Rasmus Ankersen overtalte Kruse til fransk skifte

David Kruse skiftede i sommer fra AC Horsens til Ligue 2-klubben Valenciennes, og det var et skifte, som den tidligere FC Midtjylland-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen stod bag.



Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber. 

Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen. 

Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes. 

– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse. 

– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.

Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder. 

– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.

– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse. 

Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne. 

Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer. 

– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.

– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse. 

David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold. 







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Protesterer efter dansk drømmekamp

Millionregn over FC Midtjylland

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Benhård Brian Riemer-melding

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

FC København-talent har truffet stor beslutning

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Brighton – Liverpool

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Så blev det officielt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Det er dramatisk!’

Håber på FC København-exit

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Barcelona – Rayo Vallecano

Langgaber mellem Blå og Blå

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg