Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber.
Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen.
Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes.
– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse.
– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.
Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder.
– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.
– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse.
Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne.
Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer.
– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.
– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse.
David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold.
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED