Abdel Bouhazama har forladt sit job som træner for den franske fodboldklub Angers, der ligger sidst i Ligue 1.
Det er ikke kun de svigtende resultater, som er årsag til, at han trækker sig, skriver klubben tirsdag på sin hjemmeside.
Før weekendens kamp mod Montpellier sagde Bouhazama til sine spillere, at "det er ikke så slemt, vi har alle rørt ved piger".
Kommentaren refererede til en sag, som en af holdets spillere, Ilyes Chetti, er anklaget i. Ifølge den franske avis L'Equipe har Chetti erkendt hændelserne i sagen om et seksuelt overgreb på en natklub.
Trænerens bemærkning blev lækket til medierne og skabte mandag problemer for Abdel Bouhazama, som allerede var under pres på grund af de sløje resultater.
– Beslutningen om at trække sig traf han i slutningen af februar efter adskillige skuffelser på den sportslige front, lyder det på Angers' hjemmeside.
– Derudover opstod der mandag en kontrovers efter kommentarer fra en tale før kampen. Kommentaren var taget ud af kontekst og lækket til lokale og nationale medier.
– På grund af mediepresset og for at bevare klubbens image og ro i omklædningsrummet fortalte Abdel Bouhazama præsident Said Chabane, at han havde besluttet sig for at forlade sin stilling som træner for førsteholdet. Præsidenten accepterer trænerens beslutning, skriver klubben.
Angers fordømmer i samme meddelelse "uforbeholdent" trænerens ord, men påpeger, at de virker "mere klodsede end med intentionen om at bagatellisere en sexistisk bemærkning".
Træneren har ifølge klubben undskyldt over for sine kolleger – særligt kvinderne.
Angers har blot hentet 10 point i 26 kampe og har 12 point op til 16.-pladsen, der sikrer en plads i ligaen i næste sæson.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
Ny kontrakt før VM-åbner
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Sverige – Tunesien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT