Rasmus Ankersen overtalte Kruse til fransk skifte

David Kruse skiftede i sommer fra AC Horsens til Ligue 2-klubben Valenciennes, og det var et skifte, som den tidligere FC Midtjylland-bestyrelsesformand Rasmus Ankersen stod bag.



Rasmus Ankersen havde i mange år stor succes som bestyrelsesformand i FC Midtjylland, men den danske forretningsmand har i de seneste år arbejdet med udenlandske klubber. 

Efter en tid som sportsdirektør i Brentford har Rasmus Ankersen købt sig ind i Southampton, tyrkiske Göztepe og senest også Ligue 2-klubben Valenciennes. Og allerede kort efter investeringen i Valenciennes rettede Rasmus Ankersen blikket mod dansk fodbold – helt konkret mod David Kruse, der i sidste sæson tørnede ud for AC Horsens i Superligaen. 

Sådan lyder det fra David Kruse, der i øjeblikket opholder sig i Spanien med Danmarks U21-landshold. Her sætter den 21-årige midtbanespiller ord på sommerens skifte fra AC Horsens til Valenciennes. 

– Det var dem, der tog kontakt, og så tænkte jeg, at det kunne være et spændende projekt, på grund af de nye ejere, Sport Republic (Rasmus Ankersens firma, red.). Jeg tror, at det var Rasmus Ankersens kendskab til dansk fodbold (der stod bag interessen, red.). Der var en forbindelse der, fortæller David Kruse over en telefonforbindelse. 

– Han fortalte om ambitionerne og min rolle i det hele. Han fortalte om, hvordan han tænkte, at han kunne udvikle klubben, og han fortalte om de initiativer, de har sat i gang.

Den tidligere AC Horsens-spiller lægger ikke skjul på, at der selvfølgelig har været en del omvæltning ved at rykke til udlandet i en ung alder. 

– Det er klart, at der først og fremmest bliver spillet en anden form for fodbold. Det er mere driblere og gode individuelle spillere. Og selvfølgelig er der en masse kulturting og noget med sproget. Det er kun cirka halvdelen, der taler engelsk. Og så har der selvfølgelig været det med at bo væk fra familien, som man har skullet vænne sig til.

– Jeg har tre timers franskundervisning om ugen. Så det bliver bedre og bedre. Jeg synes, det er svært at snakke, men jeg kan godt læse og forstå. Og fodboldbegreberne lærte jeg rimelig hurtigt, fortæller David Kruse. 

Valenciennes-danskeren beskriver sig selv som en hårdtarbejdende midtbanespiller, der både kan spille soom 6'er og 8'er. På A-landsholdet er det Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, der er forbillederne. 

Efter torsdagens venskabskamp mod Marokko venter der på mandag en vigtig EM-kvalifikationskamp mod Wales, og her spår David Kruse Danmark gode chancer. 

– Jeg ser helt sikkert vores chancer mod Wales som gode. Hvis vi gerne med til den slutrunde (EM i 2025, red.), så er det sådan en kamp, vi skal vinde. Så det går vi benhårdt efter.

– Jeg nyder at være med her på landsholdet, for det er fedt at snakke dansk og catche op med de andre gutter, og høre, hvordan det går dem, siger David Kruse. 

David Kruse har i alt spillet fire kampe for Danmarks U21-landshold. 





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

AGF – Viborg FF

Neestrup: ‘Fuck det!’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Silkeborg IF – FC Midtjylland

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Randers FC – FC Fredericia

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Supercomputer: Gyser – her ender FC København



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

AGF-profil overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

– Pinligt for rigtig mange at se

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Cooper afslører: Han starter inde

OB – FC København

– Stemningen i FCK er håbløs!

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Neymar overvejer karrierestop

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback