Upassende ord: Nu siger træner op hos bundprop

Abdel Bouhazama er fortid som træner for franske Angers, som tager afstand fra en omdiskuteret kommentar.



Abdel Bouhazama har forladt sit job som træner for den franske fodboldklub Angers, der ligger sidst i Ligue 1.

Det er ikke kun de svigtende resultater, som er årsag til, at han trækker sig, skriver klubben tirsdag på sin hjemmeside.

Før weekendens kamp mod Montpellier sagde Bouhazama til sine spillere, at "det er ikke så slemt, vi har alle rørt ved piger".

Kommentaren refererede til en sag, som en af holdets spillere, Ilyes Chetti, er anklaget i. Ifølge den franske avis L'Equipe har Chetti erkendt hændelserne i sagen om et seksuelt overgreb på en natklub.

Trænerens bemærkning blev lækket til medierne og skabte mandag problemer for Abdel Bouhazama, som allerede var under pres på grund af de sløje resultater.

– Beslutningen om at trække sig traf han i slutningen af februar efter adskillige skuffelser på den sportslige front, lyder det på Angers' hjemmeside.

– Derudover opstod der mandag en kontrovers efter kommentarer fra en tale før kampen. Kommentaren var taget ud af kontekst og lækket til lokale og nationale medier.

– På grund af mediepresset og for at bevare klubbens image og ro i omklædningsrummet fortalte Abdel Bouhazama præsident Said Chabane, at han havde besluttet sig for at forlade sin stilling som træner for førsteholdet. Præsidenten accepterer trænerens beslutning, skriver klubben.

Angers fordømmer i samme meddelelse "uforbeholdent" trænerens ord, men påpeger, at de virker "mere klodsede end med intentionen om at bagatellisere en sexistisk bemærkning".

Træneren har ifølge klubben undskyldt over for sine kolleger – særligt kvinderne.

Angers har blot hentet 10 point i 26 kampe og har 12 point op til 16.-pladsen, der sikrer en plads i ligaen i næste sæson.

/ritzau/Reuters





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim