Racisme-anklage flyver i PSG-duel om stadion

Der er ballade om Parc des Princes i Paris for tiden.



Det er ikke altid sådan, at bare fordi en klub bringer oplevelser og succes til en by, så behøver det være sådan, at der er et godt forhold til borgmesterkontoret. For Paris Saint Germain er tilfældet sådan, at det er relativt anstrengt.

Det kommer som følge af, at PSG har ville købe stadionet Parc des Princes fra kommunen. Men det har de ikke ville være med til. Det fik PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi til at lange ud efter vice-borgmester David Belliard i Le Parisien.

– Han ønsker ikke, at vi skal købe stadionet, fordi vi er qatariske, det er bare fordi, vi er qatariske, vi er arabere, lød det fra PSG-præsidenten, og det er noget, som har fået vice-borgmesteren til at se sig som værende beskyldt for racisme.

Belliard påpeger i et interview med Sud Radio, at han er imod et salg af stadionet til enhver anden privat part.

–  Dette er mine præcise ord, som alle kan finde i mit interview. Jeg indrømmer, at jeg er imod salget af denne parisiske kulturarv til private interesser, uanset deres nationalitet. Jeg mener, det bør forblive et fælles gode og dermed en ejendom for kommunen, siger han og fortsætter:

– At kalde mig racist kommer ind under injurieloven, lyder det fra vice-borgmesteren.

Nasser Al-Khelaifi har siden slået fast overfor L'Equipe, at de kan blive tvunget til at flytte stadion.

– Hvis de ikke vil sælge (Parc des Princes red.), er det ikke engang en mulighed (at blive red.). Vi vil ikke vente længe. Vi skal være sikre inden for tre måneder, ellers flytter vi, fastslår PSG-præsidenten.

Dog er muligheden for at rykke til Stade de France overskredet, og mulighederne for et andet stadion ligger ikke lige for.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Derfor trækker FC København-transfer ud

FCK-boss åben for lejeaftaler

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle