Slagter Schmeichel: Startplads handler om penge

Kasper Schmeichel møder hård kritik i Frankrig, hvor de mange nuller på lønsedlen er årsagen til hans startplads ifølge fransk journalist.



Kasper Schmeichels skifte fra Leicester City til OGC Nice har ikke været helt gnidningsfrit.

Den danske landsholdskeeper har modtaget hård kritik for sine præstationer på banen i løbet af sine første måneder i den sydfranske klub. Der var ellers store forventninger til danskeren i Nice, men dem har han ikke levet op til indtil videre.

Derfor møder han også hård kritik hos lokalmediet Nice-matin i deres tv-program Gym Tonic.

– Vi havde brug for en erfaren målmand, som skulle assistere Bulka i et eller to år. Men Schmeichel lever ikke op til forventningerne. Han er ude af form i forhold til vægt, han udstråler ingen ro og i omklædningsrummet opfører han sig ikke som en leder, siger journalist William Humberset i programmet.

Før Kasper Schmeichel blev hentet ind, købte man polske Marcin Bulka i PSG efter han tilbragte sidste sæson på udlån i Nice. På det seneste har Bulka fået mere spilletid, men det burde blive til flere minutter på banen ifølge Humberset, hvis ikke det handlede om penge.

– Bulka har gjort sit for at forberede sig bedst muligt, men han er forpligtet til at sidde på bænken, fordi Schmeichel ankom med en stor lønpakke, som INEOS [klubbens ejere, red.] valgte, siger han.

Selvom 35-årige Kasper Schmeichel bliver kritiseret i Frankrig, så gav han dem noget at tænke over, da han søndag aften pillede pynten af Kylian Mbappé og de øvrige franske stjerner i Parken.

Danmark vandt opgøret mod Frankrig med 2-0 i Schmeichels kamp nummer 86 for landsholdet. I OGC Nice har han optrådt ni gange, hvor han har indkasseret samme antal mål.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg