Kasper Schmeichel har haft en storartet karriere, men den danske landsholdskeeper befinder sig i øjeblikket på et decideret lavpunkt.
Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, efter at Kasper Schmeichel har indledt sæsonen uden spilletid i franske Nice.
– Hvis man kender ham, så vil jeg sige, at det må være et af de værste tidspunkter i karrieren for ham. Han spiller ikke, og det ligner ikke, at han kommer til at spille i Frankrig. Og der er ikke rigtig nogen klubber, der har budt på ham endnu, lyder det, ifølge Eurosport, fra Mikkel Bischoff.
– Han må virkelig afvente situationen rundt omkring, i Premier League-klubber og selvfølgelig også i FC København. Jeg tænker, hvis man kender hans mentalitet, at det må være forfærdeligt for ham.
Kasper Schmeichel har været rygtet til storklubber som Chelsea og Bayern München, hvor den danske målmand godt kunne ende som andetvalg, men ifølge Mikkel Bischoff vil den model ikke kunne fungere.
– Han skal være førstemålmand. Kasper Schmeichel, med det ego, han har, han skal spille. Og det er jo et godt ego, for han føler selv, at han er en af de bedste målmænd, hvilket han også har været igennem mange år, siger Bischoff.
Mikkel Bischoff peger endvidere på, at Kasper Schmeichel ikke har råd til en sæson som reserve forud for EM 2024, idet han efterhånden bliver pustet i nakken af Frederik Rønnow, der i sidste weekend reddede to straffespark for Union Berlin.
Lokalmediet Nice-Matin reporterede i fredags, at Kasper Schmeichel nu hælder til at fortsætte sin karriere i Nice, hvor danskeren har kontrakt frem til 2025.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
