Spekulationerne om Kylian Mbappes fremtid har kørt på højtryk siden han i sommer bekendtgjorde, at han ikke havde i sinde at udløse den klausul, der er i hans kontrakt, som vil give ham et år mere i Paris Saint Germain.
Dermed er der udløb til sommer, og de mest vedholdende rygter har handlet om, at han skifter til Real Madrid. Sådan har det været i et par måneder, men endnu er intet blevet offentliggjort – og det styrer franskmanden selv. Det skriver den store spanske sportsavis Marca.
Her bliver der peget på, at der mellem Real Madrid og Mbappes lejr blev aftalt, at de først og fremmest skulle benægte enhver aftale, når der stadig var en mulighed for, at Madrid-klubben kunne komme til at møde PSG.
Som det er nu, så er det først i finalen i London, at de to kan mødes. Det er 1. juni, at Champions League-finalen spilles.
Endvidere er det også med fokus på, at Mbappe selv kan finde det rigtige tidspunkt, som baserer sig på, hvordan hverdagen går i Paris.
Her skal det også med, at der skal findes en dag for præsentationen på Santiago Bernabeu, og da der både 29. og 30. maj er Taylor Swift-koncert på Real Madrids hjemmebane, og derfor kan stadion ikke bruges dér.
Endvidere bliver der peget på, at Mbappe i hvert fald vil offentliggøre sit valg inden EM, som begynder 17. juni med en kamp mod Østrig for franskmændenes vedkommende. Dermed kan man begynde at spore sig ind på, hvornår det kan ske.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
OPTAKT
Spanien – Belgien
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Knuser transferrekord
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER