Slagter Schmeichel: Startplads handler om penge

Kasper Schmeichel møder hård kritik i Frankrig, hvor de mange nuller på lønsedlen er årsagen til hans startplads ifølge fransk journalist.



Kasper Schmeichels skifte fra Leicester City til OGC Nice har ikke været helt gnidningsfrit.

Den danske landsholdskeeper har modtaget hård kritik for sine præstationer på banen i løbet af sine første måneder i den sydfranske klub. Der var ellers store forventninger til danskeren i Nice, men dem har han ikke levet op til indtil videre.

Derfor møder han også hård kritik hos lokalmediet Nice-matin i deres tv-program Gym Tonic.

– Vi havde brug for en erfaren målmand, som skulle assistere Bulka i et eller to år. Men Schmeichel lever ikke op til forventningerne. Han er ude af form i forhold til vægt, han udstråler ingen ro og i omklædningsrummet opfører han sig ikke som en leder, siger journalist William Humberset i programmet.

Før Kasper Schmeichel blev hentet ind, købte man polske Marcin Bulka i PSG efter han tilbragte sidste sæson på udlån i Nice. På det seneste har Bulka fået mere spilletid, men det burde blive til flere minutter på banen ifølge Humberset, hvis ikke det handlede om penge.

– Bulka har gjort sit for at forberede sig bedst muligt, men han er forpligtet til at sidde på bænken, fordi Schmeichel ankom med en stor lønpakke, som INEOS [klubbens ejere, red.] valgte, siger han.

Selvom 35-årige Kasper Schmeichel bliver kritiseret i Frankrig, så gav han dem noget at tænke over, da han søndag aften pillede pynten af Kylian Mbappé og de øvrige franske stjerner i Parken.

Danmark vandt opgøret mod Frankrig med 2-0 i Schmeichels kamp nummer 86 for landsholdet. I OGC Nice har han optrådt ni gange, hvor han har indkasseret samme antal mål.







LIVE

TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Knuser transferrekord

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Forlanger mere af sin sprudlende offensiv

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica