Taylor Swift har påvirkning på Mbappe-præsentation

Der er flere ting, som har indflydelse på, hvornår Kylian Mbappe kan blive præsenteret i en ny klub.



Spekulationerne om Kylian Mbappes fremtid har kørt på højtryk siden han i sommer bekendtgjorde, at han ikke havde i sinde at udløse den klausul, der er i hans kontrakt, som vil give ham et år mere i Paris Saint Germain.

Dermed er der udløb til sommer, og de mest vedholdende rygter har handlet om, at han skifter til Real Madrid. Sådan har det været i et par måneder, men endnu er intet blevet offentliggjort – og det styrer franskmanden selv. Det skriver den store spanske sportsavis Marca.

Her bliver der peget på, at der mellem Real Madrid og Mbappes lejr blev aftalt, at de først og fremmest skulle benægte enhver aftale, når der stadig var en mulighed for, at Madrid-klubben kunne komme til at møde PSG.

Som det er nu, så er det først i finalen i London, at de to kan mødes. Det er 1. juni, at Champions League-finalen spilles.

Endvidere er det også med fokus på, at Mbappe selv kan finde det rigtige tidspunkt, som baserer sig på, hvordan hverdagen går i Paris.

Her skal det også med, at der skal findes en dag for præsentationen på Santiago Bernabeu, og da der både 29. og 30. maj er Taylor Swift-koncert på Real Madrids hjemmebane, og derfor kan stadion ikke bruges dér.

Endvidere bliver der peget på, at Mbappe i hvert fald vil offentliggøre sit valg inden EM, som begynder 17. juni med en kamp mod Østrig for franskmændenes vedkommende. Dermed kan man begynde at spore sig ind på, hvornår det kan ske.







LIVE

TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Her er Jonas Winds nye klub

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

USA – Bosnien-Hercegovina