PSG-stjerne: Kamaldeen er den bedste, jeg har mødt

Han ligger ikke skjul på, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller var noget af en mundfuld at stå overfor.



Kamaldeen Sulemana har taget den franske liga med storm, siden han i sommer skiftede fra FC Nordsjælland til Stade Rennais FC. 

Sommerhandlen gjorde ham til den dyreste spiller i Superligaens historie, idet den franske klub angiveligt betalte FC Nordsjælland hele 150 millioner kroner for den driblestærke ghaneser. 

Han har dog formået at leve op til den høje værdi og er flere gange blevet fremhævet i de franske medier og af med- og modspillere. 

Anerkendelsen fra gode modspillere er som regel et ganske godt tegn på, at man er på vej i den rigtige retning. Og det er altså ikke hvem som helst, der roser 19-årige Kamaldeen. 

Senest har PSG-stjernen Nuno Mendes nemlig udtrykt sig ekstremt rosende omkring den tidligere FCN-spillers enorme færdigheder. 

Ifølge det ghanesiske medie ghanasoccernet.com siger den unge venstreback nemlig, at Kamaldeen er den sværeste modstander, han har stået overfor i sin karriere indtil videre. 

– Der er særligt én spiller, der har voldet mig enorme problemer. Og det er Kamaldeen Sulemana fra Rennes. Han er den bedste spiller, jeg har mødt, siger han ifølge mediet. 

Rennes og PSG tørnede sammen tilbage i starten af oktober, og her trak Kamaldeen og resten af Rennes-mandskabet sig altså sejrrigt ud af opgøret med en 2-0-sejr. 

Kamaldeen leverede én assist i kampen og spillede ud over det ganske forrygende.

Rennes ligger i skrivende stund på en tredjeplads i Ligue 1, mens Paris Saint-Germain topper ligaen komfortabelt på førstepladsen. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde