Tidl. Liverpool-stjerne fyret: Jeg afviser alt

Tidligere Liverpool-stjerne er gået på de sociale medier for at forklare sig, efter han er blevet fyret i Montpellier.



Han var et kæmpe talent, da han kom frem. En af de spillere, som alle gerne ville have fingrene i.

Men karrieren er ikke helt gået, som mange troede, den ville, og den dag i dag er der næppe mange, der tænker på den franske forsvarsspiller Mamadou Sakho.

Han er i dag 33 år og har en fortid i Paris Saint-Germain, Liverpool og Crystal Palace, og nu kan han så også skrive tidligere Montpellier-spiller på cv'et, efter han er blevet fyret i klubben.

Årsagen til fyringen var, at han og træner Michel der Zakarian var kommet på kant med hinanden, efter den tidligere franske landsholdsspiller var rasende og skred fra en træning, fordi han ikke fit et frispark i forbindelse med en øvelse i træning.

Siden gik han amok, da Der Zakarian havde taget fat i ham og kaldt ham for et "tudefjæs", fordi han havde forladt træningen. Det betød, at Sakho skubbede og væltede sin nu tidligere træner.

Efter 10 dages overvejelse fra begge parter, hvor man formentlig har søgt en forsoning, kom det så frem torsdag, at parterne var blevet enige om at gå hver til sit. Det skrev Montpellier på sin hjemmeside.

Så skulle man ellers tro, at den ged var barberet, men Mamadou Sakho ville have det sidste ord. 

– Jeg nægter at have et ansvar for noget som helst.

– Man er nødt til at vide, hvornår man skal forlade et bord, når der ikke er respekt, skriver han blandt andet på Instagram.

Det er langt fra første gang, at Sakho har haft problemer i forhold til disciplin. I Liverpool endte han også med at blive hjemsendt fra en træningstur i USA i juli 2016, da han tre gange var kommet for sent. Han spillede derefter aldrig en kamp for klubben igen.







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Chelsea henter back til 375 mio.

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De køber ham for 740 mio.

‘Det er en interessant spiller’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub