Det er ikke altid sådan, at bare fordi en klub bringer oplevelser og succes til en by, så behøver det være sådan, at der er et godt forhold til borgmesterkontoret. For Paris Saint Germain er tilfældet sådan, at det er relativt anstrengt.
Det kommer som følge af, at PSG har ville købe stadionet Parc des Princes fra kommunen. Men det har de ikke ville være med til. Det fik PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi til at lange ud efter vice-borgmester David Belliard i Le Parisien.
– Han ønsker ikke, at vi skal købe stadionet, fordi vi er qatariske, det er bare fordi, vi er qatariske, vi er arabere, lød det fra PSG-præsidenten, og det er noget, som har fået vice-borgmesteren til at se sig som værende beskyldt for racisme.
Belliard påpeger i et interview med Sud Radio, at han er imod et salg af stadionet til enhver anden privat part.
– Dette er mine præcise ord, som alle kan finde i mit interview. Jeg indrømmer, at jeg er imod salget af denne parisiske kulturarv til private interesser, uanset deres nationalitet. Jeg mener, det bør forblive et fælles gode og dermed en ejendom for kommunen, siger han og fortsætter:
– At kalde mig racist kommer ind under injurieloven, lyder det fra vice-borgmesteren.
Nasser Al-Khelaifi har siden slået fast overfor L'Equipe, at de kan blive tvunget til at flytte stadion.
– Hvis de ikke vil sælge (Parc des Princes red.), er det ikke engang en mulighed (at blive red.). Vi vil ikke vente længe. Vi skal være sikre inden for tre måneder, ellers flytter vi, fastslår PSG-præsidenten.
Dog er muligheden for at rykke til Stade de France overskredet, og mulighederne for et andet stadion ligger ikke lige for.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS