Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Breel Embolo har fortalt om sit venskab med Mika Biereth.



På banen udgør de en potent angrebsduo for AS Monaco, og også udenfor grønsværen har Mika Biereth og Breel Embolo et rigtigt godt forhold.

Det fortæller den schweiziske landsholdsstjerne i et interview med lokalavisen Nice-Matin, hvor han fortæller, at de to angribere bruger en del tid sammen, når de ikke spiller fodbold.

– Vi er naboer. Den anden aften ringede han til mig klokken 17 fordi han ønskede at købe en scooter… han har ikke en bil endnu.

– Han spurgte mig: ‘Kan du komme med mig ned til Carrefour? (varehus, red.). Jeg svarede ja, og derefter kiggede min kone på mig og sagde: ‘I to er mærkelige. I er to fyre, der tager ud for at købe en scooter klokken 17’. Jeg tog min søn med mig og vi tog af sted, lyder det, ifølge RMC Sport, fra Breel Embolo i interviewet.

Som bekendt har Mika Biereth scoret mål på samlebånd i AS Monaco efter januarskiftet fra Sturm Graz, men danskerens ankomst har også haft en positiv indvirkning på Breel Embolos form. Efter syv ligakampe uden scoringer har schweizeren nu scoret to mål i de seneste tre kampe, senest i weekendens 3-0-sejr over Pierre-Emile Højbjergs Marseille.

– Lige så snart der er en forbindelse inde på banen, så simplificerer det også livet uden for banen, lyder det fra Breel Embolo.

Schweizeren fortæller endvidere i interviewet, at både Biereth og ham selv er uselviske angribere, der ikke tøver med at aflevere til hinanden, og at de to målræve bruger meget tid på at snakke om fodbold uden for banen.

Med 3-0-sejren over Marseille har AS Monaco overtaget andenpladsen i Ligue 1, hvor Paris Saint-Germain dog allerede er løbet med mesterskabet.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tagliafico sakser Saka i hadkamp

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’