PSG-stjerne: Kamaldeen er den bedste, jeg har mødt

Han ligger ikke skjul på, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller var noget af en mundfuld at stå overfor.



Kamaldeen Sulemana har taget den franske liga med storm, siden han i sommer skiftede fra FC Nordsjælland til Stade Rennais FC. 

Sommerhandlen gjorde ham til den dyreste spiller i Superligaens historie, idet den franske klub angiveligt betalte FC Nordsjælland hele 150 millioner kroner for den driblestærke ghaneser. 

Han har dog formået at leve op til den høje værdi og er flere gange blevet fremhævet i de franske medier og af med- og modspillere. 

Anerkendelsen fra gode modspillere er som regel et ganske godt tegn på, at man er på vej i den rigtige retning. Og det er altså ikke hvem som helst, der roser 19-årige Kamaldeen. 

Senest har PSG-stjernen Nuno Mendes nemlig udtrykt sig ekstremt rosende omkring den tidligere FCN-spillers enorme færdigheder. 

Ifølge det ghanesiske medie ghanasoccernet.com siger den unge venstreback nemlig, at Kamaldeen er den sværeste modstander, han har stået overfor i sin karriere indtil videre. 

– Der er særligt én spiller, der har voldet mig enorme problemer. Og det er Kamaldeen Sulemana fra Rennes. Han er den bedste spiller, jeg har mødt, siger han ifølge mediet. 

Rennes og PSG tørnede sammen tilbage i starten af oktober, og her trak Kamaldeen og resten af Rennes-mandskabet sig altså sejrrigt ud af opgøret med en 2-0-sejr. 

Kamaldeen leverede én assist i kampen og spillede ud over det ganske forrygende.

Rennes ligger i skrivende stund på en tredjeplads i Ligue 1, mens Paris Saint-Germain topper ligaen komfortabelt på førstepladsen. 





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Der er al mulig grund til bekymring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Uventet skifte?

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham