Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Breel Embolo har fortalt om sit venskab med Mika Biereth.



På banen udgør de en potent angrebsduo for AS Monaco, og også udenfor grønsværen har Mika Biereth og Breel Embolo et rigtigt godt forhold.

Det fortæller den schweiziske landsholdsstjerne i et interview med lokalavisen Nice-Matin, hvor han fortæller, at de to angribere bruger en del tid sammen, når de ikke spiller fodbold.

– Vi er naboer. Den anden aften ringede han til mig klokken 17 fordi han ønskede at købe en scooter… han har ikke en bil endnu.

– Han spurgte mig: ‘Kan du komme med mig ned til Carrefour? (varehus, red.). Jeg svarede ja, og derefter kiggede min kone på mig og sagde: ‘I to er mærkelige. I er to fyre, der tager ud for at købe en scooter klokken 17’. Jeg tog min søn med mig og vi tog af sted, lyder det, ifølge RMC Sport, fra Breel Embolo i interviewet.

Som bekendt har Mika Biereth scoret mål på samlebånd i AS Monaco efter januarskiftet fra Sturm Graz, men danskerens ankomst har også haft en positiv indvirkning på Breel Embolos form. Efter syv ligakampe uden scoringer har schweizeren nu scoret to mål i de seneste tre kampe, senest i weekendens 3-0-sejr over Pierre-Emile Højbjergs Marseille.

– Lige så snart der er en forbindelse inde på banen, så simplificerer det også livet uden for banen, lyder det fra Breel Embolo.

Schweizeren fortæller endvidere i interviewet, at både Biereth og ham selv er uselviske angribere, der ikke tøver med at aflevere til hinanden, og at de to målræve bruger meget tid på at snakke om fodbold uden for banen.

Med 3-0-sejren over Marseille har AS Monaco overtaget andenpladsen i Ligue 1, hvor Paris Saint-Germain dog allerede er løbet med mesterskabet.





Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Storklub jagter to danskere

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Kan få store konsekvenser for Eriksen