Rasmus Ankersen overtalte Kruse til fransk skifte

David Kruse skiftede i sommer fra AC Horsens til Ligue 2-klubben Valenciennes, og det var et skifte, som den tidligere FC Midtjylland-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen stod bag.



Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber. 

Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen. 

Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes. 

– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse. 

– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.

Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder. 

– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.

– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse. 

Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne. 

Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer. 

– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.

– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse. 

David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold. 





‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

AFCON inviterer til gratis fodbold

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Alle taler om dem!

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Presset Frank: Her er vores store problem

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie