Det er ikke altid sådan, at bare fordi en klub bringer oplevelser og succes til en by, så behøver det være sådan, at der er et godt forhold til borgmesterkontoret. For Paris Saint Germain er tilfældet sådan, at det er relativt anstrengt.
Det kommer som følge af, at PSG har ville købe stadionet Parc des Princes fra kommunen. Men det har de ikke ville være med til. Det fik PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi til at lange ud efter vice-borgmester David Belliard i Le Parisien.
– Han ønsker ikke, at vi skal købe stadionet, fordi vi er qatariske, det er bare fordi, vi er qatariske, vi er arabere, lød det fra PSG-præsidenten, og det er noget, som har fået vice-borgmesteren til at se sig som værende beskyldt for racisme.
Belliard påpeger i et interview med Sud Radio, at han er imod et salg af stadionet til enhver anden privat part.
– Dette er mine præcise ord, som alle kan finde i mit interview. Jeg indrømmer, at jeg er imod salget af denne parisiske kulturarv til private interesser, uanset deres nationalitet. Jeg mener, det bør forblive et fælles gode og dermed en ejendom for kommunen, siger han og fortsætter:
– At kalde mig racist kommer ind under injurieloven, lyder det fra vice-borgmesteren.
Nasser Al-Khelaifi har siden slået fast overfor L'Equipe, at de kan blive tvunget til at flytte stadion.
– Hvis de ikke vil sælge (Parc des Princes red.), er det ikke engang en mulighed (at blive red.). Vi vil ikke vente længe. Vi skal være sikre inden for tre måneder, ellers flytter vi, fastslår PSG-præsidenten.
Dog er muligheden for at rykke til Stade de France overskredet, og mulighederne for et andet stadion ligger ikke lige for.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED