Det er ikke altid sådan, at bare fordi en klub bringer oplevelser og succes til en by, så behøver det være sådan, at der er et godt forhold til borgmesterkontoret. For Paris Saint Germain er tilfældet sådan, at det er relativt anstrengt.
Det kommer som følge af, at PSG har ville købe stadionet Parc des Princes fra kommunen. Men det har de ikke ville være med til. Det fik PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi til at lange ud efter vice-borgmester David Belliard i Le Parisien.
– Han ønsker ikke, at vi skal købe stadionet, fordi vi er qatariske, det er bare fordi, vi er qatariske, vi er arabere, lød det fra PSG-præsidenten, og det er noget, som har fået vice-borgmesteren til at se sig som værende beskyldt for racisme.
Belliard påpeger i et interview med Sud Radio, at han er imod et salg af stadionet til enhver anden privat part.
– Dette er mine præcise ord, som alle kan finde i mit interview. Jeg indrømmer, at jeg er imod salget af denne parisiske kulturarv til private interesser, uanset deres nationalitet. Jeg mener, det bør forblive et fælles gode og dermed en ejendom for kommunen, siger han og fortsætter:
– At kalde mig racist kommer ind under injurieloven, lyder det fra vice-borgmesteren.
Nasser Al-Khelaifi har siden slået fast overfor L'Equipe, at de kan blive tvunget til at flytte stadion.
– Hvis de ikke vil sælge (Parc des Princes red.), er det ikke engang en mulighed (at blive red.). Vi vil ikke vente længe. Vi skal være sikre inden for tre måneder, ellers flytter vi, fastslår PSG-præsidenten.
Dog er muligheden for at rykke til Stade de France overskredet, og mulighederne for et andet stadion ligger ikke lige for.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’