Tæt bånd til dansker: Konen siger, vi er mærkelige

Breel Embolo har fortalt om sit venskab med Mika Biereth.



På banen udgør de en potent angrebsduo for AS Monaco, og også udenfor grønsværen har Mika Biereth og Breel Embolo et rigtigt godt forhold.

Det fortæller den schweiziske landsholdsstjerne i et interview med lokalavisen Nice-Matin, hvor han fortæller, at de to angribere bruger en del tid sammen, når de ikke spiller fodbold.

– Vi er naboer. Den anden aften ringede han til mig klokken 17 fordi han ønskede at købe en scooter… han har ikke en bil endnu.

– Han spurgte mig: ‘Kan du komme med mig ned til Carrefour? (varehus, red.). Jeg svarede ja, og derefter kiggede min kone på mig og sagde: ‘I to er mærkelige. I er to fyre, der tager ud for at købe en scooter klokken 17’. Jeg tog min søn med mig og vi tog af sted, lyder det, ifølge RMC Sport, fra Breel Embolo i interviewet.

Som bekendt har Mika Biereth scoret mål på samlebånd i AS Monaco efter januarskiftet fra Sturm Graz, men danskerens ankomst har også haft en positiv indvirkning på Breel Embolos form. Efter syv ligakampe uden scoringer har schweizeren nu scoret to mål i de seneste tre kampe, senest i weekendens 3-0-sejr over Pierre-Emile Højbjergs Marseille.

– Lige så snart der er en forbindelse inde på banen, så simplificerer det også livet uden for banen, lyder det fra Breel Embolo.

Schweizeren fortæller endvidere i interviewet, at både Biereth og ham selv er uselviske angribere, der ikke tøver med at aflevere til hinanden, og at de to målræve bruger meget tid på at snakke om fodbold uden for banen.

Med 3-0-sejren over Marseille har AS Monaco overtaget andenpladsen i Ligue 1, hvor Paris Saint-Germain dog allerede er løbet med mesterskabet.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM