Revser storklub for dansk ‘transferbrøler’

Mika Biereth er Europas varmeste angriber i øjeblikket, og danskerens vanvidsform får en række engelske aviser til at angribe Arsenals beslutning om at sælge ham i sommer.



Mika Biereth har fået en vanvittig start i Monaco, hvor den unge danske angriber har bombet løs efter januarskiftet fra østrigske Sturm Graz.

Tre hattricks er det allerede blevet til i Ligue 1 for Biereth, og danskerens vilde målform trækker også mange overskrifter i England, hvor flere aviser skriver, at Arsenal-cheftræner Mikel Arteta må ærgre sig gul og grøn over beslutningen om at sælge Mika Biereth sidste sommer.

Mika Biereth noterede sig i weekenden for endnu et hattrick mod Reims, og avisen The Standard skriver, at den danske målmaskine dermed sendte ‘endnu en smertelig påmindelse’ til Arsenal. London-klubben indkasserede 35 millioner kroner på salget af Biereth, men med skaderne til Kai Havertz, Bukayo Saka, Gabriel Jesus og Gabriel Martinelli peger The Standard på, at Arsenal meget vel fortryder salget af Biereth, da Arteta i øjeblikket er nødt til bruge midtbanespilleren Mikel Merino som centerforward.

Avisen The Mirror skriver, at Mika Biereth med sit seneste hattrick har tildelt Arsenal ‘en ny ydmygelse’ og sendt en klar besked til Arteta.

– Biereth har scoret 10 mål i syv ligakampe for Monaco, inklusiv tre hattricks. Han scorede fredag et hattrick i første halvleg mod Reims, og Arsenal må sidde tilbage og tænke, at de ikke skulle have solgt Biereth i sommer, lyder det fra The Mirror, der peger på, at Arsenals mesterskabsdrøm er så godt som knust på grund af skadesproblemerne i angrebet, hvor London-klubben står helt uden en klassisk nier.

Talksport peger på, at Mika Biereth er den spiller i Europas fem store ligaer, der har scoret flest mål i 2025, hvor danskeren altså overgår superstjerner som Kylian Mbappé, Mohamed Salah og Harry Kane.

– Hans formidable form har nok ført til en bitter fortrydelse i Arsenal, hvad angår deres beslutning om at lade ham gå, idet klubben i øjeblikket står uden en etableret centerforward, skriver talkSPORT.

Mika Biereths start i Ligue 1

  • Montpellier – Monaco 2-1 (0 mål)
  • Monaco – Rennes 3-2 (1 mål)
  • Monaco – Auxerre 4-2 (3 mål)
  • PSG – Monaco 4-1 (0 mål)
  • Monaco – Nantes 7-1 (3 mål)
  • Lille – Monaco 2-1 (0 mål)
  • Monaco – Reims 3-0 (3 mål)

The Express peger på, at Arsenal begik en ‘transferbrøler’ ved at lade Mika Biereth gå. Ifølge avisen kan det dog ikke afvises, at London-klubben vil forsøge at hente danskeren tilbage.

– En retur til Arsenal vil være fantastisk, men det er ikke noget, jeg fokuserer på lige nu, lød det, ifølge The Express, fra Mika Biereth sidste år, da danskeren var i Sturm Graz.

Der er dog ingen tvivl om, at det vil blive dyrt for Arsenal at hente Mika Biereth, som Monaco betalte over 110 millioner kroner for. Danskerens start i fransk fodbold er nemlig uden fortilfælde.

– Han går amok som ingen andre. Ikke engang Zlatan Ibrahimovic kan måle sig med ham, lyder det fra Eurosport, der peger på, at danskeren med 10 mål i sine første syv ligakampe har overgået den svenske legende, der skulle bruge ni kampe på at score sine første 10 mål i Ligue 1.

Mika Biereth har endnu ikke optrådt for Danmarks A-landshold, men alt peger i retning af, at Monaco-angriberen kommer med i truppen, når Brian Riemer i næste uge udtager sin trup til Nations League-kampene mod Portugal.

I sin tid som Arsenal-spiller havde Mika Biereth legenden Ian Wright som mentor. Den tidligere Arsenal-bomber gav sidste år et stort interview til Tipsbladet, hvor han spåede Mika Biereth gode chancer for at slå igennem i Arsenal i denne sæson.

Sådan gik det ikke, men Mika Biereth har næppe de store fortrydelser om karrierens udvikling i det seneste års tid.



Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

– Vi bør være favoritter

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Køber sig ind i dansk klub

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Trist Kvistgaarden-melding

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København