Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber.
Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen.
Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes.
– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse.
– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.
Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder.
– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.
– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse.
Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne.
Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer.
– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.
– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse.
David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klar på chokskifte
Stor profil glad for Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT