Rasmus Ankersen overtalte Kruse til fransk skifte

David Kruse skiftede i sommer fra AC Horsens til Ligue 2-klubben Valenciennes, og det var et skifte, som den tidligere FC Midtjylland-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen stod bag.



Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber. 

Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen. 

Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes. 

– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse. 

– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.

Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder. 

– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.

– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse. 

Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne. 

Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer. 

– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.

– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse. 

David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold. 





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Glimrende nyt om Chido Obi

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Superliga-profil får trænerlicens

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Landstræner uenig med Ronaldo

Advarer mod at undervurdere Belarus

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’