Schmeichel hyldes: Han har forbedret sig mest

Kasper Schmeichel får stor ros for sine præstationer i Nice i de seneste uger.



Den franske presse var hård ved Kasper Schmeichel i løbet af af danskerens første tid i Nice, men på det seneste har piben fået en anden lyd. 

Schmeichel har holdt målet rent for Nice i de seneste tre ligakampe, og ifølge L'Equipe er det tydeligt at se, at den danske landsholdsmålmand 'har genfundet formen og selvtilliden'. 

– Efter en kompliceret start i Nice er Kasper Schmeichel mindre lukket og mere komfortabel på banen, hvor hans præstationer har været med til at hjælpe Nices genfundne form, skriver L'Equipe

– Han er ikke den eneste Nice-spiller, der gør det meget bedre, men han er den, der har forbedret sig mest. Han var symbolet på et transfervindue, der var præget af inkonsekvens, og Kasper Schmeichel gennemgik indledningsvist nogle svære måneder på rivieraen. Hans præstationer levede ikke op til, hvad man ville forvente af en målmand af hans kaliber, og så var der hans opførsel i gruppen, hvor han virkede indelukket og gav indtrykket af, at alt var en sur pligt. 

L'Equipe peger på, at Kasper Schmeichel var irriteret over at skulle rotere med Marcin Bulka efter ankomsten, hvor daværende Nice-cheftræner Lucien Favre ikke var helt overbevist over danskeren. 

Bulka blev efterfølgende skadet, hvilket gjorde Kasper Schmeichels situation nemmere, og ifølge L'Equipe har det også været godt for danskeren, at Nice har skiftet ud på cheftrænerposten, hvor Didier Digard er kommet ind. Efter søndagens 1-0-sejr over Lille blev Schmeichel da også hyldet af holdkammeraten Jean-Clair Todibo. 

– Vi havde en forrygende Kasper. Vi er nødt til at takke ham, for han reddede os, lød det fra den tidligere Barcelona-spiller. 

Schmeichel fik da også karakteren otte af L'Equipe for præstationen mod Nice, hvor danskeren blev fremhævet som en af rundens bedste målmænd i Ligue 1. 






Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag