Marco Verratti har efterhånden spillet for Paris Saint-Germain i ni år siden skiftet fra den italienske B-klub Pescara.
Her har han overordnet set været en stor succes med aktuelt 350 spillede kampe. Dette tal kunne dog være mærkbart højere, for han har gennem sin tid for den franske klub døjet med en del skader.
Står det til ham, så bliver han også og spiller for PSG i resten af sin karriere. Det fortæller han i et interview til det franske medie France Info.
– Paris har givet mig alt. Fra et fodboldmæssigt perspektiv har jeg fået chancen for at spille med og mod store mestre i store kampe, hvilket var det, jeg allerhelst ville. Jeg blev forelsket i klubben, og derfor giver jeg den altid, alt hvad jeg har, for at betale det støtte, den gav mig, tilbage. Jeg var en lille dreng, som kom fra en lille by i en italiensk provins, og her har jeg det hele.
– Mine børn er født her. Når du er noget ældre end 18, så har du dine bedste år. Dem har jeg haft her, og det har været utroligt. Jeg er blevet en mand og har fundet min kærlighed. Så alt, jeg har oplevet her, vil blive utrolige minder. Livet efter? Jeg har stadig noget tid endnu, men jeg har lyst til at bo i Paris resten af mit liv, siger den lille midtbanespiller.
I interviewet roser han også Lionel Messi, som ifølge Verratti stadig er skarp fysisk. Han taler også om sin egen fysik, som har voldt ham problemer i denne sæson. Han er dog i gang med at bygge kampformen helt op.
Han har spillet fire kampe for PSG i denne sæson, men ikke spillet en eneste kamp fuldtid endnu.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
MEDIE
