Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Breel Embolo har fortalt om sit venskab med Mika Biereth.



På banen udgør de en potent angrebsduo for AS Monaco, og også udenfor grønsværen har Mika Biereth og Breel Embolo et rigtigt godt forhold.

Det fortæller den schweiziske landsholdsstjerne i et interview med lokalavisen Nice-Matin, hvor han fortæller, at de to angribere bruger en del tid sammen, når de ikke spiller fodbold.

– Vi er naboer. Den anden aften ringede han til mig klokken 17 fordi han ønskede at købe en scooter… han har ikke en bil endnu.

– Han spurgte mig: ‘Kan du komme med mig ned til Carrefour? (varehus, red.). Jeg svarede ja, og derefter kiggede min kone på mig og sagde: ‘I to er mærkelige. I er to fyre, der tager ud for at købe en scooter klokken 17’. Jeg tog min søn med mig og vi tog af sted, lyder det, ifølge RMC Sport, fra Breel Embolo i interviewet.

Som bekendt har Mika Biereth scoret mål på samlebånd i AS Monaco efter januarskiftet fra Sturm Graz, men danskerens ankomst har også haft en positiv indvirkning på Breel Embolos form. Efter syv ligakampe uden scoringer har schweizeren nu scoret to mål i de seneste tre kampe, senest i weekendens 3-0-sejr over Pierre-Emile Højbjergs Marseille.

– Lige så snart der er en forbindelse inde på banen, så simplificerer det også livet uden for banen, lyder det fra Breel Embolo.

Schweizeren fortæller endvidere i interviewet, at både Biereth og ham selv er uselviske angribere, der ikke tøver med at aflevere til hinanden, og at de to målræve bruger meget tid på at snakke om fodbold uden for banen.

Med 3-0-sejren over Marseille har AS Monaco overtaget andenpladsen i Ligue 1, hvor Paris Saint-Germain dog allerede er løbet med mesterskabet.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

I dialog om Albert Grønbæk

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr