Mauricio Pochettino afviser, at der skulle være problemer med at holde stjernerne glade i Paris Saint-Germain.
Paris Saint-Germain har samlet et utrolig stjernespækket hold denne sommer, hvor blandt andre Lionel Messi er kommet til, og mange har spekuleret i, om alle mon kan holdes glade i den franske storklub.
I weekenden var der især spekulationer om, hvorvidt forholdet mellem angriberstjernerne Neymar og Kylian Mbappe ikke var synderligt godt.
Efter en udskiftning brokkede Kylian Mbappe sig nemlig til en holdkammerat på bænken over, at Neymar ikke ville spille ham bolden i løbet af kampen, mens han efter sigende også kaldte brasilianeren en “bums”. Ironisk nok lagde Neymar så op til et mål af Julian Draxler, der afløste Mbappe, kort efter. Samtidig er der rygter om uvenskab mellem de to.
Men brokkeriet er ikke et tegn på uvenskab ifølge cheftræner Mauricio Pochettino.
– De er fantastiske drenge. I fodbold sker den slags mellem konkurrenter. Her er det konstante mål at vinde. Det skabte meget barn uden for gruppen, men internt var det intet. De to har talt sammen, og jeg diskuterede det også med dem. Du så, at de på grinte på træningsbanen i dag, siger Mauricio Pocettino ifølge L’Equipe og siger også:
– Holdet er roligt. Spillerne er rolige og træner godt. Der er en god stemning. Jeg gentager: vi er i en speciel klub, og vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi lever i specielle situationer. Du skal forstå det. Men gruppen har det meget godt og er meget afbalanceret.
Situationen med Neymar og Mbappe kommer kort tid efter, at Lionel Messi tilsyneladende viste utilfredshed med at blive udskiftet. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Monsterbud på vej
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED
