Abdel Bouhazama har forladt sit job som træner for den franske fodboldklub Angers, der ligger sidst i Ligue 1.
Det er ikke kun de svigtende resultater, som er årsag til, at han trækker sig, skriver klubben tirsdag på sin hjemmeside.
Før weekendens kamp mod Montpellier sagde Bouhazama til sine spillere, at "det er ikke så slemt, vi har alle rørt ved piger".
Kommentaren refererede til en sag, som en af holdets spillere, Ilyes Chetti, er anklaget i. Ifølge den franske avis L'Equipe har Chetti erkendt hændelserne i sagen om et seksuelt overgreb på en natklub.
Trænerens bemærkning blev lækket til medierne og skabte mandag problemer for Abdel Bouhazama, som allerede var under pres på grund af de sløje resultater.
– Beslutningen om at trække sig traf han i slutningen af februar efter adskillige skuffelser på den sportslige front, lyder det på Angers' hjemmeside.
– Derudover opstod der mandag en kontrovers efter kommentarer fra en tale før kampen. Kommentaren var taget ud af kontekst og lækket til lokale og nationale medier.
– På grund af mediepresset og for at bevare klubbens image og ro i omklædningsrummet fortalte Abdel Bouhazama præsident Said Chabane, at han havde besluttet sig for at forlade sin stilling som træner for førsteholdet. Præsidenten accepterer trænerens beslutning, skriver klubben.
Angers fordømmer i samme meddelelse "uforbeholdent" trænerens ord, men påpeger, at de virker "mere klodsede end med intentionen om at bagatellisere en sexistisk bemærkning".
Træneren har ifølge klubben undskyldt over for sine kolleger – særligt kvinderne.
Angers har blot hentet 10 point i 26 kampe og har 12 point op til 16.-pladsen, der sikrer en plads i ligaen i næste sæson.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED