Schmeichel i problemer: Forfærdeligt for ham

Ifølge Discovery-ekspert har Kasper Schmeichel ikke råd til at ende som reserve forud for næste sommers EM-slutrunde.



Kasper Schmeichel har haft en storartet karriere, men den danske landsholdskeeper befinder sig i øjeblikket på et decideret lavpunkt. 

Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, efter at Kasper Schmeichel har indledt sæsonen uden spilletid i franske Nice. 

– Hvis man kender ham, så vil jeg sige, at det må være et af de værste tidspunkter i karrieren for ham. Han spiller ikke, og det ligner ikke, at han kommer til at spille i Frankrig. Og der er ikke rigtig nogen klubber, der har budt på ham endnu, lyder det, ifølge Eurosport, fra Mikkel Bischoff. 

– Han må virkelig afvente situationen rundt omkring, i Premier League-klubber og selvfølgelig også i FC København. Jeg tænker, hvis man kender hans mentalitet, at det må være forfærdeligt for ham. 

Kasper Schmeichel har været rygtet til storklubber som Chelsea og Bayern München, hvor den danske målmand godt kunne ende som andetvalg, men ifølge Mikkel Bischoff vil den model ikke kunne fungere. 

– Han skal være førstemålmand. Kasper Schmeichel, med det ego, han har, han skal spille. Og det er jo et godt ego, for han føler selv, at han er en af de bedste målmænd, hvilket han også har været igennem mange år, siger Bischoff.

Mikkel Bischoff peger endvidere på, at Kasper Schmeichel ikke har råd til en sæson som reserve forud for EM 2024, idet han efterhånden bliver pustet i nakken af Frederik Rønnow, der i sidste weekend reddede to straffespark for Union Berlin. 

Lokalmediet Nice-Matin reporterede i fredags, at Kasper Schmeichel nu hælder til at fortsætte sin karriere i Nice, hvor danskeren har kontrakt frem til 2025. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’