Slagter Schmeichel: Startplads handler om penge

Kasper Schmeichel møder hård kritik i Frankrig, hvor de mange nuller på lønsedlen er årsagen til hans startplads ifølge fransk journalist.



Kasper Schmeichels skifte fra Leicester City til OGC Nice har ikke været helt gnidningsfrit.

Den danske landsholdskeeper har modtaget hård kritik for sine præstationer på banen i løbet af sine første måneder i den sydfranske klub. Der var ellers store forventninger til danskeren i Nice, men dem har han ikke levet op til indtil videre.

Derfor møder han også hård kritik hos lokalmediet Nice-matin i deres tv-program Gym Tonic.

– Vi havde brug for en erfaren målmand, som skulle assistere Bulka i et eller to år. Men Schmeichel lever ikke op til forventningerne. Han er ude af form i forhold til vægt, han udstråler ingen ro og i omklædningsrummet opfører han sig ikke som en leder, siger journalist William Humberset i programmet.

Før Kasper Schmeichel blev hentet ind, købte man polske Marcin Bulka i PSG efter han tilbragte sidste sæson på udlån i Nice. På det seneste har Bulka fået mere spilletid, men det burde blive til flere minutter på banen ifølge Humberset, hvis ikke det handlede om penge.

– Bulka har gjort sit for at forberede sig bedst muligt, men han er forpligtet til at sidde på bænken, fordi Schmeichel ankom med en stor lønpakke, som INEOS [klubbens ejere, red.] valgte, siger han.

Selvom 35-årige Kasper Schmeichel bliver kritiseret i Frankrig, så gav han dem noget at tænke over, da han søndag aften pillede pynten af Kylian Mbappé og de øvrige franske stjerner i Parken.

Danmark vandt opgøret mod Frankrig med 2-0 i Schmeichels kamp nummer 86 for landsholdet. I OGC Nice har han optrådt ni gange, hvor han har indkasseret samme antal mål.





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis