappe, kort efter. Samtidig er der rygter om uvenskab mellem de to.
Men brokkeriet er ikke et tegn på uvenskab ifølge cheftræner Mauricio Pochettino.
– De er fantastiske drenge. I fodbold sker den slags mellem konkurrenter. Her er det konstante mål at vinde. Det skabte meget barn uden for gruppen, men internt var det intet. De to har talt sammen, og jeg diskuterede det også med dem. Du så, at de på grinte på træningsbanen i dag, siger Mauricio Pocettino ifølge L’Equipe og siger også:
– Holdet er roligt. Spillerne er rolige og træner godt. Der er en god stemning. Jeg gentager: vi er i en speciel klub, og vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi lever i specielle situationer. Du skal forstå det. Men gruppen har det meget godt og er meget afbalanceret.
Situationen med Neymar og Mbappe kommer kort tid efter, at Lionel Messi tilsyneladende viste utilfredshed med at blive udskiftet. Det kan du læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
