Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Breel Embolo har fortalt om sit venskab med Mika Biereth.



På banen udgør de en potent angrebsduo for AS Monaco, og også udenfor grønsværen har Mika Biereth og Breel Embolo et rigtigt godt forhold.

Det fortæller den schweiziske landsholdsstjerne i et interview med lokalavisen Nice-Matin, hvor han fortæller, at de to angribere bruger en del tid sammen, når de ikke spiller fodbold.

– Vi er naboer. Den anden aften ringede han til mig klokken 17 fordi han ønskede at købe en scooter… han har ikke en bil endnu.

– Han spurgte mig: ‘Kan du komme med mig ned til Carrefour? (varehus, red.). Jeg svarede ja, og derefter kiggede min kone på mig og sagde: ‘I to er mærkelige. I er to fyre, der tager ud for at købe en scooter klokken 17’. Jeg tog min søn med mig og vi tog af sted, lyder det, ifølge RMC Sport, fra Breel Embolo i interviewet.

Som bekendt har Mika Biereth scoret mål på samlebånd i AS Monaco efter januarskiftet fra Sturm Graz, men danskerens ankomst har også haft en positiv indvirkning på Breel Embolos form. Efter syv ligakampe uden scoringer har schweizeren nu scoret to mål i de seneste tre kampe, senest i weekendens 3-0-sejr over Pierre-Emile Højbjergs Marseille.

– Lige så snart der er en forbindelse inde på banen, så simplificerer det også livet uden for banen, lyder det fra Breel Embolo.

Schweizeren fortæller endvidere i interviewet, at både Biereth og ham selv er uselviske angribere, der ikke tøver med at aflevere til hinanden, og at de to målræve bruger meget tid på at snakke om fodbold uden for banen.

Med 3-0-sejren over Marseille har AS Monaco overtaget andenpladsen i Ligue 1, hvor Paris Saint-Germain dog allerede er løbet med mesterskabet.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

De lurer på Kjærgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

– Jeg får så ondt i maven over det

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Portugal – DR Congo

England – Kroatien