Paris Saint Germain-cheftræner Christophe Galtier ser ud til at have haft sin sidste kamp i spidsen for den franske hovedstadsklub i denne omgang, og det ser nu ud til, at ledelsen har fundet deres foretrukne mand som efterfølger.
Det skriver både Foot Mercato og transferguruen Fabrizio Romano.
Her bliver der fra begge parters side peget på, at der er tale om tyske Julian Nagelsmann, der nu bliver opfattet som en af PSG-toppens kandidater til jobbet. I den forbindelse skulle den franske klub med forbindelserne i Doha allerede have afholdt samtaler med tyskeren.
Derudover er der meldinger om, at Nagelsmann har planer om at trække den franske landsholdslegende Theirry Henry med som assistenttræner. De to skulle have gjort interessen fra Paris-klubben endnu stærkere.
Henry har tidligerer været assistenttræner for det belgiske landshold.
Endnu er der ikke taget en beslutning, men PSG skulle være opmærksomme på, at de meget gerne vil have en aftale på plads hurtigt – og Nagelsmann selv lader altså også til at være åben for den mulighed.
Paris Saint-Germain have discussed Julian Nagelsmann internally as one of the candidates for the job. Option to be considered as process will enter crucial stages next week. #PSG
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 4, 2023
Final decision NOT made yet.
Julian, high on PSG list as @Santi_J_FM and @AbdellahBoulma called. pic.twitter.com/PeEgz5dOCO
I denne sæson måtte Nagelsmann se sig fyret i Bayern München, som siden hentede Thomas Tuchel til og sikrede det tyske mesterskab efter en dramatisk afslutning i sidste runde af turneringen.
L'Equipe har endvidere fortalt, at emiren af Qatar, der de facto ejer PSG, havde været på besøg til den sidste PSG-kamp i denne sæson, som blev tabt til Clermont på hjemmebane. Det endte med en fyring af Galtier.
Senest er Messi også meldt på vej væk fra klubben, men det er en anden legendarisk spiller også. Læs mere om det er.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
OPTAKT
Arsenal – Burnley
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd