Schmeichel i problemer: Forfærdeligt for ham

Ifølge Discovery-ekspert har Kasper Schmeichel ikke råd til at ende som reserve forud for næste sommers EM-slutrunde.



Kasper Schmeichel har haft en storartet karriere, men den danske landsholdskeeper befinder sig i øjeblikket på et decideret lavpunkt. 

Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, efter at Kasper Schmeichel har indledt sæsonen uden spilletid i franske Nice. 

– Hvis man kender ham, så vil jeg sige, at det må være et af de værste tidspunkter i karrieren for ham. Han spiller ikke, og det ligner ikke, at han kommer til at spille i Frankrig. Og der er ikke rigtig nogen klubber, der har budt på ham endnu, lyder det, ifølge Eurosport, fra Mikkel Bischoff. 

– Han må virkelig afvente situationen rundt omkring, i Premier League-klubber og selvfølgelig også i FC København. Jeg tænker, hvis man kender hans mentalitet, at det må være forfærdeligt for ham. 

Kasper Schmeichel har været rygtet til storklubber som Chelsea og Bayern München, hvor den danske målmand godt kunne ende som andetvalg, men ifølge Mikkel Bischoff vil den model ikke kunne fungere. 

– Han skal være førstemålmand. Kasper Schmeichel, med det ego, han har, han skal spille. Og det er jo et godt ego, for han føler selv, at han er en af de bedste målmænd, hvilket han også har været igennem mange år, siger Bischoff.

Mikkel Bischoff peger endvidere på, at Kasper Schmeichel ikke har råd til en sæson som reserve forud for EM 2024, idet han efterhånden bliver pustet i nakken af Frederik Rønnow, der i sidste weekend reddede to straffespark for Union Berlin. 

Lokalmediet Nice-Matin reporterede i fredags, at Kasper Schmeichel nu hælder til at fortsætte sin karriere i Nice, hvor danskeren har kontrakt frem til 2025. 





Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FC Nordsjælland – AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpekøb retur til FC København?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Randers FC – FC Fredericia

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Schelderup får USA-visum trods dansk dom



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’