Taylor Swift har påvirkning på Mbappe-præsentation

Der er flere ting, som har indflydelse på, hvornår Kylian Mbappe kan blive præsenteret i en ny klub.



Spekulationerne om Kylian Mbappes fremtid har kørt på højtryk siden han i sommer bekendtgjorde, at han ikke havde i sinde at udløse den klausul, der er i hans kontrakt, som vil give ham et år mere i Paris Saint Germain.

Dermed er der udløb til sommer, og de mest vedholdende rygter har handlet om, at han skifter til Real Madrid. Sådan har det været i et par måneder, men endnu er intet blevet offentliggjort – og det styrer franskmanden selv. Det skriver den store spanske sportsavis Marca.

Her bliver der peget på, at der mellem Real Madrid og Mbappes lejr blev aftalt, at de først og fremmest skulle benægte enhver aftale, når der stadig var en mulighed for, at Madrid-klubben kunne komme til at møde PSG.

Som det er nu, så er det først i finalen i London, at de to kan mødes. Det er 1. juni, at Champions League-finalen spilles.

Endvidere er det også med fokus på, at Mbappe selv kan finde det rigtige tidspunkt, som baserer sig på, hvordan hverdagen går i Paris.

Her skal det også med, at der skal findes en dag for præsentationen på Santiago Bernabeu, og da der både 29. og 30. maj er Taylor Swift-koncert på Real Madrids hjemmebane, og derfor kan stadion ikke bruges dér.

Endvidere bliver der peget på, at Mbappe i hvert fald vil offentliggøre sit valg inden EM, som begynder 17. juni med en kamp mod Østrig for franskmændenes vedkommende. Dermed kan man begynde at spore sig ind på, hvornår det kan ske.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

OB henter finsk landsholdsspiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Argentina – Schweiz



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien