PSG-chef afviser: Ingen strid mellem stjerner

Der er ingen problemer mellem Neymar og Kylian Mbappe, lyder det fra cheftræneren.



Mauricio Pochettino afviser, at der skulle være problemer med at holde stjernerne glade i Paris Saint-Germain.

Paris Saint-Germain har samlet et utrolig stjernespækket hold denne sommer, hvor blandt andre Lionel Messi er kommet til, og mange har spekuleret i, om alle mon kan holdes glade i den franske storklub.

I weekenden var der især spekulationer om, hvorvidt forholdet mellem angriberstjernerne Neymar og Kylian Mbappe ikke var synderligt godt.

Efter en udskiftning brokkede Kylian Mbappe sig nemlig til en holdkammerat på bænken over, at Neymar ikke ville spille ham bolden i løbet af kampen, mens han efter sigende også kaldte brasilianeren en “bums”. Ironisk nok lagde Neymar så op til et mål af Julian Draxler, der afløste Mbappe, kort efter. Samtidig er der rygter om uvenskab mellem de to.  

Men brokkeriet er ikke et tegn på uvenskab ifølge cheftræner Mauricio Pochettino.

– De er fantastiske drenge. I fodbold sker den slags mellem konkurrenter. Her er det konstante mål at vinde. Det skabte meget barn uden for gruppen, men internt var det intet. De to har talt sammen, og jeg diskuterede det også med dem. Du så, at de på grinte på træningsbanen i dag, siger Mauricio Pocettino ifølge L’Equipe og siger også:

– Holdet er roligt. Spillerne er rolige og træner godt. Der er en god stemning. Jeg gentager: vi er i en speciel klub, og vi er nødt til at acceptere det faktum, at vi lever i specielle situationer. Du skal forstå det. Men gruppen har det meget godt og er meget afbalanceret.

Situationen med Neymar og Mbappe kommer kort tid efter, at Lionel Messi tilsyneladende viste utilfredshed med at blive udskiftet. Det kan du læse mere om her.





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Rodri er blevet opereret i ryggen

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Zinedine Zidane præsenteret

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten