Schmeichel i problemer: Forfærdeligt for ham

Ifølge Discovery-ekspert har Kasper Schmeichel ikke råd til at ende som reserve forud for næste sommers EM-slutrunde.



Kasper Schmeichel har haft en storartet karriere, men den danske landsholdskeeper befinder sig i øjeblikket på et decideret lavpunkt. 

Sådan lyder vurderingen fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, efter at Kasper Schmeichel har indledt sæsonen uden spilletid i franske Nice. 

– Hvis man kender ham, så vil jeg sige, at det må være et af de værste tidspunkter i karrieren for ham. Han spiller ikke, og det ligner ikke, at han kommer til at spille i Frankrig. Og der er ikke rigtig nogen klubber, der har budt på ham endnu, lyder det, ifølge Eurosport, fra Mikkel Bischoff. 

– Han må virkelig afvente situationen rundt omkring, i Premier League-klubber og selvfølgelig også i FC København. Jeg tænker, hvis man kender hans mentalitet, at det må være forfærdeligt for ham. 

Kasper Schmeichel har været rygtet til storklubber som Chelsea og Bayern München, hvor den danske målmand godt kunne ende som andetvalg, men ifølge Mikkel Bischoff vil den model ikke kunne fungere. 

– Han skal være førstemålmand. Kasper Schmeichel, med det ego, han har, han skal spille. Og det er jo et godt ego, for han føler selv, at han er en af de bedste målmænd, hvilket han også har været igennem mange år, siger Bischoff.

Mikkel Bischoff peger endvidere på, at Kasper Schmeichel ikke har råd til en sæson som reserve forud for EM 2024, idet han efterhånden bliver pustet i nakken af Frederik Rønnow, der i sidste weekend reddede to straffespark for Union Berlin. 

Lokalmediet Nice-Matin reporterede i fredags, at Kasper Schmeichel nu hælder til at fortsætte sin karriere i Nice, hvor danskeren har kontrakt frem til 2025. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

AGF – Viborg FF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC København – Randers FC

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

Ny offensiv transfer i FCN?

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’