PSG-chef afviser: Ingen strid mellem stjerner

Der er ingen problemer mellem Neymar og Kylian Mbappe, lyder det fra cheftræneren.



Mauricio Pochettino afviser, at der skulle være problemer med at holde stjernerne glade i Paris Saint-Germain.

Paris Saint-Germain har samlet et utrolig stjernespækket hold denne sommer, hvor blandt andre Lionel Messi er kommet til, og mange har spekuleret i, om alle mon kan holdes glade i den franske storklub.

I weekenden var der især spekulationer om, hvorvidt forholdet mellem angriberstjernerne Neymar og Kylian Mbappe ikke var synderligt godt.

Efter en udskiftning brokkede Kylian Mbappe sig nemlig til en holdkammerat på bænken over, at Neymar ikke ville spille ham bolden i løbet af kampen, mens han efter sigende også kaldte brasilianeren en “bums”. Ironisk nok lagde Neymar så op til et mål af Julian Draxler, der afløste Mbappe, kort efter. Samtidig er der rygter om uvenskab mellem de to.  

Men brokkeriet er ikke et tegn på uvenskab ifølge cheftræner Mauricio Pochettino.

– De er fantastiske drenge. I fodbold sker den slags mellem konkurrenter. Her er det konstante mål at vinde. Det skabte meget barn uden for gruppen, men internt var det intet. De to har talt sammen, og jeg diskuterede det også med dem. Du så, at de på grinte på træningsbanen i dag, siger Mauricio Pocettino ifølge L’Equipe og siger også:

– Holdet er roligt. Spillerne er rolige og træner godt. Der er en god stemning. Jeg gentager: vi er i en speciel klub, og vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi lever i specielle situationer. Du skal forstå det. Men gruppen har det meget godt og er meget afbalanceret.

Situationen med Neymar og Mbappe kommer kort tid efter, at Lionel Messi tilsyneladende viste utilfredshed med at blive udskiftet. Det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Det bestemmer Messi selv

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

PSG meldes enig med Barca-profil

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Pressede på for FC København-exit

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Argentina – Schweiz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler