Den franske presse var hård ved Kasper Schmeichel i løbet af af danskerens første tid i Nice, men på det seneste har piben fået en anden lyd.
Schmeichel har holdt målet rent for Nice i de seneste tre ligakampe, og ifølge L'Equipe er det tydeligt at se, at den danske landsholdsmålmand 'har genfundet formen og selvtilliden'.
– Efter en kompliceret start i Nice er Kasper Schmeichel mindre lukket og mere komfortabel på banen, hvor hans præstationer har været med til at hjælpe Nices genfundne form, skriver L'Equipe.
– Han er ikke den eneste Nice-spiller, der gør det meget bedre, men han er den, der har forbedret sig mest. Han var symbolet på et transfervindue, der var præget af inkonsekvens, og Kasper Schmeichel gennemgik indledningsvist nogle svære måneder på rivieraen. Hans præstationer levede ikke op til, hvad man ville forvente af en målmand af hans kaliber, og så var der hans opførsel i gruppen, hvor han virkede indelukket og gav indtrykket af, at alt var en sur pligt.
L'Equipe peger på, at Kasper Schmeichel var irriteret over at skulle rotere med Marcin Bulka efter ankomsten, hvor daværende Nice-cheftræner Lucien Favre ikke var helt overbevist over danskeren.
Bulka blev efterfølgende skadet, hvilket gjorde Kasper Schmeichels situation nemmere, og ifølge L'Equipe har det også været godt for danskeren, at Nice har skiftet ud på cheftrænerposten, hvor Didier Digard er kommet ind. Efter søndagens 1-0-sejr over Lille blev Schmeichel da også hyldet af holdkammeraten Jean-Clair Todibo.
– Vi havde en forrygende Kasper. Vi er nødt til at takke ham, for han reddede os, lød det fra den tidligere Barcelona-spiller.
Schmeichel fik da også karakteren otte af L'Equipe for præstationen mod Nice, hvor danskeren blev fremhævet som en af rundens bedste målmænd i Ligue 1.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker