PSG-stjerne: Kamaldeen er den bedste, jeg har mødt

Han ligger ikke skjul på, at den tidligere FC Nordsjælland-spiller var noget af en mundfuld at stå overfor.



Kamaldeen Sulemana har taget den franske liga med storm, siden han i sommer skiftede fra FC Nordsjælland til Stade Rennais FC. 

Sommerhandlen gjorde ham til den dyreste spiller i Superligaens historie, idet den franske klub angiveligt betalte FC Nordsjælland hele 150 millioner kroner for den driblestærke ghaneser. 

Han har dog formået at leve op til den høje værdi og er flere gange blevet fremhævet i de franske medier og af med- og modspillere. 

Anerkendelsen fra gode modspillere er som regel et ganske godt tegn på, at man er på vej i den rigtige retning. Og det er altså ikke hvem som helst, der roser 19-årige Kamaldeen. 

Senest har PSG-stjernen Nuno Mendes nemlig udtrykt sig ekstremt rosende omkring den tidligere FCN-spillers enorme færdigheder. 

Ifølge det ghanesiske medie ghanasoccernet.com siger den unge venstreback nemlig, at Kamaldeen er den sværeste modstander, han har stået overfor i sin karriere indtil videre. 

– Der er særligt én spiller, der har voldet mig enorme problemer. Og det er Kamaldeen Sulemana fra Rennes. Han er den bedste spiller, jeg har mødt, siger han ifølge mediet. 

Rennes og PSG tørnede sammen tilbage i starten af oktober, og her trak Kamaldeen og resten af Rennes-mandskabet sig altså sejrrigt ud af opgøret med en 2-0-sejr. 

Kamaldeen leverede én assist i kampen og spillede ud over det ganske forrygende.

Rennes ligger i skrivende stund på en tredjeplads i Ligue 1, mens Paris Saint-Germain topper ligaen komfortabelt på førstepladsen. 





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Colombia – Portugal

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’