Paris Saint-Germain spillede søndag 2-2 hjemme mod Troyes i sæsonens tredjesidste kamp, og efter slutfløjtet gjorde Marco Verratti så status over en sæson, der ikke har levet op til italienerens forventninger, selvom pariserne har vundet mesterskabet.
– Der er en del frustration. Jeg tror, at de her er kampe er kampe, hvor man skal have det sjovt. Det handler om at vinde og om at have det sjovt som hold. Vi befinder os i en af de mest stille perioder i sæsonen, fordi der ikke er noget pres. Vi bliver bare nødt til at forsøge at have det sjovt. Når man slapper af i hovedet, så kan man nyde det mere. Men jeg er lidt frustreret. Vi nærmer os afslutningen på sæsonen, og vi kommer altid ud af kampene med en irriteret følelse. Det er ikke det, man drømmer om i slutningen af sæsonen, især når man allerede er blevet mestre, lyder det således, ifølge RMC Sport, fra Marco Verratti.
– Jeg synes helt ærligt, at vi kan gøre det meget bedre, med det hold, vi har. I svære tider bør vi kunne være bedre. Når vi er gode som hold, så får vi også mere glæde ude af de kampe. Det har været en hård sæson.
Især Champions League-exittet mod Real Madrid var et hårdt slag, erkender Verratti.
– Vi kæmpede rigtig godt i 150 minutter mod Madrid. Vi vandt mesterskabet, hvilket var godt, og jeg føler ikke, at der mangler meget. Alle bliver nødt til at sige, så de kan sige ‘okay, vi har ingen fortrydelser, vi gav alt, men de var bedre’. Den fortrydelse har vi lidt nu.
Med to kampe tilbage af sæsonen har Paris Saint-Germain for længst sikret sig mesterskabet, da pariserne har 12 point ned til Marseille på andenpladsen.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
