PSG-stjerne: Jeg vil bo i Paris resten af mit liv

Italieneren kan sagtens se sig selv slutte spillerkarrieren i den franske hovedstad.



Marco Verratti har efterhånden spillet for Paris Saint-Germain i ni år siden skiftet fra den italienske B-klub Pescara. 

Her har han overordnet set været en stor succes med aktuelt 350 spillede kampe. Dette tal kunne dog være mærkbart højere, for han har gennem sin tid for den franske klub døjet med en del skader.

Står det til ham, så bliver han også og spiller for PSG i resten af sin karriere. Det fortæller han i et interview til det franske medie France Info

– Paris har givet mig alt. Fra et fodboldmæssigt perspektiv har jeg fået chancen for at spille med og mod store mestre i store kampe, hvilket var det, jeg allerhelst ville. Jeg blev forelsket i klubben, og derfor giver jeg den altid, alt hvad jeg har, for at betale det støtte, den gav mig, tilbage. Jeg var en lille dreng, som kom fra en lille by i en italiensk provins, og her har jeg det hele.

– Mine børn er født her. Når du er noget ældre end 18, så har du dine bedste år. Dem har jeg haft her, og det har været utroligt. Jeg er blevet en mand og har fundet min kærlighed. Så alt, jeg har oplevet her, vil blive utrolige minder. Livet efter? Jeg har stadig noget tid endnu, men jeg har lyst til at bo i Paris resten af mit liv, siger den lille midtbanespiller. 

I interviewet roser han også Lionel Messi, som ifølge Verratti stadig er skarp fysisk. Han taler også om sin egen fysik, som har voldt ham problemer i denne sæson. Han er dog i gang med at bygge kampformen helt op.

Han har spillet fire kampe for PSG i denne sæson, men ikke spillet en eneste kamp fuldtid endnu.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Knuser Silkeborg i afskedskamp



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– Niels Frederiksen er en legende!

OB slutter sæsonen med et nederlag

Så er det officielt

AGF – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Salah sender særlig besked

FC København slagter Randers

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FC Midtjylland – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid