• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Kenneth Jensen

Tidl. Liverpool-stjerne fyret: Jeg afviser alt

Foto: Getty Images

Tidligere Liverpool-stjerne er gået på de sociale medier for at forklare sig, efter han er blevet fyret i Montpellier.

Af Kenneth Jensen

Han var et kæmpe talent, da han kom frem. En af de spillere, som alle gerne ville have fingrene i.

Men karrieren er ikke helt gået, som mange troede, den ville, og den dag i dag er der næppe mange, der tænker på den franske forsvarsspiller Mamadou Sakho.

Han er i dag 33 år og har en fortid i Paris Saint-Germain, Liverpool og Crystal Palace, og nu kan han så også skrive tidligere Montpellier-spiller på cv'et, efter han er blevet fyret i klubben.

Årsagen til fyringen var, at han og træner Michel der Zakarian var kommet på kant med hinanden, efter den tidligere franske landsholdsspiller var rasende og skred fra en træning, fordi han ikke fit et frispark i forbindelse med en øvelse i træning.

Siden gik han amok, da Der Zakarian havde taget fat i ham og kaldt ham for et "tudefjæs", fordi han havde forladt træningen. Det betød, at Sakho skubbede og væltede sin nu tidligere træner.

Efter 10 dages overvejelse fra begge parter, hvor man formentlig har søgt en forsoning, kom det så frem torsdag, at parterne var blevet enige om at gå hver til sit. Det skrev Montpellier på sin hjemmeside.

Så skulle man ellers tro, at den ged var barberet, men Mamadou Sakho ville have det sidste ord. 

- Jeg nægter at have et ansvar for noget som helst.

- Man er nødt til at vide, hvornår man skal forlade et bord, når der ikke er respekt, skriver han blandt andet på Instagram.

Det er langt fra første gang, at Sakho har haft problemer i forhold til disciplin. I Liverpool endte han også med at blive hjemsendt fra en træningstur i USA i juli 2016, da han tre gange var kommet for sent. Han spillede derefter aldrig en kamp for klubben igen.