PSG-chef afviser: Ingen strid mellem stjerner

Der er ingen problemer mellem Neymar og Kylian Mbappe, lyder det fra cheftræneren.



Mauricio Pochettino afviser, at der skulle være problemer med at holde stjernerne glade i Paris Saint-Germain.

Paris Saint-Germain har samlet et utrolig stjernespækket hold denne sommer, hvor blandt andre Lionel Messi er kommet til, og mange har spekuleret i, om alle mon kan holdes glade i den franske storklub.

I weekenden var der især spekulationer om, hvorvidt forholdet mellem angriberstjernerne Neymar og Kylian Mbappe ikke var synderligt godt.

Efter en udskiftning brokkede Kylian Mbappe sig nemlig til en holdkammerat på bænken over, at Neymar ikke ville spille ham bolden i løbet af kampen, mens han efter sigende også kaldte brasilianeren en “bums”. Ironisk nok lagde Neymar så op til et mål af Julian Draxler, der afløste Mbappe, kort efter. Samtidig er der rygter om uvenskab mellem de to.  

Men brokkeriet er ikke et tegn på uvenskab ifølge cheftræner Mauricio Pochettino.

– De er fantastiske drenge. I fodbold sker den slags mellem konkurrenter. Her er det konstante mål at vinde. Det skabte meget barn uden for gruppen, men internt var det intet. De to har talt sammen, og jeg diskuterede det også med dem. Du så, at de på grinte på træningsbanen i dag, siger Mauricio Pocettino ifølge L’Equipe og siger også:

– Holdet er roligt. Spillerne er rolige og træner godt. Der er en god stemning. Jeg gentager: vi er i en speciel klub, og vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi lever i specielle situationer. Du skal forstå det. Men gruppen har det meget godt og er meget afbalanceret.

Situationen med Neymar og Mbappe kommer kort tid efter, at Lionel Messi tilsyneladende viste utilfredshed med at blive udskiftet. Det kan du læse mere om her.






Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’