Revser storklub for dansk ‘transferbrøler’

Mika Biereth er Europas varmeste angriber i øjeblikket, og danskerens vanvidsform får en række engelske aviser til at angribe Arsenals beslutning om at sælge ham i sommer.



Mika Biereth har fået en vanvittig start i Monaco, hvor den unge danske angriber har bombet løs efter januarskiftet fra østrigske Sturm Graz.

Tre hattricks er det allerede blevet til i Ligue 1 for Biereth, og danskerens vilde målform trækker også mange overskrifter i England, hvor flere aviser skriver, at Arsenal-cheftræner Mikel Arteta må ærgre sig gul og grøn over beslutningen om at sælge Mika Biereth sidste sommer.

Mika Biereth noterede sig i weekenden for endnu et hattrick mod Reims, og avisen The Standard skriver, at den danske målmaskine dermed sendte ‘endnu en smertelig påmindelse’ til Arsenal. London-klubben indkasserede 35 millioner kroner på salget af Biereth, men med skaderne til Kai Havertz, Bukayo Saka, Gabriel Jesus og Gabriel Martinelli peger The Standard på, at Arsenal meget vel fortryder salget af Biereth, da Arteta i øjeblikket er nødt til bruge midtbanespilleren Mikel Merino som centerforward.

Avisen The Mirror skriver, at Mika Biereth med sit seneste hattrick har tildelt Arsenal ‘en ny ydmygelse’ og sendt en klar besked til Arteta.

– Biereth har scoret 10 mål i syv ligakampe for Monaco, inklusiv tre hattricks. Han scorede fredag et hattrick i første halvleg mod Reims, og Arsenal må sidde tilbage og tænke, at de ikke skulle have solgt Biereth i sommer, lyder det fra The Mirror, der peger på, at Arsenals mesterskabsdrøm er så godt som knust på grund af skadesproblemerne i angrebet, hvor London-klubben står helt uden en klassisk nier.

Talksport peger på, at Mika Biereth er den spiller i Europas fem store ligaer, der har scoret flest mål i 2025, hvor danskeren altså overgår superstjerner som Kylian Mbappé, Mohamed Salah og Harry Kane.

– Hans formidable form har nok ført til en bitter fortrydelse i Arsenal, hvad angår deres beslutning om at lade ham gå, idet klubben i øjeblikket står uden en etableret centerforward, skriver talkSPORT.

Mika Biereths start i Ligue 1

  • Montpellier – Monaco 2-1 (0 mål)
  • Monaco – Rennes 3-2 (1 mål)
  • Monaco – Auxerre 4-2 (3 mål)
  • PSG – Monaco 4-1 (0 mål)
  • Monaco – Nantes 7-1 (3 mål)
  • Lille – Monaco 2-1 (0 mål)
  • Monaco – Reims 3-0 (3 mål)

The Express peger på, at Arsenal begik en ‘transferbrøler’ ved at lade Mika Biereth gå. Ifølge avisen kan det dog ikke afvises, at London-klubben vil forsøge at hente danskeren tilbage.

– En retur til Arsenal vil være fantastisk, men det er ikke noget, jeg fokuserer på lige nu, lød det, ifølge The Express, fra Mika Biereth sidste år, da danskeren var i Sturm Graz.

Der er dog ingen tvivl om, at det vil blive dyrt for Arsenal at hente Mika Biereth, som Monaco betalte over 110 millioner kroner for. Danskerens start i fransk fodbold er nemlig uden fortilfælde.

– Han går amok som ingen andre. Ikke engang Zlatan Ibrahimovic kan måle sig med ham, lyder det fra Eurosport, der peger på, at danskeren med 10 mål i sine første syv ligakampe har overgået den svenske legende, der skulle bruge ni kampe på at score sine første 10 mål i Ligue 1.

Mika Biereth har endnu ikke optrådt for Danmarks A-landshold, men alt peger i retning af, at Monaco-angriberen kommer med i truppen, når Brian Riemer i næste uge udtager sin trup til Nations League-kampene mod Portugal.

I sin tid som Arsenal-spiller havde Mika Biereth legenden Ian Wright som mentor. Den tidligere Arsenal-bomber gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor han spåede Mika Biereth gode chancer for at slå igennem i Arsenal i denne sæson.

Sådan gik det ikke, men Mika Biereth har næppe de store fortrydelser om karrierens udvikling i det seneste års tid.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby