Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber.
Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen.
Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes.
– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse.
– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.
Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder.
– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.
– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse.
Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne.
Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer.
– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.
– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse.
David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Arsenal-stjerne svarer igen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER