Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber.
Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen.
Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes.
– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse.
– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.
Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder.
– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.
– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse.
Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne.
Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer.
– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.
– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse.
David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED