Upassende ord: Nu siger træner op hos bundprop

Abdel Bouhazama er fortid som træner for franske Angers, som tager afstand fra en omdiskuteret kommentar.



Abdel Bouhazama har forladt sit job som træner for den franske fodboldklub Angers, der ligger sidst i Ligue 1.

Det er ikke kun de svigtende resultater, som er årsag til, at han trækker sig, skriver klubben tirsdag på sin hjemmeside.

Før weekendens kamp mod Montpellier sagde Bouhazama til sine spillere, at "det er ikke så slemt, vi har alle rørt ved piger".

Kommentaren refererede til en sag, som en af holdets spillere, Ilyes Chetti, er anklaget i. Ifølge den franske avis L'Equipe har Chetti erkendt hændelserne i sagen om et seksuelt overgreb på en natklub.

Trænerens bemærkning blev lækket til medierne og skabte mandag problemer for Abdel Bouhazama, som allerede var under pres på grund af de sløje resultater.

– Beslutningen om at trække sig traf han i slutningen af februar efter adskillige skuffelser på den sportslige front, lyder det på Angers' hjemmeside.

– Derudover opstod der mandag en kontrovers efter kommentarer fra en tale før kampen. Kommentaren var taget ud af kontekst og lækket til lokale og nationale medier.

– På grund af mediepresset og for at bevare klubbens image og ro i omklædningsrummet fortalte Abdel Bouhazama præsident Said Chabane, at han havde besluttet sig for at forlade sin stilling som træner for førsteholdet. Præsidenten accepterer trænerens beslutning, skriver klubben.

Angers fordømmer i samme meddelelse "uforbeholdent" trænerens ord, men påpeger, at de virker "mere klodsede end med intentionen om at bagatellisere en sexistisk bemærkning".

Træneren har ifølge klubben undskyldt over for sine kolleger – særligt kvinderne.

Angers har blot hentet 10 point i 26 kampe og har 12 point op til 16.-pladsen, der sikrer en plads i ligaen i næste sæson.

/ritzau/Reuters





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

Tottenham henter forløsende sejr

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp