Slagter Schmeichel: Startplads handler om penge

Kasper Schmeichel møder hård kritik i Frankrig, hvor de mange nuller på lønsedlen er årsagen til hans startplads ifølge fransk journalist.



Kasper Schmeichels skifte fra Leicester City til OGC Nice har ikke været helt gnidningsfrit.

Den danske landsholdskeeper har modtaget hård kritik for sine præstationer på banen i løbet af sine første måneder i den sydfranske klub. Der var ellers store forventninger til danskeren i Nice, men dem har han ikke levet op til indtil videre.

Derfor møder han også hård kritik hos lokalmediet Nice-matin i deres tv-program Gym Tonic.

– Vi havde brug for en erfaren målmand, som skulle assistere Bulka i et eller to år. Men Schmeichel lever ikke op til forventningerne. Han er ude af form i forhold til vægt, han udstråler ingen ro og i omklædningsrummet opfører han sig ikke som en leder, siger journalist William Humberset i programmet.

Før Kasper Schmeichel blev hentet ind, købte man polske Marcin Bulka i PSG efter han tilbragte sidste sæson på udlån i Nice. På det seneste har Bulka fået mere spilletid, men det burde blive til flere minutter på banen ifølge Humberset, hvis ikke det handlede om penge.

– Bulka har gjort sit for at forberede sig bedst muligt, men han er forpligtet til at sidde på bænken, fordi Schmeichel ankom med en stor lønpakke, som INEOS [klubbens ejere, red.] valgte, siger han.

Selvom 35-årige Kasper Schmeichel bliver kritiseret i Frankrig, så gav han dem noget at tænke over, da han søndag aften pillede pynten af Kylian Mbappé og de øvrige franske stjerner i Parken.

Danmark vandt opgøret mod Frankrig med 2-0 i Schmeichels kamp nummer 86 for landsholdet. I OGC Nice har han optrådt ni gange, hvor han har indkasseret samme antal mål.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

England – Ghana

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’