Marco Verratti har efterhånden spillet for Paris Saint-Germain i ni år siden skiftet fra den italienske B-klub Pescara.
Her har han overordnet set været en stor succes med aktuelt 350 spillede kampe. Dette tal kunne dog være mærkbart højere, for han har gennem sin tid for den franske klub døjet med en del skader.
Står det til ham, så bliver han også og spiller for PSG i resten af sin karriere. Det fortæller han i et interview til det franske medie France Info.
– Paris har givet mig alt. Fra et fodboldmæssigt perspektiv har jeg fået chancen for at spille med og mod store mestre i store kampe, hvilket var det, jeg allerhelst ville. Jeg blev forelsket i klubben, og derfor giver jeg den altid, alt hvad jeg har, for at betale det støtte, den gav mig, tilbage. Jeg var en lille dreng, som kom fra en lille by i en italiensk provins, og her har jeg det hele.
– Mine børn er født her. Når du er noget ældre end 18, så har du dine bedste år. Dem har jeg haft her, og det har været utroligt. Jeg er blevet en mand og har fundet min kærlighed. Så alt, jeg har oplevet her, vil blive utrolige minder. Livet efter? Jeg har stadig noget tid endnu, men jeg har lyst til at bo i Paris resten af mit liv, siger den lille midtbanespiller.
I interviewet roser han også Lionel Messi, som ifølge Verratti stadig er skarp fysisk. Han taler også om sin egen fysik, som har voldt ham problemer i denne sæson. Han er dog i gang med at bygge kampformen helt op.
Han har spillet fire kampe for PSG i denne sæson, men ikke spillet en eneste kamp fuldtid endnu.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
